Çatalburun Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Çatalburun Köpeği

Çatalburun köpek cinsi Türkiye’de genellikle Tarsus ve civar köylerinde uzun seneler boyunca av köpeği olarak kullanılmaktadır.  Türkiye’ de sayıları 200 tane olduğu söylenmektedir. Genel olarak çok sevecen ve oldukça fazla efendilerdir, ama bir sorunları vardır oda çirkin görünmekte olan burunlarıdır. Burunları ortadan 2 ye ayrılmış şekildedir. Bu nedenden dolayı ona Çatalburun denmektedir. 20 tanesi de Tarsus da hayvan barınağında bulunmaktadır. Yurt dışında bu köpek cinsi Turkish Pointer olarak bilinmektedir. Şimdi günümüz de halk tarafından bilinçsiz bir şekilde çiftleştirmelerinden dolayı orijinallik özelliğini kaybetmeye yol açmıştır. Bu köpeği artık dünya bilimine tanıtılması amacında programlar yapılmaktadır. Çatalburun ülkemizde daha çok av köpeği olarak kullanılmaktadır. Yabancıları tanımadığından dolayı biraz temkinli olarak yaklaşmaktadır. Eğer küçük yaşlarda sosyalleştirildiğinde büyüdüğü zaman sorun yaşamaz ve iyi anlaşabilirler.

Çatalburun çok sakin bir köpek cinsidir ve harika bir ev arkadaşlık görevi yapacaktır. Koku alma duyuları çok güçlüdür, hem yer hemde havada iyi koku alırlar. Sadece av köpeği olarak kullanılmayıp polis köpeği, arama kurtarma ve iyi koku almasından dolayı narkotik köpeği olarak da kullanılabilir. Bu özelliklerini fark eden Emniyet Genel Müdürlüğü hemen alıp eğitime başlamışlardır. Çatalburun köpeği insanlarla arası genel olarak çok iyidir. Ailesini çok sever sadık ve itaatkar bir köpektir. Ayrıca çocukları çok severler eğlenceli oyunlar oynamaktan hoşlanırlar. Havlama özelliği fazla olmayan bu köpekler ev, bahçe ve apartman gibi alanlarda rahatlıkla beslenebilmektedir. Yaşama süreleri de ortalama 10-13 yılları arasında olmaktadır.

 Çatalburun Köpeği Fiziksel Özellikleri

Çatalburun köpeği boyu erkeklerde 45-63 cm ye kadar uzanabilir. Dişilerde ise 46-62 cm ye kadar uzanabilmektedir. Ağırlıkları ise erkeklerde 16-25 kg olurken, dişilerde de 14-22 kg olabilmektedir.    Kafa yapısı orta derece de büyüklüktedir. Burnu ortadan 2 ye doğru ayrık bir biçimdedir. Kulakları orta derece de büyük ve kafasının yanlarından aşağı doğru sarkık bir şekildedir. Ön bacakları yere dik bir şekilde bakmaktadır. Renkleri ise erkekler ve dişilerde farklılıklar meydana getirmektedir. Erkeklerde beyaz ve  kahve rengi dişilerde ise düz kahverengi ve beyaz renklere sahip olmaktadır.

Çatalburun Köpeği Bakımı Nasıl Yapılmalı

Çatalburun köpeğinin tüyleri çok kısadır bu yüzden bakımı oldukça kolay olacaktır. Haftada 1 yada 2 defa taranması yeterli gelecektir. Tırnak ve kulak temizliği bakımı zamanında kontrol edilip temizlenmesi gerekmektedir. Gerektiği zamanlar da banyo yaptırılması onun için yeterli gelecektir.

Çatalburun Köpeği Egzersiz İhtiyacı

Çatalburun köpeğini her gün beraber dışarıda yürüyüşler yaparak yada koşturmak yeterli olacaktır. Çocuklarla iyi anlaşmasından dolayı eğlenceli oyunlar oynatabilirsiniz.

Çatalburun Köpeği Eğitimi Nasıl Yapılmalı

Çatalburun zeki ve akıllı bir köpektir. Eğitimi zor olmayacaktır. İstenen eğitimi verebilirsiniz. Ayrıca onu ödüllendirerek daha hızlı eğitilmesini sağlayabilirsiniz.

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın