Bernese Dağ Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Bernese Dağ Köpeği Özellikleri bakımı hakkında bilgi vereceğimiz konumuzda İsviçre Dağ köpeği’nin nasıl bir iş köpeği olduğunu karakterinin nasıl olduğu gibi sorularada cevap vereceğiz.

Bernese Dağ köpeği diğer isminle İsviçre Dağ köpeği soğuğa oldukça dayanıklı çift katlı bir tüyü olan güçlü yapıda iri bir köpek cinsidir.Bu cinsin göğüs kısmında ve başında beyazlık diğer gözlerinin ortasında ve yanak kısmında ise yoğun tüy mevcuttur.Tüylerinin uzunluğu orta sınıftır.Kafası geniş yapıda ve alnındaki kırışıkla beraber tamamlanır.Kulakları orta derecede ve düşük şekildedir.Gözlerinin renkleri koyu renktedir ve sıcak kanlı bir bakışı vardır.Burnunun rengi siyahtır.Bedeni oldukça geniş ve güc içersindedir.Kuyruğu ise uzundur.

Bernese Dağ Köpeği Özellikleri

Bu köpeğin çocuklarla arası çok iyidir.Zeki ve eğitim konusunda sizi çok zorlamayacak bekçilik içgüdüsü doğuştan varolan bir ırktır.Sahiplerine ve ailelerine karşı sadık yapılarının yanı sıra küçükken alınmasında fayda vardır.Eğer 1,5 yaşından büyük köpek alacaksanız bu cinsi size alışmakta zorluklar çıkartabilir.Kendilerine son derece güvenen bir köpektir.İyi huyları çok fazladır.Diğer köpeklerle arasıda iyi derecededir.Olgun bir hale gelmeleri zaman alacak bir husustur.İnsanlarla sürekli bulunmayı severler bir kenarı koyup insandan yoksun şekilde beslenecek bir köpek değildir.Çoğu köpekte olduğu gibi yavruyken bu köpeğin iyi bir sosyalleşme döneminden geçmesi gerekiyor.Eğitim çok nazik yapılmalıdır.

Bernese Dağ Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Bernese Dağ Köpeği Apartmanda Beslenir mi? Beslenmesi önerilmez.Bu köpek için etrafı çitlerle güzelcene çevrilmiş bir bahçe gerekmektedir.Düzenli olarak hareket ihtiyacı giderilmesi gerekir.Tüy dökme mevsimde son derece fazla tüy dökmektedir buda dikkatli bir bakım gerektirir.Sıcak iklimlere uygun değildir soğuk bir iklim bu köpek için gereklidir.

Yükseklik Erkekde 61 – 71 cm
Yükseklik Dişide 58 – 69 cm
Kilo Erkekde 38 – 50 Kg
Kilo Dişide 36 – 48 Kg

Ömürleri genelde 10 yıl ve 12 yıl arasındadır.Yaygın olduğu hastalıklar ise mide dönmesi, göz kapağında problemler.

Bu ırkın kökeni net olmamakla beraber İsviçre Alpleri çiftlik köpeği olarak kullanılıyormuş ve daha sonra bu köpeklerin üretimi geliştirilmiştir.18. yüzyılda yapılan tablolarda bu köpekler görünmüştür.O zamanların profesörleri bazı ırkların korunması gerektiğini savunmuş ve bu konuda bir takım çalışmalar yapmıştır.İsviçre Dağ Köpeği ismini İsviç’re Berne yerinden almıştır.Bu cok dayanıklı olan köpek hem koyun hem sığır gütmede, yük taşıma işlemlerinde ve çiftliklerde bekçi olarak fayda sağlamıştır.Ülkemizde genelde aile köpeği olarak beslenmekte olan bir köpektir.

Bernese Dağ Köpeği Resimleri

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın