Çoban Köpekleri

Belçika Malinois Özellikleri ve Bakımı

Bu köpek cinsi Alman Kurdu cinsine çok benzeyen fakat arasında belirgin farklar olan bir köpek türüdür. Belçika Malinois Özellikleri, bakımı, nasıl bir köpektir? gibi tüm soruların cevabını aşağıdaki makalemizde bulabilirsiniz.

Belçika Malinois Kökeni

Belçika Malinois Özellikleri ve Bakımı

Bu köpeğin kökeni isminden de anlaşıldığı üzere Belçika kökenli bir köpektir. Bu köpek 4 Çoban köpeğinden biri olma özelliğini taşımaktadır. İsmini ise Belçika’nın Malines şehrinden almaktadır. AKC bu köpeğin dördünden 3 tanesini resmi olarak onaylamıştır. Bu köpek ilk kez 1891 tarihinde resmi olarak tanınmıştır.

Belçika Malinois Özellikleri

Belçika Malinois Özellikleri ve Bakımı

Bu Köpek birçok ülkede tanınmış Belçika çoban köpekleri içerisinde ayrı bir yere sahiptir. Hem uzun hemde yüksek açıdan birbiriyle eşit derecededir.

Kas yapısı son derece kuvvetli ve çeviktir. Ön bacakları düz bir biçimde yer alır. Tüylerinin rengi farklılık gösterebilmektedir. Açık kahverengi renkte, kızıl renkte bulunmaktadırlar. Tüylerinde kalın bir alt tabaka bulunmaktadır. Siyah renkte ise tüylerinin uç kısmı vardır. Kulaklarının ucu da siyah renktir. Boyun kısmındaki tüyleri daha uzun şekilde olmaktadır. Dik duran kulakları vardır.

Ağırlık: Erkeklerde 24-29 kg / Dişilerde 24-29 kg
Boy: Erkeklerde 61-66 cm / Dişilerde 56-61 cm
Yaşam Süresi: 12-14 yıl

Belçika Malinois Karakteri

Belçika Malinois Özellikleri ve Bakımı

Belçika Malinois ırkı oldukça zeki bir köpektir. Bu köpeklerin genel mizacı ise şu şekildedir:

 • Belçika Malinois’un koruyucu içgüdüleri doğuştan gelmektedir.
 • Dikkati son derece yoğundur.
 • Bazı türleri ise utangaç olabilmektedir.
 • Bu köpeği besleyecek kişilerin yeterince tecrübeli kişiler olması tercih edilir.
 • Erken yaşlarla beraber sosyalleştirilmesi gerçekleşmesi gerekir. Profesyonel eğitim aldırılıp çok daha iyi bir köpek ortaya çıkar.
 • Yavru iken aldığınız köpeği iyi bir sosyalleştirmeden geçirmediğiniz takdirde yabancılara karşı saldırgan olabilir.
 • Eğitim ve itaat yönünden sert bir imaj vermeyip sabırlı olursanız sizi mutlu edecektir.
 • Polis Köpeği olma konusunda son derece başarılıdır.
 • Sizin evinizi ve sizleri son derece iyi şekilde koruma özelliğine de sahiptirler.
 • Çoban köpeklerinin çoğunda belirtilen davranışlar gözlemlenebilir.
 • Bunların en başlıcası değişik daire çizme, topukları ısırma gibidir.

Belçika Malinois Bakımı

Belçika Malinois Özellikleri ve Bakımı

Yeterli egzersiz imkanı sağlanması koşulu ile apartman dairesinde beslenmesinde bir sakınca görülmez fakat bahçede yaşaması daha iyidir. Bir bahçeye sahip olması onu daha mutlu edecektir.

Ilıman iklimleri daha çok sever fakat yinede tüm iklimlere belli zaman sonra alışabilmektedir. Sahibiyle yeteri kadar vakit geçirmesi şarttır. Egzersiz açısından son derece yüksek ilgi alakaya ihtiyaç duyar. Güvenli bölgelere götürülmeli ve orada tasmasız gezdirilmesi gerekir.

Kısa tüylü olması nedeniyle  bakımı kolaydır. Haftada bir fırçalanması yeterlidir. Yıkanma konusunda sorun yaşayan bir köpek olduğu için yıkanmaması gerekir ancak gerektiği durumda yıkanabilir. Banyo yaptırdıklarında tüylerindeki yağ tabakası zarar görmektedir. Yıl boyunca aktif bir biçimde tüy döker senede ise 2 defa çok yoğun döker.

Belçika Malinois Sağlığı 

Belçika Malinois Özellikleri ve Bakımı

Belçika Malinois ırkı diğer köpeklere oranla, nispeten daha uzun ömürlüdür. Çoğu köpek ırkında olduğu gibi bu köpeklerin de yatkın olduğu hastalıklar bulunmaktadır. Bu hastalıklar; epilepsi, göz problemleri, kalça displazisi, bilek displazisi, alerji olarak sıralanabilir. Anne ve babasının taşıdığı hastalıklarının bilinmesi faydalı olacaktır.

Belçika Malinois Çocuklarla İlişkisi

Belçika Malinois Özellikleri ve Bakımı

Belçika Malinois ırkı çocuklarla iyi anlaşmaktadır. Bu köpekler genel olarak sevecen bir mizaca sahiptir. Ancak yabancılara karşı oldukça agresif tavırlar sergileyebilir. Özellikle koruduğu bölgeye tehdit geldiğini sezerse saldırabilir.

Bu köpekler başka köpeklerle kısmen anlaşabilmektedir. Aynı zamanda diğer hayvanlara karşı da mesafeli bir duruşa sahiptir.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
3.5

Summary

Belçika Malinois ırkı, dünyanın en zeki köpeklerinden bir tanesidir. Görünüm olarak Alman çoban köpeklerine çok benzeyen, Belçika Malinois köpekleri hakkında daha detaylı bilgi almak için yukarıdaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

60 Yorum

 1. Babam da Belçika kurdu var ama babamdan başka kimseyi tanımıyor köpeği gezip dolaştirmak istiyorum ama ısırır diye korkuyorum nasıl kendime alistirabilirim bilgisi olan var mı?

 2. Unutum bide dişimi erkekmi olmalı erkek olanlar yani köpek ırkı ne olursa olsun erkeklerde gelene gidene azgınlık yapıyolar dişi dahamı iy

 3. Arkadaşlar BU belçika köpeğinin kıları pitbull gibi dökülüyormu selyesi balgam gibi akıyormu bide yumurta gibi kokuyormu BU ırkı besleyenlerden lütfen cevap bekliyorum bana yardımcı olun..Evde besliyceğim koku tüğ selye durumunu bilir kişilerden öğrenmek istiyorum..bağzı arkadaşlar siyah olmasın demiş neden!!!Benim istediğim türü bacakları siyah gövdesi sarı

  1. Çok tüy döküyo onun haricinde çok güzel bı köpek biz besliyoruz ama geniş bahçe var

 4. Slm herkese ben istanbul catalcadayim bana belicika melinos kurdu lazim sitedeki arkadaslarimizin dikkadine

  1. 100% belcika kurdu!!! Evde bakıyorum , inanılmaz sahip çıkıyor, misafir bile eve gelmez 🙂

 5. Malinois turu yavru erkek belcika kurdu ariyorum giresunda oturuyorum saf kan olmasi Sarti var lutfen bana ulasin mesaj olarak karislik verirseniz sevinirim

  1. Dün bir abimden 1 tane aldım. üçretsiz dağıtıyor. 2 adet cane corsom var ama bu yavruyu görünce dayanamadım onu da aldım. elinde şuan 4 tane daha DİŞİ kaldı 5 dişi 1 erkek vardı. Erkeği kendine ayırdı dişileri dağıtıyor.Yer istanbul almak istersen kaçırma derim.

  2. Merhaba Naz Hanım İsmim Serkan Rize’de Yaşıyorum. Eğer Henüz Bulamadıysanız,Şubat Ay’ı Ortaların Da Size İstediğiniz Köpeğin Yavrusunu Temin Edebilirim. 0539 943 81 53 Bu Numaradan Bana Ulaşabilirsiniz.

 6. Melinos satan arkadas numarani birakmamissin 05541998090 eger yorumumu gorursen ara lutfen

  1. Dişi bir yavru arıyorum siyah olmasını istemiyorum varsa elinizde cevap yazın lütfen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu