İspanyol Mastif Özellikleri ve Bakımı

İspanyol Mastif kökeni İspanya’nın Estremadura bölgesinde meşhur olan bir köpek ırkıdır. Estremadura bölgesin oldukça fazla popülerliği olan bir köpek cinsidir. Mastif MÖ 2000 senesine kadar olan zaman da Molosser köpek cinsinden geldiğine inanılıyordu. İspanyol Mastif geçen yüzyıla kadar köpek yarışmalarında bulunsa da 1946 yılına kadar standart bir şekilde yazılmamıştır. İspanyol Mastik köpek cinsi doğal olarak bir koruma köpeği bu özelliğinin olmasından dolayı başka ırk köpekleri de bu özelliği kazanmasını için çiftleştirilmede çok yaygın bir şekilde kullanılmıştır. İspanya’da aynı zaman da koyunları ve sürüleri koruma görevi olarak da çok kullanılmış bir köpek cinsidir. Aynı zaman da çok güçlü ve korkusuz olmasından dolayı da 1400 yıllarında kurtlara karşı çok etkili savaştığını da söylemektedir.

İspanyol Mastif vücudu çok sağlam yapılı boyu uzun güçlü bir yapıya sahiptir. Mastif çok cesurdur, kendine çok güvenir ve aynı zaman da çok zeki bir köpek cinsidir. Mastif çok meraklıdır ve çevresinde gördüğü her şeyi hemen kontrol etme çabasındadır. Tanıdığı insanlara çok iyi bir dostluk kurar ama davetsiz ve sevmediği kişilere çok agresif olabilir. Genel olarak çocuklarla çok iyi anlaşır. Sahibinde çok bağlıdır çok iyi bir itaatkardır. Küçük yaşlarda diğer köpek cinsleriyle iyi bir arkadaşlık kurulması gerekmektedir. Eğer iyi arkadaşlık kurmaz ise büyük yaşlarda diğer köpeklere karşı çok agresif olabilir. Görünüş olarak iri olduğundan dolayı tembel gözükebilir ama öyle değildir çok aktif ve hareketli bir yapıya sahiptir. Bekçi ve koruma köpeği olarak da çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

İspanyol Mastif  Fiziksel Özellikleri

İspanyol Mastif köpeği cinsi boyları hem erkek de hemde dişide ortalama olarak 70-80 arasındadır. Ağırlıkları ise erkek ve dişi arasında farklılıklar görülmektedir. Erkekler de 90-110 kg kadar olabilirken dişiler de 50-75 kilo arasında değişiklik göstermektedir. Kemik yapısı çok iridir. Renkleri sadece sarı, siyah yada kızıl olabilmektedir. Kafası iri ve orantılıdır. Boyunlarının altında sarkıntı vardır. Arka ayaklarında 5. tırnağa sahiptir. Tüyleri kısadır ve düz bir şekildedir. Gözleri küçük ve çok iyi bir görüşü vardır. Kuyruğu aşağı doğru sarkık bir biçimdedir. Ağır ve uzun olmasından dolayı hem esnek hemde hızlı bir yapıya sahiptir.

İspanyol Mastif  Bakımı Nasıl Yapılmalı

İspanyol Mastif belirli mevsimlerde tüy döker o bu yüzden dolayı düzenli olarak fırçalanması gerekir. Mastif kulaklarının için oldukça temiz tutulması gerekmektedir. Haftada 2-3 defa banyo yaptırabilirsiniz.

İspanyol Mastif Egzersiz İhtiyacı

İspanyol Mastif yavru şekildeyken onu koşturmak zıplatmak gibi ağır egzersizler yaptırılmamalıdır. Hızlı olgunlaşan köpek olduğundan dolayı bu egzersizler onu ilerde sakat bırakabilme ihtimali vardır. Sadece böyle dışarı da beraber yürüyüş yapmak onun için ideal bir egzersiz şekli olacaktır.

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın