Genel

Köpeğim Çok İnatçı Ne Yapmalıyım?

Köpek eğitimi tarih sürecinde en çok ilgilenilen ve alaka duyulan konulardan birisidir. Geçmiş dönemde ünlü bilim adamı Pavlov, köpek eğitimini fazlaca dikkat çekmiş ve bu konu üzerinde sayısız deneyler yapmıştır. Köpeklerin inatçılık huyları ve itaatkâr birer dost olabilmeleri için bazı eğitimleri uygulamanız yararlı olacaktır. Köpeklerin cinsleri, ırkları ve karakteristik bazı özellikleri huylarına geçmekte ve bu durumda inatçılık huylarına etki etmektedir. Bu hususu göz önüne alarak genel geçer bir bilgi verilmek gerekirse inatçılıkları için şu taktikleri uygulamanız işe yarayacaktır:

Köpeklere Karşı Sabırlı Olun

Köpeğim Çok İnatçı Ne Yapmalıyım?

Kişilerin eğitim konusunda yaptıkları yanlışların başında köpek dostlarına insan gibi muamele etmeleri olmaktadır. Köpekler insan fizyolojisine benzer olsa da bir insan yapısında değildir. Bu yüzden verdiğiniz eğitimin sonucunu hemen almayı veya verdiğiniz komutu hemen algılamasını beklemeyin. Gayet sabırlı ve istikrarlı olun. Zaman içerisinde bu huyundan vazgeçtiğini ve sizlere itaat etmeyi öğrendiğiniz fark edebileceksiniz.

Onun İnadına İnatla Karşılık Vermeyin

Köpeğim Çok İnatçı Ne Yapmalıyım?

Köpekleriniz fazlaca inatçı olabilir. Ancak onun inatçılığı karşısında sizde inatçı bir tavır sergilemekten kaçının. Bir iş yapmayı köpeğiniz reddediyorsa eğer o iş için sizde inat sergilemeyin. Köpeğinizi özgür bırakın ancak bir süre. Zaman zaman aralıklarla o eğitimi verme konusuna tekrar dönüşler yapabilirsiniz. Köpek zihni insan zihninden farklı olsa bazı noktalarda canlı olarak benzerlik gösterecektir. İnatçılık huyunu kırmanız için sizin sadece eğitim ve istikrar da sürekli ve bu konuda inatçı olmanız gerekmektedir. Yapma istemediği zaman serbest bırakın ancak belli periyotlarla komutu tekrar tekrar yineleyin. Bu şekilde eğitiminiz başarılı olacak ve hedefinize ulaştığınızı göreceksiniz.

Her Gün Yürüyüş Yapın

Köpeğim Çok İnatçı Ne Yapmalıyım?

Köpeğiniz ile her gün yapacağınız 45 dakikalık bir yürüyüş sizlere çok şey katacaktır. İnatçılık huyuna sahip olan köpeğinizin sakinleşmesini, rahatlamasını ve açılarak komutlarınızı daha iyi algılamasına katkı sağlayacaktır. Bunun yanında sizinle arasındaki bağda güçlenecek ve sizlere saygı duyan itaat eden bir karakter özelliği göstererek emirleriniz karşısında inatçılık yapmayacaktır.

Tutarlı Olun

Köpeğim Çok İnatçı Ne Yapmalıyım?

Köpek inatçılığı konusunda en önemli hususlardan birisi de tutarlı olmaktır. Yaptığınız hareketler ve tepkiler köpeğinizin inatçılığı karşısında sabit olmalıdır. Bu durumda köpeğiniz sizin kararlılığınıza boyun eğecektir ve dediklerinizi uysal bir şekilde yerine getirmekten başka çaresi olmadığını anlayacaktır. Tutarlılık konusunda tüm aile bireylerini de uyarın ve eğitimin aile içindeki herkes tarafından aynı şekilde uygulanması konusunda hassas davranın. Bu sayede istediğiniz en kısa zamanda gerçekleşecektir.

Doğru Zamanda Doğru Hareketler Sergileyin

Köpeğim Çok İnatçı Ne Yapmalıyım?

Köpeğinize yanlış zamanda yanlış bir tepki vermeniz onun kafasını karıştıracaktır. Bu yüzden doğru zamanda doğru tepkiler verin ki oda hangi hareketi karşısında sinirlendiğinizi veya hangi hareketini sevinçle karşıladığınızı doğru algılayabilsin ve sizinle inatlaşmamayı öğrenebilsin. Sevginizi sadece inatlaşmadan emirlerinize itaat ettiği zaman gösterirseniz eğer köpeğiniz bundan haz duyacak ve emirlerinize odaklanarak yerine getirebilmek için çabalayacaktır. Bu sayede inatçılık huyundan vazgeçirmeye yardımcı olacaksınız.

Israrcı Olmayın

Köpeğim Çok İnatçı Ne Yapmalıyım?

Köpeğiniz de insan gibi sıkılabilir ve bu yönde tepkiler gösterebilir. İnatçılık eğitiminde en önemli husus onu sıkmamak olacaktır. Bu konuda başarılı bir şekilde hareket eden sahibine istediğini en kısa zamanda verecektir. Köpeğiniz eğer inatçılık yapıp dediğiniz komutları yerine getirmeyi reddediyor ise mutlaka ödüller ile onu motive etmeye çalışın. Yapmış olduğu emriniz karşısında o gün çok sevdiği mamasından verin veya çok sevdiği oyunu oynayın. Bu şekilde ödül ile desteklenen hareketleri yapabilmek için çaba sarf edecek ve inadını kıracaktır.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu