Harrier Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Harrier

Harrier köpek cinsi tilki tazısına benzemektedir. Greyhound, terrieri ve bulldog köpek cinslerinin çiftleşmesinden türemiş bir köpek ırkıdır. Koku alarak iz sürme yeteneği çok gelişmiş ve yabani tavşan avlamalarında oldukça fazla kullanılmıştır. Ayrıca sadece tavşan değil tilki, yaban domuzu ve karaca takip etme yeteneği de vardır, ve yorulmazlar avı yakalayana kadar peşinden koşmaya devam eden bir yapıya sahiptir. Harrier cinsi çok neşeli ve hareketli olmasıyla dikkat çekmektedir. Evde yaşamaya çok uyumlu ve huyu çok iyidir. Çok zeki, akıllı ve kurnaz bir köpek cinsidir. Çocuklarla arası çok iyidir sürekli eğlenceli oyunlar oynamaya bayılırlar.

Diğer köpek cinsleriyle arası çok iyidir sorun çıkartmazlar. İlgi görmeyi severler ve yavru halde iken iyi bir şekilde sosyalleştirilmesi gerekir. Ayrıca kedi ve hamster gibi ev hayvanlarını hiç sevmezler onları görünce hemen saldırabilir. Oldukça çok meraklı bir köpektir, onunla dışarı yürümeye çıkarsanız tasmasını bağlayın aksi halde ne görürse bakmaktadır. Sahibini, ailesini çok severler ve oldukça itaatkar bir köpektir. Ayrıca çok dayanıklı ve güçlüdür. Havlama pek sevmezler bu yüzden apartman, bahçe gibi alanlarda kolaylıkla bakılabilir. Yaşam süresi yaklaşık 10-13 yıl kadardır. Sağlık durumu genel olarak iyidir pek sorunlu hastalığa yakalanmazlar.

Harrier Köpeği Fiziksel Özellikleri

Harrier köpeği güçlü bir yapıya sahiptirler. Bu cinsin boyları 2 cinste de aynı olabilir. 48-53 cm kadar uzayabilmektedirler. Boyları gibi kiloları da aynı olabilir. Kiloları ise 23-27 kg kadar olabilir.     Kafası orta kuvvetli baya geniş ve iri bir hacime sahiptir. Vücudu kısa ve kaslı şekildedir, sırtı ve beli de oldukça güçlüdür. Göğüsü derin ve biraz aşağı doğru eğiktir. Harrier  genel olarak 3 renge sahiptir. siyah, beyaz ve bazen de kahverengidir. Orta bölgesi siyah renktir. Kulakları kısa ve orta derece de genişliğe sahiptir ve kafasının yanından aşağı doğru sarkar. Kuyrukları orta derece uzunluktadır. Tüyleri baya kalındır çok aşırı kısa değildir ama düz tüylere sahiptir. Gözleri siyah ve iyi görmektedir. Ön bacakları yere dik şekilde basarken arka bacakları hafif eğimli bakmaktadır.

Harrier Köpeği Bakımı Nasıl Yapılmalı

Harrier tüyleri kısa olmasından dolayı bakımı kolay olacaktır. 2 günde bir düzenli bir şekilde taranması yeterlidir. Tırnakları düzenli olarak kesilmesi gerekir. Ayrıca gerektiği zaman banyo yaptırılmalıdır

Harrier Köpeği Egzersiz İhtiyacı

Harrier köpeğinin aşırı derecede egzersiz ihtiyacına gerek yoktur. Ama düzenli olarak yürüyüş yapmak ve eğlenceli oyunlar sevmesi nedeniyle onunla oynamak ve zaman geçirmek yeterli olacaktır.

Harrier Köpeği Eğitimi Nasıl Yapılmalı

Harrier köpeği çok zeki ve kurnaz olmasından dolayı eğitimi zor olmayacaktır. Doğru eğitim verildiği taktir de hemen kapabilen bir yapıya sahiptir. Ayrıca eğitimin daha hızlı olması için onu ödüllendirebilirsiniz.

 

1 Yorum

  1. namdar 27 Mart 2018

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın