Köpek Cinsleri
Grand Gascon Saintongeois Köpeği Özellikleri ve Bakımı
Sosyal Medyada Paylaş
7 Mart 2018
Köpek Cinsleri

Grand Gascon Saintongeois Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Konu Başlıkları Grand Gascon SaintongeoisGrand Gascon Saintongeois Köpeği Fiziksel ÖzellikleriGrand Gascon Saintongeois Köpeği Bakımı Nasıl YapılmalıGrand Gascon Saintongeois Köpeği Eğitimi Nasıl YapılmalıGrand Gascon Saintongeois Köpeği Egzersiz İhtiyacı Grand Gascon Saintongeois Fransız av köpekleri olan Ari Geois,Saintongeois ve Gascon Bleu köpeklerinin çiftleşmesinden dolayı olan bir köpek cinsidir. Daha sonra Fransanın güney batısında

Grand Gascon Saintongeois

Fransız av köpekleri olan Ari Geois,Saintongeois ve Gascon Bleu köpeklerinin çiftleşmesinden dolayı olan bir köpek cinsidir. Daha sonra Fransanın güney batısında olan bir grup avcı tarafından Grand Gascon Saintongeois köpeğinin en küçük yavrularından birini alıp sadece tavşan avı olarak kullanılmıştır ve çiftleştirmişlerdir. Tamamen sevgi dolu çok iyi niyetli bir köpektir. Grand Gascon Saintongeois köpek cinsi çok dayanıklı bir av köpeğidir ve çok iyi iz sürer. Ayrıca çok duygusal, sahiplerini çok sever, itaatkar olurlar ve çocuklarla arası çok iyidir. Diğer köpeklerle yavru yaşlarda iyi sosyalleştirilise çok iyi arkadaşlıklar edinebilir ve sorun çıkartmazlar. Av köpeği olduğundan dolayı apartman gibi yerlerde beslenilmesi iyi olmayacaktır. Daha çok büyük arazi, bahçe ve köy gibi alanlarda avlanmada yardımcı olarak beslenilmesi için çok daha iyi olacaktır. Koku alma yeteneği çok gelişmiş ve iç güdü hissi baya kuvvetlidir. Hızlı ve çevik bir köpektir. Genel olarak daha çok geyik, kurt ve tavşan avlarında kullanılması uygun olacaktır. Günümüz çağında çok nadir rastlanan bir köpek cinsidir. Yaşam süresi de ortalama olarak 10-13 kadar olmaktadır.

Grand Gascon Saintongeois Köpeği Fiziksel Özellikleri

Grand Gascon Saintongeois fiziksel olarak çok yapılı ve güçlü bir köpek cinsidir.  Boyları erkekler de 60-70 cm kadar uzayabilir. Dişilerde ise 60-65 cm ye kadar uzar. Ağırlıkları ise erkekler de 30-32 kg kadar olabilir. Dişilerde ise 28-30 kg kadar olabilmektedir. Renkler ise genellikle siyah lekelere sahip bir beyaz deri rengine sahiptirler.Bu köpeğin kafası ve burun hatları tamamen birbirinden ayrı şekildedir. Vücudu güçlü ve sırtı destekli bir biçimde ve fazla uzun değildir. Beli çok kaslıdır. Göğsü geniş ve uzundur. Kulakları ise ince ve kıvrık şekildedir, kafasının yanlarından aşağı doğru sarkar. Kuyruğu da güçlü yapısı ve ucuna doğru incelmektedir. Tüyleri ise kısa ve sert şekle sahiptir.

Grand Gascon Saintongeois Köpeği Bakımı Nasıl Yapılmalı

Tüyleri kısa ve sert şekilde olduğundan dolayı 2 günde 1 fırça ile temizlenmesi iyi olacaktır. Tüy dökme alışkanlığı fazla yoktur bu yüzden rahat olabilirsiniz. Ayrıca haftada 2-3 kere banyo yaptırmak temizlik ve bakım açısından iyi olur.

Grand Gascon Saintongeois Köpeği Eğitimi Nasıl Yapılmalı

Av köpeği olduğundan dolayı vereceğiniz komutları hemen kapar ve sorun çıkartmayacaktır. İz sürme yeteneği iyi derecedir ve bu yeteneğini kullanmanız av sırasında çok iyi olacaktır. Ayrıca bu köpeği eğitim sırasında ödüllendirmek eğitimini hızlı bir şekilde sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Grand Gascon Saintongeois Köpeği Egzersiz İhtiyacı

Grand Gascon Saintongeois av köpeği olmasından dolayı hep çevik kalması gerekmektedir. Her gün beraber yürüyüşler yada koşular yaparak egzersiz ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Ayrıca çocuklarla iyi anlaşması nedeniyle güzel eğlenceli oyunlar oynatabilirsiniz.

 

Bir Yorum Bırak

Köpekgiller familyasına mensup, görünüş ve büyüklükleri farklı 400'den fazla köpek cinsleri olan, etçil, memeli bir hayvandır. Boz kurdun alt türlerinden biri olan Köpek , tilki ve çakallarla da akrabadır. 2011 yılı tahminlerine göre dünyada 450 milyondan fazla köpek vardır.