Cardigan Welsh Corgi Nasıl Bir Köpek? Özellikleri ve Bakımı

Cardigan Welsh Corgi Kökeni

Cardigan Welsh Corgi hakkında tam olarak net bir bilgi bulunmamaktadır. Elimizdeki verilere göre 800’lü yıllarda Vikingler tarafından Britanya’nın güneybatısında yer alan Galler ülkesine getirilen Swedish Vallhound ırkından geldikleri tahin edilmektedir. Yine kabul gören başka bir bilgiye göre ise 1200’lü yıllarda Keltler tarafından Galler’e getirilmiş olduğu bilinmektedir. Corgi, Kelt dilinde köpek anlamına gelmektedir. Cardigan Welsh Corgi çok iyi bir güdücü olarak bilinmektedir. Bunun yanında çok iyi bir gözcü ve avcıdır. Bilhassa kemirgen avlarında üstün başarılar sergilemiştir. Cardigan Welsh Corgi 1935 yılında AKC tarafından resmi olarak kabul edilmiş bir köpek ırkıdır.

Cardigan Welsh Corgi Nasıl Bir Köpek? Özellikleri ve Bakımı

Cardigan Welsh Corgi Özellikleri ve Karakteri

Cardigan Welsh Corgi çoban köpeği olarak bilinir ve çoban köpekleri ailesinin en küçük üyesidir. Vücudu uzun, bacakları kısadır. Köpeğin en dikkat çekici bölgesi kulaklarıdır. Vücuduna ve kafasına oranla kocaman kulakları vardır. Kafası üstten basıktır ve hemen kafasının üzerinde uzayan kocaman kulakları dik pozisyonda kafatası üzerinde yer alır. Gözleri koyu renklidir, burunları siyah olarak bilinmektedir. Cardigan Welsh Corgi’nin sırtı düzdür. Göğüs kısmı derin ve belirgin olacak şekilde çıkıntılıdır. Bu ırkın kürkü çift katmanlıdır; dış tabaka tüyleri sert ve kaba olarak nitelendirilirken, iç tabaka tüyleri yumuşak ve ipeksidir. Cardigan Welsh Corgi’nin kürkünün çok muazzam bir özelliği vardır ve bu yönüyle de bu ırk çok dikkat çekmiştir. Bu ırkın tüyleri su geçirmiyor ve farklı ısılara çok kolay adapte olabiliyor. Kürkünün rengi; siyah, gölgeli siyah, ten siyah, mavi lekeli, beyaz ve kızıl olabilir. Sadece renk olarak değil belirli bir renk üzerinde lekeler şeklinde de bahsi geçen renkler yer alabilir.

Cardigan Welsh Corgi Nasıl Bir Köpek? Özellikleri ve Bakımı

Cardigan Welsh Corgi oldukça zeki, çevik ve kuvvetli bir köpektir. Bunun yanında itaatkâr olmasıyla da tercih sebebidir. Yabancılara karşı her ne kadar çekingen bir yapısı olsa da genel anlamda oldukça sevecen ve sadık bir köpektir. Bu ırkın sahibi için güttüğü en temel dürtü, sahibini mutlu etmektir. Sahibi mutlu olduğunda ve bunu kendisi yaptığında inanılmaz neşeli olur ve sahibiyle arasındaki bağın daha da kuvvetlenmesi için harekete geçer. Sahibini tanır, bilir ve mümkün oldukça sahibinin sözünden dışarı çıkmaz. Enerji dolu ve aktif bir köpektir. Sürekli hareket halinde olmayı ve oyunlar oynamayı sever. Oyun oynarken ona eşlik edecek kişilere çok kolay adapte olur ve karşısındaki kişinin yaşına göre oyunu çevirip kolaylaştırır. Cardigan Welsh Corgi aynı zamanda çok iyi bir bekçi köpeğidir. Evini ve bulunduğu bölgeyi beklemekten gocunmaz, herhangi bir tehlike durumunda havlayarak sahibine işaret verir. Havlamaya oldukça eğilimlidir. Diğer çoban köpeklerinin özelliğini taşıdığı doğrudur. Bir çocukla yalnız bırakıldığında çocuğu gütme dürtüsü yaşar ve çocukları topuklarından ısırdıkları bilinmektedir fakat bu durum sıkı bir eğitimle düzeltilebilir. Etrafındaki diğer hayvanlarla uyumludur ama erkek köpeklere karşı agresif tavırlar sergileyebilir.

Cardigan Welsh Corgi Bakımı, Egzersiz İhtiyacı ve Yaşam Alanı

Cardigan Welsh Corgi Nasıl Bir Köpek? Özellikleri ve Bakımı

Cardigan Welsh Corgi, yılda iki defa tüy değişimi yaşayan bir köpek ırkıdır. Düzenli olarak tüylerini fırçalamanız ve gerekli görüldüğü takdirde banyo yaptırmanız yeterli olacaktır. Bakımı kolay olan köpek ırkları arasında yer alır.

Cardigan Welsh Corgi aktif bir köpek olduğundan düzenli egzersize ihtiyaç duymaktadır. Açık bir alanda onu serbest bıraktığınız takdirde kendi egzersiz ihtiyacının bir kısmını kendi karşılayabilir fakat düzenli bir egzersiz planının olması bu ırk için tercih edilir.

Cardigan Welsh Corgi apartman içi yaşamına ayak uydurabilecek düzeyde bir köpektir. Ev içinde oldukça fazla aktiftir. Bu nedenle ona yeterli alanı ayırmanız ve kendi haline bırakmanız gerekebilir. Bahçeli evde yaşamak onu daha mutlu edecektir fakat sahibine sadık ve bağlı bir köpek olduğu için yaşam alanı ayrımı yapmaz ve her ortama uyum sağlama eğilimi vardır.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın