Köpek Cinsleri
Hollanda Çoban Köpeği Özellikleri ve Bakımı
Sosyal Medyada Paylaş
2 Mart 2018
Köpek Cinsleri

Hollanda Çoban Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Konu Başlıkları Hollanda Çoban KöpeğiHollanda Çoban Köpeği Fiziksel ÖzellikleriHollanda Çoban Köpeği Bakımı Nasıl YapılmalıHollanda Çoban Köpeği Egzersiz İhtiyacıHollanda Çoban Köpeği Eğitimi Nasıl Yapılmalı Hollanda Çoban Köpeği Hollanda çoban köpeği adı üstünde bir çoban köpeğidir. Bu köpek Belçika çoban köpeğinden gelmektedir. Genel olarak beyaz benekli haldedir ve kısa kuyrukludur. 1800 yılların

Hollanda Çoban Köpeği

Hollanda çoban köpeği adı üstünde bir çoban köpeğidir. Bu köpek Belçika çoban köpeğinden gelmektedir. Genel olarak beyaz benekli haldedir ve kısa kuyrukludur. 1800 yılların da Güney Hollanda’da geliştiği görülen bu cinste kürk ayrımı ve köpek şovlarında 100 yıllık bir geçmişten sonra getirilmiş bir köpek cinsidir. Genel olarak Hollanda’ da görülmektedir başka yerde görüldüğü söylenmez. Bir diğer ismi ise Dutch Shepherd’ dir. Hollanda çoban köpeği çok uysal, ailesine ve bölgeye çok bağlı, sahibini seven çok itaatkar ve çok enerjik olmasıyla dikkat çekmektedir. Sevecen, mutlu, sevgi dolu özellikleri de vardır ve arkadaşlarıyla çok iyi anlaşabilmektedir, ama yabancı köpeklerle arası iyi değildir biraz temkinli yaklaşır eğer küçük yaşlarda iyi sosyalleştirilirse diğer köpeklerle arasında sorun yaşamazlar.

Günümüz işlevinde daha çok çoban, bekçi köpeği ve polis köpeği  olarak kullanılmaktadır. kötü hava koşullarına karşı oldukça dayanıklıdır. Ayrıca hızlı bir refleks yapısına sahiptir. Çocuklarla çok iyi anlaşabilmektedir ve eğlenceli zamanlar geçirmekten çok hoşlanırlar, ayrıca çok iyi bir koruyucu görevi üstlenirler. Havlama özelliği çok yoktur, bu yüzden apartman gibi alanlarda rahatlıkla bakılabilen bir köpek cinsidir. Yaklaşık olarak 10-13 yıl yaşayabilir. Genel olarak herhangi bir sağlık sorunu yoktur.

Hollanda Çoban Köpeği Fiziksel Özellikleri

Hollanda Çoban Köpeği 3 türü olmaktadır. Bu Türler kıvırcık tüylü, kısa tüylü ve uzun tüylü olmaktadır. Göğüs ve ayak bölgesinde beyaz lekelere sahiptir. Boyları erkekler de 58-63 cm ye kadar uzanır. Dişilerde ise 53-57 cm kadar olabilir. Ağırlıkları erkekler de 29-31 kg olabilirken dişiler de ise 28-30 kg olabilir. Vücudu oldukça kaslı ve yapılıdır. Burnu uzundur dişleri düzgün ve güçlü yapıya sahiptir. Gözleri koyu renge sahiptir ve çekiktir. Kulakları üçgen biçiminde dik, kuyruğu da hafif şekilde kıvrılmaktadır. Renkleri ise koyu gri, altın rengi, sarı, kızıl ve gümüş olabilmektedir.

Hollanda Çoban Köpeği Bakımı Nasıl Yapılmalı

Hollanda Çoban Köpeği tüyleri hem uzun hem de kısa olmaktadır. Bu cinsi hafta da 2-3 kere taranmaya ve bakıma ihtiyaç duymaktadır. Eğer tüyleri kıvırcık ise 1 yılda 2 defa tıraş edilmesi iyi olacaktır. Gerektiği zamanlar da banyo yaptırılması yeterli olacaktır. Aksi halde cildinde olan yağ dengesinde bozukluklar olabilir. Tüy dökme alışkanlığı pek yoktur. Kulakları düzenli olarak bakılmalı ve temizlenmelidir. Ayrıca tırnakları kontrol edilmeli ve kesilmesi gerekmektedir.

Hollanda Çoban Köpeği Egzersiz İhtiyacı

Egzersiz ihtiyacı aşırı olmayacak şekilde yapılabilir. Her gün olarak dışarı da yürüyüş ve hafif koşular yapmak onun için yeterli olacaktır. Ayrıca çocuklarla iyi anlaştığından dolayı eğlenceli oyunlar onun için yeterli olur.

Hollanda Çoban Köpeği Eğitimi Nasıl Yapılmalı

Hollanda Çoban Köpeği çok zeki ve akıllı olduğundan dolayı eğitimi zor olmayacaktır. Bekçilik ve çoban köpeği eğitimi verebilirsiniz.

 

Bir Yorum Bırak

Köpekgiller familyasına mensup, görünüş ve büyüklükleri farklı 400'den fazla köpek cinsleri olan, etçil, memeli bir hayvandır. Boz kurdun alt türlerinden biri olan Köpek , tilki ve çakallarla da akrabadır. 2011 yılı tahminlerine göre dünyada 450 milyondan fazla köpek vardır.