Çoban Köpekleri

Belçika Malinois Özellikleri ve Bakımı

Bu köpek cinsi Alman Kurdu cinsine çok benzeyen fakat arasında belirgin farklar olan bir köpek türüdür. Belçika Malinois Özellikleri, bakımı, nasıl bir köpektir? gibi tüm soruların cevabını aşağıdaki makalemizde bulabilirsiniz.

Belçika Malinois Kökeni

Belçika Malinois Özellikleri ve Bakımı

Bu köpeğin kökeni isminden de anlaşıldığı üzere Belçika kökenli bir köpektir. Bu köpek 4 Çoban köpeğinden biri olma özelliğini taşımaktadır. İsmini ise Belçika’nın Malines şehrinden almaktadır. AKC bu köpeğin dördünden 3 tanesini resmi olarak onaylamıştır. Bu köpek ilk kez 1891 tarihinde resmi olarak tanınmıştır.

Belçika Malinois Özellikleri

Belçika Malinois Özellikleri ve Bakımı

Bu Köpek birçok ülkede tanınmış Belçika çoban köpekleri içerisinde ayrı bir yere sahiptir. Hem uzun hemde yüksek açıdan birbiriyle eşit derecededir.

Kas yapısı son derece kuvvetli ve çeviktir. Ön bacakları düz bir biçimde yer alır. Tüylerinin rengi farklılık gösterebilmektedir. Açık kahverengi renkte, kızıl renkte bulunmaktadırlar. Tüylerinde kalın bir alt tabaka bulunmaktadır. Siyah renkte ise tüylerinin uç kısmı vardır. Kulaklarının ucu da siyah renktir. Boyun kısmındaki tüyleri daha uzun şekilde olmaktadır. Dik duran kulakları vardır.

Ağırlık: Erkeklerde 24-29 kg / Dişilerde 24-29 kg
Boy: Erkeklerde 61-66 cm / Dişilerde 56-61 cm
Yaşam Süresi: 12-14 yıl

Belçika Malinois Karakteri

Belçika Malinois Özellikleri ve Bakımı

Belçika Malinois ırkı oldukça zeki bir köpektir. Bu köpeklerin genel mizacı ise şu şekildedir:

 • Belçika Malinois’un koruyucu içgüdüleri doğuştan gelmektedir.
 • Dikkati son derece yoğundur.
 • Bazı türleri ise utangaç olabilmektedir.
 • Bu köpeği besleyecek kişilerin yeterince tecrübeli kişiler olması tercih edilir.
 • Erken yaşlarla beraber sosyalleştirilmesi gerçekleşmesi gerekir. Profesyonel eğitim aldırılıp çok daha iyi bir köpek ortaya çıkar.
 • Yavru iken aldığınız köpeği iyi bir sosyalleştirmeden geçirmediğiniz takdirde yabancılara karşı saldırgan olabilir.
 • Eğitim ve itaat yönünden sert bir imaj vermeyip sabırlı olursanız sizi mutlu edecektir.
 • Polis Köpeği olma konusunda son derece başarılıdır.
 • Sizin evinizi ve sizleri son derece iyi şekilde koruma özelliğine de sahiptirler.
 • Çoban köpeklerinin çoğunda belirtilen davranışlar gözlemlenebilir.
 • Bunların en başlıcası değişik daire çizme, topukları ısırma gibidir.

Belçika Malinois Bakımı

Belçika Malinois Özellikleri ve Bakımı

Yeterli egzersiz imkanı sağlanması koşulu ile apartman dairesinde beslenmesinde bir sakınca görülmez fakat bahçede yaşaması daha iyidir. Bir bahçeye sahip olması onu daha mutlu edecektir.

Ilıman iklimleri daha çok sever fakat yinede tüm iklimlere belli zaman sonra alışabilmektedir. Sahibiyle yeteri kadar vakit geçirmesi şarttır. Egzersiz açısından son derece yüksek ilgi alakaya ihtiyaç duyar. Güvenli bölgelere götürülmeli ve orada tasmasız gezdirilmesi gerekir.

Kısa tüylü olması nedeniyle  bakımı kolaydır. Haftada bir fırçalanması yeterlidir. Yıkanma konusunda sorun yaşayan bir köpek olduğu için yıkanmaması gerekir ancak gerektiği durumda yıkanabilir. Banyo yaptırdıklarında tüylerindeki yağ tabakası zarar görmektedir. Yıl boyunca aktif bir biçimde tüy döker senede ise 2 defa çok yoğun döker.

Belçika Malinois Sağlığı 

Belçika Malinois Özellikleri ve Bakımı

Belçika Malinois ırkı diğer köpeklere oranla, nispeten daha uzun ömürlüdür. Çoğu köpek ırkında olduğu gibi bu köpeklerin de yatkın olduğu hastalıklar bulunmaktadır. Bu hastalıklar; epilepsi, göz problemleri, kalça displazisi, bilek displazisi, alerji olarak sıralanabilir. Anne ve babasının taşıdığı hastalıklarının bilinmesi faydalı olacaktır.

Belçika Malinois Çocuklarla İlişkisi

Belçika Malinois Özellikleri ve Bakımı

Belçika Malinois ırkı çocuklarla iyi anlaşmaktadır. Bu köpekler genel olarak sevecen bir mizaca sahiptir. Ancak yabancılara karşı oldukça agresif tavırlar sergileyebilir. Özellikle koruduğu bölgeye tehdit geldiğini sezerse saldırabilir.

Bu köpekler başka köpeklerle kısmen anlaşabilmektedir. Aynı zamanda diğer hayvanlara karşı da mesafeli bir duruşa sahiptir.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
3.5

Summary

Belçika Malinois ırkı, dünyanın en zeki köpeklerinden bir tanesidir. Görünüm olarak Alman çoban köpeklerine çok benzeyen, Belçika Malinois köpekleri hakkında daha detaylı bilgi almak için yukarıdaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

60 Yorum

 1. Sakarya’da yaşıyorum 15 aylık erkek malinoisim var ırk özelliklerini taşıyor. Çiftleştirmek için iyi bir dişi malinois arıyorum.

 2. Dişi yavru malinois belçika kurdu arıyorum. Wc terbiyesi olanlar tercihimdir. Evimin içinde bakıcam.

 3. 1,5 yaşında Malinos dişim var yeni çiftleştirdim ilk yavruları olacak yavru isteyenler beklesin çok kalite yavrular geliyor öyle bir köpek ki erkeği bile kendi seçti akıl küpü bir hayvan evin kedileri ile sarmaş dolaş yabancı kedilere göz açtırmıyor bağlanmayı hiç sevmiyor

 4. SAFKAN MAYA KIZIMIZ 28 EKİMDE DOĞUM YAPTI BELÇİKA KURDUNA ÖNEM VERENLER ERKEK VE DİŞİ YAVRULARIMIZ YENİ SAHİPLERİNİ BEKLİYOR 553 641 33 56

 5. belçika kurdu aldim izmir de evimde beslemek için ilgi gosterdiginiz taktirde cok zeki ve uysal olabiliyorlar

 6. Dişi jandarma özel severeli 2 yaşında Malinois im var yavru paylaşımı yapabiliriz yanlız erkek köpeğinizi görmeliyim güzel olması şart kocaeli yakın 5301554090

 7. Ordu samsun tokat ve çevresinde ücretsiz erkek belçika kurdu arıyorum
  0546 690 3480

 8. Arkadaşlar bu ırkı evde besleyen varmı? Ben yavru alıp evde beslemek istiyorum ama sabah 8akşam 5 çalışıyoruz ve 2.5 yaşında bir oğlumuz var Allah bağışlarsa. Sabah 30dk akşam 2 saat civar dışarda koşup oynatabilirim. Bana fikir verirseniz çok sevinirim saygılar

  1. Evet evde rahat bakılabilir. Eğer yavruyken alırsanız kesinlikle çocukla sıkıntı yaşamaz. İtaat eğitimi vermeniz şart maddi durumunuz varsa ileri itaat aldırmanızı tavsiye ederim. Sürekli öğrenmeye açık bir hayvan.

  2. Ozan bey Belçika Malinois ırkları çok zeki,çevik ve koruma içgüdüsü aşırı derecede yüksektir.Sahibiyle oynamayı ve zaman gecırmeye bayılırlar.aşırı ilgi beklerler.evde beslemek için uygun değiller cok enerjik bir ırk ve yeterince vakit ayıramadıgınızda asabi ve çevresine zarar verirler.

  3. dilediğin yerde besle kardeş yeter ki her gün biraz ilgi göster bu ırk oyun delisi

 9. bir yaşında erkek malinois im var.çifleştirmek isteyenler arayabilirler.
  Muğla-Marmaris tel 05336328956

 10. Satılık Belçika molenez yavrularımız var almak isteyen 05426410187 irtibata geçebilir

  1. yavru malinois satışı olan arkadaşlar almayı düşünüyorum 05413877743 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

   1. Antalya merkez de satılan yer var ben 55 günlük aldım 1500 tl gibi erkek yavrular dişiler uygun

  1. Bende erkek safkan belçika malinois var. Çiftleştirmek isteyenler ulaşabilir. Ama yavruluğu kötü geçtiği için biraz ürkek ve saldırga.5070346303

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu