Çoban Köpekleri

Lapponian Çoban Köpeği Özellikleri Ve Bakımı


Lapponian Çoban Köpeği Kökeni

Lapponian Çoban Köpeği Özellikleri Ve Bakımı

Bu köpeklerin ana vatanı Finlandiya’dır ve geçmişi oldukça eski tarihlere dayanmaktadır. . Lapponian çoban köpekleri, geliştirilmiş oldukları Lapponian Tundrası’nın yerlileridir. Asıl görevi her ne kadar çoban köpeği olsa da koruma ve savunma konusunda da oldukça yeteneklidir. Çok cesur bir yapıya sahiptir ve bölgesine gelen tehditlere karşı saldırgan bir hal alır. Genelde ren geyiği yetiştiren kişiler tarafından tercih edilmektedir. Görevini oldukça iyi yerine getiren bir köpektir.

Lapponian Çoban Köpeği Özellikleri

Lapponian Çoban Köpeği Özellikleri Ve Bakımı

Lapponian çoban köpekleri siyah ve kırmızımsı siyah başta olmak üzere daha pek çok farklı renkte de görülebilmektedir. Kulakları ve kafa yapısındaki benzerlikleri nedeni ile kurtlar ile karıştırılabilecek fiziki özelliklere sahiptirler.

Bu tür köpeklerin ortalama yaşam süreleri 10 ile 14 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Diğer yandan nadir de olsa daha uzun yaşayanları da görülmektedir.

Ağırlık: Erkeklerde 25-30 kg / Dişilerde 25-32 kg
Boy: Erkeklerde 49-55 cm / Dişilerde 43-49 cm
Yaşam Süresi: 10-14 yıl

Lapponian Çoban Köpeği Karakteri

Lapponian Çoban Köpeği Özellikleri Ve Bakımı

 • Bu türdeki köpekler itaatkar, çalışkan ve enerjik yapıya sahip olan köpeklerdir.
 • Lapponian cinsi köpekler illa ki saldırma, ısırma ya da sinirlenme nedeni ile değil, iç güdüleri nedeni ile havlamaktadır.
 • Yalnızca ev ortamında yaşamakla sınırlı kalmaz, açık alanda yaşamaya da son derece alışıktırlar.
 • Lapponian çoban köpeği cinsi köpekler pek çok köpek cinsinin tersine kurtlara karşı cesur bir tavra sahip olup, iç güdüsel olarak kurtlardan korkmamaktadırlar.
 • Zorlu soğuk hava koşullarına karşı oldukça dayanıklı bir tutum göstermektedirler.
 • Soğuk havalara karşı sahip oldukları dayanıklılık sayesinde ise soğuk iklimin görüldüğü ve ren geyiği yetiştiriciliğinin çok olduğu bölgelerde en çok tercih edilen çoban köpekleri arasın bulunmaktadırlar.
 • Kısa tüylü olanlarının yanı sıra uzun tüylü olan Lapponian çoban köpekleri de vardır.
 • Koruma iç güdüleri nedeni ile yabancılarla dostluk kurmaları pek mümkün değildir. Evcil olan köpek türlerinin tersine sıcakkanlılık, hayvanlarla dostluk, çocuklarla dostluk, diğer köpekler ile dostluk, oyunculuk ve sıcağa dayanıklılık konusunda gelişmiş değillerdir.

Lapponian Çoban Köpeğinin Diğer İsimleri

Lapponian Çoban Köpeği Özellikleri Ve Bakımı

Lapponian Çoban cinsi köpeklerin sahip oldukları pek çok farklı isim bulunmaktadır. Bunlar arasından en çok kullanılanları; Lapponian Herder, Lapland Reindeer Dog, Lapinporokoira ve Finnish Reindeer Herder’dir.

Lapponian Çoban Köpeği Bakımı

Lapponian Çoban Köpeği Özellikleri Ve Bakımı

Tahmin edileceği üzere apartman dairesinde yaşamak için uygun bir köpek değildir. En uygun yaşam alanı özgür olduğu ortamlardır. Çiftlik evleri ve köy yerleri için uygun bir ırktır. Aynı zamanda enerjik bir yapıya sahip olduğu için egzersizlerine önem verilmelidir. Kendi haline bırakarak koşmasına izin verilmelidir. Bunun yanında beraber yürüyüşe çıkılabilir. Aynı zamanda oyun oynamaktan da keyif almaktadır.

Açık alanda yaşamaya elverişli olmaları nedeni ile taranma ihtiyacı ya da sıcak ortam ihtiyacı hissetmezler. Bakımları büyük hassasiyet gerektiren köpek türlerinden değildirler. Yine de haftada bir tüylerinin fırçalanması tüy sağlığı için iyi olacaktır. Gerektiği zamanlarda banyo yaptırılabilir.

Lapponian Çoban Köpeği Sağlığı 

Lapponian Çoban Köpeği Özellikleri Ve Bakımı

Bu köpekler ortalama bir köpek ömrü kadar yaşamlarını sürdürebilmektedir. Aynı zamanda bilinen bir yatkın hastalığı bulunmamaktadır. Çok çevik ve enerjik olan lapponian ırkı genelde sağlıklı bir yaşam sürdürür. Beslenmesine ve egzersizlerine önem verilmelidir.

Lapponian Çoban Köpeği Çocuklarla İlişkisi

Lapponian Çoban Köpeği Özellikleri Ve Bakımı

Lapponain ırkı çok sosyal bir köpek değildir ancak uysal bir yapısı vardır. Çocuklarla arası iyi denebilir, genel olarak onlara zarar vermez ancak yine de baş başa bırakılmamalıdır. Öte yandan koruma iç güdüsüne sahip olduğu için yabancılara karşı agresif olabilir.

Bu köpekler diğer köpeklerle ve diğer hayvanlarla da genelde anlaşmaktadır. Eğer koruduğu bölgeye bir tehdit gelmezse ve kızdırılmazsa sakin bir yapıya sahip olacaktır.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
3.3

Summary

Lapponian çoban köpekleri, ortalama boyutlara sahip bir köpektir. Bu köpekler oldukça çalışkan, enerjik ve itaatkar yapıya sahiptir. Lapponian ırkı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için yukarıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Harika bir kopek gercekten basarilida bir blog olmus detayli sekilde irki ozelligi herseyi anlatiyor tebrik ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu