İngiliz Çoban Köpeği Cinsi, Özellikleri ve Bakımı

İngiliz Çoban Köpeği Kökeni ve Özellikleri

İngiliz Çoban Köpeği kökeni hakkında hali hazırda birçok teori ve söylem bulunmaktadır. Bu söylemlerden bazıları İngiliz Çoban Köpeğinin oluşumunun Barbone ve Dearhound ile bazıları Briard ve Bergamasco ile ilişkili olduğudur.  Başka bir görüşe göreyse İngiliz Çoban Köpeğinin Owtchar adı verilen eski Rus ırkından köken aldığı ve Baltık Denizi üzerinden İngiltere’ye getirildiği yahut Fransa, Baltıklar ve Rusya yerleşkesinden getirilen ırklarla Bearded Collie aracılığıyla çaprazlanarak üretildiğidir.

İngiliz Çoban Köpeği Cinsi, Özellikleri ve Bakımı

Kökeninin ne olduğu kısmında ciddi tartışmalar süredursun, İngiliz Çoban Köpeği 19. yüzyılda kullanılan en yaygın köpek olmuş ve kuyruklarının kesiminden dolayı Bobtail olarak anılması uygun görülmüş bir köpek ırkıdır. Bobtail diye anılmasının nedeni ise bazılarının doğuştan kuyruksuz olarak dünyaya gelmesidir. 18. yüzyıl zamanlarında vergiden muaf olan köpeklerin ayrımı için kuyruk kesimi yapılıyordu böylece vergi alınan köpekler ve vergi şartı koşulmayan köpekler rahatlıkla ayırt edilebiliyordu. Bu ırkın kürkleri birçok sahibin ihtiyacına yönelik yaratılmıştı sanki. Öyle ki birçok çiftçiler koyun kırkımı zamanı geldiğinde koyunlarla birlikte İngiliz Çoban Köpeklerinin de tüylerini kesiyor ve bu tüyleri giysi yapımı ya da battaniye yapımı gibi ihtiyaçlar için kullanabiliyorlardı. UKC tarafından resmi olarak 1948’de kabul edilen ırkın soğuk havalara karşı olan dayanıklılığı sayesinde ren geyiği güdümü için kullanıldığı da kayıtlara geçmiştir.

Kendine has ve karakteristik bir vücut yapısı olan İngiliz Çoban Köpeğinin, diğer köpek ırklarından ayıran özelliği omuzdan kalçaya kadar olan kısımda çıkıntı şeklinde tabir edilebilecek kavisidir. Bel ve kalça kısmı yukarıya doğru kasisli durur. Bu ırkın vücudu kare şeklinde ve büyüktür. Kürkü dağınık tarzlı, oldukça salaş ve kabarık bir görünüme sahiptir. Gövde yapısı olarak oldukça güçlü denebilecek bu ırk, gelişmiş kaslarla bezenmiştir.

Kafa yapısı olarak da ilgi gören İngiliz Çoban Köpeği, kareye yakın bir kafatasına sahiptir. Kafatasının üzerindeki tüyler oldukça uzundur. Göz rengi kahverengi ya da mavi olabilir. Bazıları doğuştan kuyruksuz olarak meydana gelse de kuyruklu doğanlar da mevcuttur fakat sonradan ampute dediğimiz kuyruk kesim işlemi gerçekleştirilir. İngiliz Çoban Köpeği Kendini izole eden çift katmanlı koruyucu bir kürke sahiptir. Ayrıca yuvarlanır gibi yürüyüş tarzıyla ayılara benzetilir. Göğsü geniş yapıda olan köpeğin bacakları düzdür ve ayakları küçüktür.  Kabul gören renkleri; gri, mavi, gri- mavidir. Ayrıca beyaz desenleri olabiliyorken, beyaz renk bazen kürkün hâkim rengi olabilir.

İngiliz Çoban Köpeği Karakteri

İngiliz Çoban Köpeği Cinsi, Özellikleri ve Bakımı

İngiliz Çoban Köpeği oldukça kibar, sevecen ve arkadaş canlısı bir karaktere sahiptir. Güçlü bir gütme içgüdüsü olduğundan çocukları beklemeyi, onlar için etrafı kolaçan etmeyi ve çocukların bilinçsizce bulunan yerden uzaklaşmasını engellemeyi sever. Çocuklara olan bağlılığını ailesi için de kullanır ve oldukça sadık yapılı bir köpektir. İnatçı bir yapıya sahiptir fakat birçok çoban köpeği gibi sahibini dinlemek yerine bağımsız kararlar almayı tercih eder. Bu nedenle eğitimi konusunda ciddi efor harcanmalı ve dominant olunmalıdır.

İngiliz Çoban Köpeği Bakımı, Egzersiz İhtiyacı ve Yaşam Alanı

İngiliz Çoban Köpeği Cinsi, Özellikleri ve Bakımı

Irkın kürk sağlığı için düzenli bakım yapılmalı ve tüylerin iyi durumda kalabilmesi için sürekli fırçalamak gerekmektedir. Haftada en az üç kez alt tabak tüyleri fırçalanmalıdır aksi bir durumda tüyler düğümlenerek deri problemlerine yol açmaktadır. Düğümlenmiş tüylerin düzeltilmesi işlemi çok dikkat gerektirir bu nedenle düğümlenme olmamasına dikkat edilmelidir. Göz çevresi ve anal bölgedeki tüyleri küt uçlu bir makasla kısaltılabilir. İlkbahar mevsiminde çok fazla tüy döker.

Enerjisi çok yüksek olduğu için onu yoracak egzersizler ilgisini çeker. Koşmayı çok sevdiği için yüksek tempolu bir egzersiz programı uygulamakta yarar vardır.

Her ne kadar bahçeli bir eve ihtiyacı olsa da egzersiz ihtiyacı için yeterli alan sağlandığında ev içi yaşamına pekâlâ ayak uydurabilir.

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın