İş Köpekleri

Çin Aslanı Özellikleri ve Bakımı – Çin Aslanı Hakkında Her Şey

Bu konumuzda sizlere son derece güçlü bir köpek olan Çin Aslanı Özellikleri, bakımı nasıl bir köpektir tüm hakkında bilinmesi gerekenleri sizlere sunacağız.

Çin Aslanı Kökeni

Çin Aslanı Özellikleri ve Bakımı - Çin Aslanı Hakkında Her Şey

Çin Aslanı diye Türkiye’de özellikle belirtilen bu köpeğin kökeni baya eskidir. Çin’de uzunca yıldır bu köpekten faydalanılmaktadır. Araba çekiciliği, tekne bekçisi, avcılık bir çok hususta son derece başarılıdır. Hatta bu köpeğin tüylerinin yoğun olması nedeniyle kızak çekiminde bile kullanıldığı belirtilmiştir. Buradan da anlaşılacağı üzere tam anlamıyla iş köpeği kategorisinde yer almaktadır.

Çok eski zamanlarda kürkü, ceket yapımında kullanılmıştır. Hatta bu köpeklerin etinin geçmiş zamanlarda yendiği bilinmektedir.

Chow Chow ırkı 1800’lü senelerin sonlarına doğru İngiltereye getirilmiştir. Daha sonra Amerika’ya gitmiştir ve burada çok tercih edilmiştir. Özellikle eşlik köpeği olarak kullanılmıştır. Bunun yanı sıra bekçi ve koruma köpeği özellikleri de taşımaktadır.

Çin Aslanı Özellikleri

Çin Aslanı Özellikleri ve Bakımı - Çin Aslanı Hakkında Her Şey

Belirgin özelliklerinden biri son derece düz olan bacak kısmıdır. Yoğun tüye sahip krem, siyah yada kızıl renkte bir tüyü olabilir. Parça parça renk bu köpeklerde bulunmaz. Çin Aslanı denmesinin sebebi kafa yapısının aslanı andırmasıdır.

Her ne kadar kaba bir görünüme sahip olsa da oldukça sevimli bir köpektir. Suratları kırışık olabilir ve kulakları suratına oranla küçüktür. Kendine has bir görünümü olan chow chowun boyutları da ortalama büyüklüktedir. Kulakları küçük ve yuvarlak şekildedir. Kafası çok geniştir yüz bölümü ise düz haldedir. Sırt kısmı kısaca düz haldedir. Kuyruğunda son derece yoğun tüy bulunur.

Ağırlık: Erkeklerde 20 – 32 kg / Dişilerde 20 – 32 kg
Boy: Erkeklerde 46 – 56 cm / Dişilerde 46 – 56 cm
Yaşam Süresi: 14-16 yıl

Chow Chow (Çin Aslanı) Karakteri

Çin Aslanı Özellikleri ve Bakımı - Çin Aslanı Hakkında Her Şey

Çin Aslanı Özellikleri bakımından son derece uslu fazla sesi çıkmayan köpek cinslerinden biridir fakat bazıları çok aksi de olabilmektedir. Bu köpeklerin genel mizacı şu şekildedir:

 • Kendi dediğini yapmayı seven başına buyruk halde yaşamayı sever. Çok inatçıdırlar.
 • Hayatları boyunca sadece tek bir sahip belirlerler. Bunun haricinde kimseye önem vermez.
 • Yabancı kişilerle arası hiç iyi değildir eğer yabancı kişi yanlış bir şey yaparsa saldırma durumu oluşur.
 • Bu köpek dominant köpeklerdendir ve geçmiş zamanlarda köpek beslemiş tecrübeli kişilere ihtiyaç duymaktadır.
 • Bu köpeği besleyecek insanında son derece sakin biri olması gerekir.Ancak bu sayede gerçek halini görebilirler.
 • Chow Chow Çin Aslanı neredeyse hiç havlamaz.
 • Bu köpek eğitime doğru düzgün cevap vermez.Çünkü itaat konusunda başarılı değildir.
 • Doğuştan gelen inatçılığı ile ancak kendine uygun görülenleri yapar.
 • Öğrenme açısından sıkıntı olmasa da uygulama açısından problem yaşar.
 • Bu köpeğin uzun ve kısa tüylü olanları bulunur. Bazı kişiler tarafından kısa tüylülerin çok daha kolay öğrendiğini belirtilmiştir.
 • Boyutu ve görünümü açısından büyük fakat sakin bir haldedirler.
 • Tasma takma konusunda bu köpekler sorun çıkartabilirler.
 • Yavru iken alınmalı ve çok iyi derecede sosyalleştirme gereklidir.
 • Bu yaşlardan itibaren düzenli bir eğitim gereklidir.
 • Bu köpek Çin’de hem eşyaları hemde arabaları çekme işleminde kullanılmıştır.
 • Köpeğin maalesef geçmişindeki yaşananlardan dolayı içe kapanık halde olduğu ortadadır.
 • İyi sosyalleşme sonrası güzel bir aile köpeği olabilmektedirler.

Çin Aslanı Bakımı

Çin Aslanı Özellikleri ve Bakımı - Çin Aslanı Hakkında Her Şey

Egzersizleri yeteri kadar sağlandığı taktirde apartman dairesine adapte olabilir, ancak yine de küçük bir bahçeye sahip olması onu daha mutlu edecektir. Bu köpekler sıcağa duyarlı olduğu için sıcak iklim şartlarından uzak tutulmalıdır.

Ayrıca, tembelliğe yatkın bir karakteristik özelliğe de sahip olduğundan Chow Chow köpek cinsi mutlak olarak günlük düzenli bir şekilde egzersiz çalışmaları yaptırılması gerekmektedir.

Kürk yapısı sık olduğundan Chow Chow köpek cinsi kürkünün özellikle de hoş ve kabarık bir şekilde görünmesi açısından günlük olarak düzenli bir şekilde taranması ve bakımı yapılması gerekmektedir. Özellikle de mevsim geçişleri sırasında yoğun olarak tüy dökmesi sebebiyle bu dönemler içerisinde su ve kuru sabun ile yıkanması gerekmektedir. Gerektiği zaman kuru şampuanla yıkanabilir.

Çin Aslanı Sağlığı

Çin Aslanı Özellikleri ve Bakımı - Çin Aslanı Hakkında Her Şey

Bu köpekler genel olarak sağlıklı ve çevik bir ırktır. Yaşamları boyunca atletik olmayı isterler. Genelde görülen hastalıklar; kalça displazisi, entropium olarak bilinmektedir. Ayrıca Çin aslanları diğer köpek ırklarına göre daha uzun ömürlüdür.

Çin Aslanı Çocuklarla İlişkisi

Çin Aslanı Özellikleri ve Bakımı - Çin Aslanı Hakkında Her Şey

Bu köpeklerin çok sosyal olduklarını söylemek yanlış olacaktır ancak çocuklarla arası oldukça iyidir. Yine de çocuklarla baş başa bırakılmamalıdır.

Başta söylediğimiz üzere sosyal olmayan bu köpekler yabancılara karşı agresif tavırlar sergileyebilir. Aynı zamanda diğer köpeklerle de anlaşamaz. Kısmen diğer hayvanlarla anlaştığını söylemek mümkündür.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
2.7

Özet

Çin Aslanı oldukça köklü bir geçmişe sahip olan bir köpektir. Farklı görünümüyle bilinen bu köpekler hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz yukarıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

46 Yorum

 1. Sahiplendirmek isteyen varsa ücretsiz chow chow yavru bakmak istiyorum. Bu köpeklere ilgim var. İrtibat no isterseniz. iki katlı evimiz koskocaman avlusu var ama ben evin içinde bakmak istiyorum. Varsa köpeğine ilgisi olan ama bakamayan yardımcı olurum.

 2. Benim köpeğim 4 aylık ama regl olmuş böyle işedikten sonra damla damla kan geliyor bilgisi olan varmı bu konuda

 3. Bende 1 yaşında dişi var arkadaşlar ve cildinde siyah siyah lekeler çıkmakta başladı tavuk veriyorum genelde ve ev yemeklerine bayılıyor mama aldım mama yemiyor pilava bayılıyor bu cildindeki sıkıntı nedir yaşayan varmı veterinere götürdüm adam anlayamadı bilgisi olan yardım edebilirmi

  1. Tavuk eti Çin Aslanı köpeklerde kesinlikle tavsiye etmem. Benim de 2 yaşında bir oğluşum var. Tavuk etleri direkt olarak deride değişime sebep oluyor, eğer köpeğiniz beyaz ise tüyleri sararıyor ve maalesef geri dönüşü de yok. Kuru mama pek yemiyorlar doğru hatta benimkinin alerjisi var. Lekeler muhtemelen deri rahatsızlığından kaynaklanıyordur.

 4. 1.5 aylık chow chow almayı düşünüyorum ama nasıl bakmam gerektiği hakkında bilgim yok yardımcı olurmusunuz ilk defa beslicem

 5. bendede var chow chow erkek 3 yasinda tatile falan hep yanımızda geliyor bence bırakmayın cidden psikolojisi bozulabilir ve stresten ölüyorlar [tanık oldum arkadasımdan)

 6. Lütfen köpekleri para ile satmayın ve gerçekten bakabilecek olana verin. Oyuncak ayı değil onlar lütfen onların da bizim gibi duyguları var 🙁

 7. Bende çin aslanı köpeği var erkek dişisi olan varsa çiftleştirmek için bana ulaşabilir izmirde oturuyorum tlfonum 0533 453 05 98

 8. 0553 770 51 26
  1 aylık yavru chow chow
  Arayana yardımcı olabilirim
  Bende büyüğü var yavrusuna bakamıyorum..

 9. Benim köpegim çin aslani ve 10 yaşinda ama birden bir koku ve anüsünden su geldi ve bir baktık ki bacakları kurtlanmış çok yogun fakat derinin içine girmemiş gibi antibiyotik kullanıyor fakat kurtlanma hala var başına gelen var mi? Veya çözümü nedir

  1. kesinlikle ev yemeği ve tavuktan kaynaklanıyor o lekeler bir zaman sonra tüylerinin de döküldüğünü göreceksin. bir çeşit mantar hastalığı demişti veteriner ki mantar aşısı herşeyi vardı ancak ev yemeği ve evet özellikle pilav benim köpeğim de bayılıyor ama aslında vücudu için gerekli besini bunlardan alamıyorlar. uygun bir kuru mamaya alıştırmalısın ödül olarak ayda bir iki üçhaftada bir yine verirsin pilavdı ev yemeğiydi ama kesnlikle tavuktan uzak dur birçok cilt hastalığın sebebi tavuk oluyor çünkü. benimde başıma geldi , biliyorum

 10. Arkadaşlar 3 yaşında ki dişi covcovum u çiftleştirmek için erkek covcov arıyorum ist tuzla da oturuyorum tel 546. 695 15 13

 11. yeni Chow Chow almayı düşünüyorum yazın tatile gittimiğiz de onu götüremicez napabilrim

 12. Tüyleri koyun tüyü gibi yumak yumak döker, temizliği bu nedenle kolay.
  Sıcakta cinnet geçirip havlamadan ısırır. Isırınca da açmaz ağzını. Sıcak bölgelerde yazık olur.
  Emir dinlemez ama onun doğruları size de ters gelmez.
  Çok nadir havlar.
  Tuvalet eğitimi kolaydır ama yatılı misafir geldiğinde yattığı yeri ıslatır.
  Proteini düşük mama ile beslerseniz, küçük bir dairede günde iki kez dolaştırma ile mutlu yaşar.
  Kedi görünce kovalar, yakalarsa karın bölgesinden ısırı ve tabii ki açmaz ağzını.

  Çok özlüyoruz. Başka bir köpek yerini tutamayacağı için de öylece kalakaldık.

  1. Başka bir köpek yerini tutmaz diye bir şey yok, daha bile çok sevebiliyorsunuz ikinci köpeğinizi keza ben can dostum ölünce 8 gün sonra yenisini aldım nisan da kısmetse 2 yaşını dolduracak ilk can dostum la 11 yılımızı paylaştık onun sevgisi hala kalbimde ama Herkül’ü de çok seviyorum iş den eve dönmek için sabırsızlanıyorum çünkü çok özlüyorum.

  1. Tuvalet eğitimini nasıl verdiniz bizde aldık Yen’i daha 4 gün oldu ama hala oraya buraya çişini kakasını yapıyor hiç söz dinlemiyor daha önce köpek beslemiş olmama rağmen chow chow beni bitirdi.

   1. Merhaba ben de 3 aylıkken aldım her yere çiş bezi serdim ıkı icin gün işediğinde yakaladığımda hemen benzin üstüne götürdüm ve kızdım. 3. Günde artık sadece benzin üstüne yapıyor şimdi 4. Ayına girdi son üç gündür eve çişinş dahi yapmıyor tuvaletini tutuyor ve kapıya gıdıp beklıyor sabah akşam dışarı çıkarıyoruz. Hemen tuvaletli ı yapıyor ustelık diğer köpeklerle. Ve insanlarla arası çok iyi havlama eğilimi var hemen lider olduğunuzu ve evde havlamayın yasak olduğunu belirtmeniz gerekir ilk defa köpek besliyorum ve bana sorun çıkarmadı. Mama beğenmiyor sadece acana balıklı mama aldım tuylerı için sağlıklı olduğundan. Bu araşar bıraz hasta karda çok oynadı doktor anı sıcak değişikliği hasta olmasına sebep oluyor derdi. Yanı soğuğu sevmıyor dıye soğukta çok tutmamalısınız aynı sıcaklık değeri önemli. Birde cinsel organında kanama oldu doktor normal derdi chow chow ıcın yınede tahlıle gönderıldı. Ve şuan bırde ıltıhap var ateş de yüksek hergün iğne oluyor ve iltihap temızlenıyor Rusya’da veterınerler ıyı çalışıyor üstelik turkıyede göre çok ucuz. Dişleri değişme zamanı her hero kemırmek ısteyecek hayır komutunu. Öğretin ben kemıklı oyuncak aldım o sayede duvarı kemırmekten kurtuldu ve dişlerini çıkarıyor. Şimdilik bu kadar ??

 13. Şampuan mama tarak temizleme solüsyonları ne olmalı bahçede kulübüne yaşayabilir mi tuvalet eğitimi nasıl olmalı bunlarda paylaşımısiniz

  1. Chowchow için özel şampuan alın kesınlıkle tuylerı İpek gıbı oluyor bırde tuy toplayıcı tarak ıle ıkı uç günde bır tarıyorum tuy sokulme olmadı chow chow tuvalet yerını sabitliyor. Nereye yapmasını istiyorsanız oraya götürün yakaladığınızda bahçede daha rahat Yaşar dıye düşünüyorum dışarıyı çok seviyorlar.

  1. Ben Karabuğday ve tavuk haşlayıp tuzsuz bi şekilde Verdım. Ama bunu ayda bır yapıcam. Mamadan besın değerlerini alıyor ama eğer mama yemekte zorlanıyor ise ıslak mama ile karıştırın ben gır corbağı kaşığı kadar katıp tüm mama ile karıştırıyorum bazen de et suyu kullanıyorum afıyetle yıyor

   1. Bırde genellikle tahılsız mama vermeniz gerekiyor. Veterınere sorup öyle alın derdim acana tahılsız ve et oranı hepsinden yüksek amaç cidden çok pahalı eşim değiştirelim diyor ama ben rıske atmıcam. Orijin ve acana gerçekten çok iyi, sonuçta onlar da canlı eğer kötü mama alırlarsanız veterıner masrafı daha yukseğe gelecektir.

   2. kesinlikle tavuk vermeyin kesinlikle hayır egzama olur ciddi deri rahatsızlıkları olur.

 14. bu cins köpekler için kullandığınız mama çok önemli, hem tüyleri hem eklemleri hem de kas kütlesine faydalı bir mama olmalı. ben köpeğim için ideal balance kullanıyorum

  1. Asli hanim apartmanda herhangi.bir sikayetiniz varmi kopek hakkinda bizde alip ksiin apartmanda yazinda bahceli mustakil evde beslemeyi dusunuyoruz?

   1. Bahçeli evde beslicekseniz hiç sıkıntı çıkmaz köpeği rahat ettirseniz oda bulunduğu ortamı kabullenir ve alışır ne kadar iyi olursa okadar alışma süresi hızlanır gayet rahat beslersiniz

   2. Yazın sıcakta problem olacaktır. Ve hastalanacaktır kulübe yazın daha sıcak olucaktır dıye düşünüyorum yaşama sıcaklıklğı ideal 11 derece olarak görünüyor yaz ve kılın farklı ortamda olursa uyum sağlayamaz evde hıc havlamıyor problem olmaz

    1. Bslm bende iki ay ønce bir cow cow aldim cok tadli cok akilli biz ona o bize cabucak alisti ama birsey sormak istiyorum tuyleri cok oldugu icin olsa gerek cok kokuyor tum cow cow larmi bu kadar kokuyor acaba cevap veren olursa sevinirim tsk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu