İş Köpekleri

Portekiz Su Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Portekiz Su Köpeği Kökeni

Portekiz Su Köpeği Özellikleri ve Bakımı

AKC tarafından 1984’de resmi olarak kabul edilmiş olan bu ırkın çok değişik bir hikâyesi bulunmaktadır. Portekiz kıyılarında devamlılığını sağlayan ırk, bilinen en eski ve en yaygın ırktır. Portekizliler tarafından “Cao de Agua” yani “su köpeği” olarak adlandırılmışlardır. Uzun tüylü ve kıvırcık tüylü olacak şekilde ikiye ayrılmış, uzun tüylü olanlarına “Cao de Agua de Pelo Ondulado”,  kıvırcık tüylü olanlarına da “Cao de Agua de Pelo Encaradolado”  olarak isimlendirilmişlerdir.

Portekiz Su Köpeği balıkçılar tarafından yetiştirilmiş ve eğitilmiş bir köpektir. Balıkçılar bu köpek için gemilerindeki tayfa diye bahsederler. Portekiz Su Köpeği gemi tayfası olarak işe başlamış ve yaptıkları işin karşılığını bazen balık, bazen de para olarak almışlardır. Bu tayfalar balıkçılık işinden emekli olabiliyorken bazı sahipler tayfalarını başka gemilerde çalışmak üzere kiraya verebiliyorlardı. Irkın gemideki görevi avlanacak olan balıkları ağa yönlendirmek ve yakalamak, bozulan ağları toplamak, kıyıyla gemiler arasındaki iletişimi sağlamak ve gemiye yüklenen malları korumaktı.

1930’lu yıllarda gelişen teknoloji bu ırkın kullanımını azaltmış ve ırk sayıca azalmaya uğramıştır. Irkın neslinin korunması için yetiştirme programı başlatılmış ve bu program sayesinde sayıları yeniden eski yüzdesine ulaşmıştır.

Portekiz Su Köpeği Özellikleri

Portekiz Su Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Irkın bilinen en ayırıcı özelliği ayak parmaklarının arasında küçük perdelerin bulunmasıdır. Bu sebepten dolayı yüzmeleri diğer köpek ırklarına oranla oldukça başarılı ve seridir. Portekiz Su Köpeği, oldukça dayanıklı ve güçlü bir köpektir. Kasları gelişmiştir. Orta boyuta sahip olan köpeğin vücut uzunluğu yüksekliğine oranla daha fazladır. Kafatası yuvarlak hatlara sahip olan ırkın yere doğru sarkık konumlanmış kalp şekline benzetilen kulakları vardır. Gözleri ve burnu koyu renklidir.

Sırt seviyesi boyundan kuyruğa kadar düz devam eder. Derin ve geniş bir göğüs yapısına sahiptir. Bacaklar güçlü, düz ve birbirine paraleldir. Kuyruğu kök noktasından kalın başlar fakat uca doğru incelerek devam eder. Kürkü düz, dalgalı, hafif kıvırcık ve tam kıvırcık olabileceği gibi parlak veya kaba da olabilir. Bu ırkın kürkünün tek katmanlı ve hipoallerjenik özellikte olduğu bilinmektedir. Kürkünün rengi siyah, beyaz, kahverengi, siyah- kahverengi, beyaz- koyu benekli, kahverengi- beyaz benekli, gri ve gümüş renkte olabilir.

Ağırlık: Erkeklerde 19 – 25 kg / Dişilerde 16 – 22 kg
Boy: Erkeklerde 50 – 57 cm / Dişilerde 43 – 52 cm
Yaşam Süresi: 10-14 yıl

Portekiz Su Köpeği Karakteri

Portekiz Su Köpeği Özellikleri ve Bakımı

 • Suyu en çok seven neşeli bir köpek olarak bilinen Portekiz Su Köpeği, enerji dolu ve canlıdır.
 • İtaat etmeyi kendine huy edinmiş, hassa yapılı ve sadıktır.
 • Çocuklarla vakit geçirmeyi çok sever, diğer ev hayvanlarıyla sorun yaşamaz ve yaratmaz, uygun şekilde tanıştırma sağlandığı takdirde kedilerle bile arasını çok iyi tutabilir.
 • İyi huylu olmasının yanı sıra aşırı dengeli tavırları vardır.
 • Zeki ve çok cesur olarak tanımlanan bu köpek eğitime yatkın ve verilen komutları çok çabuk öğrenebilir yapısıyla popülerdir.
 • Eğitim verilirken ses tonuna çok dikkat edilmeli ve eğitimler sürekli olarak belirli aralıklarda tekrar edilmelidir zira zekâsı bu köpeğe yönetime el koyma konusunda müthiş bir güven verir.
 • Bunun dışında çok iyi bekçilik yapar ve en has özelliği eşyaları çiğneme alışkanlığıdır.

Portekiz Su Köpeği Bakımı

Portekiz Su Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Portekiz Su Köpeğinin bakımı özen gösterildiği ve dikkat edildiği sürece kolaydır. Aklınızda bulunması gereken en önemli madde köpeğin tüy kısalığının 2,5 cm altında olmamasıdır. Düzenli olarak tüylerini taramanız ve fırçalamanız gerekmektedir. Dalgalı tüy yapısı olanların bilhassa burun ve arka bacakları tıraşlanmalıdır. Kıvırcık tüylü olanlarda ise Retriever tıraşı denilen kesim uygulanır. Köpeğin tıraş edilmeyen tek bölgesi kuyruk bölgesidir. Kuyruktaki tüyler kendi haline bırakılmalı ve mecbur kalmadıkça kısaltılmamalıdır. Bu köpek alerji problemleri olan kişiler için en uygun köpek ırkıdır ve neredeyse hiç tüy dökmez. Tüyleri çok yavaş uzadığı için çok sık tıraş gerektirmez.

Portekiz Su Köpeği çok aktif ve enerji dolu yapısından dolayı zihinsel ve fiziksel egzersize ihtiyaç duyar. Yüzmeyi çok sevdiği için suya atılan cisimleri geri getirme oyununu çok sever. Su dışında uzun yürüyüşlere çıkmayı, spor yapmayı ve yorucu egzersizleri sever.

Yeterli egzersiz alanı sağlandığı sürece ev içi hayatına uyum sağlayabilir. Ev içinde orta seviyede hareketlidir. Yine de bahçeli evlerde daha mutlu olur ve bahçeli bir ev onun için en idealdir. Ilıman iklim koşullarında dışarıda bakılabilir fakat akşam olunca ailesiyle aynı ortamda olmak ister.

Portekiz Su Köpeği Sağlığı

Portekiz Su Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Bu köpekler genel olarak çevik ve sağlıklı bir köpektir, ancak çoğu köpekte olduğu gibi bu köpeklerin de yatkın olduğu bir takım hastalıklar vardır. Bunlar; kalça çıkığı, progresiv retinal atrofi, gangliodosis, addison hastalığı, kardiomyopati, folliküler displasi, ‘ puppy eye sendromu olarak sıralanabilir.

Portekiz Su Köpeği Çocuklarla İlişkisi

Portekiz Su Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Bu köpekler oldukça sosyal bir yapıya sahiptir. Çok sevecen ve iyi huylu bir köpektir. Özellikle çocuklara karşı iyi davranan Portekiz su köpekleri onlarla oyun oynamaktan da keyif almaktadır. Aynı şekilde yabancılara karşı da hoşgörülü bir köpektir.

Bu köpekler diğer hayvanlarla ve diğer köpeklerle de iyi anlaşan bir mizaca sahiptir. Genel anlamda saldırgan ve agresif tavırlar sergilemez.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
3.5

Summary

Bu köpekler uysal ve sakin bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda oldukça sosyal bir ırktır. Portekiz su köpeği hakkında daha detaylı bilgi almak için yukarıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu