İrlanda Terrireri Özellikleri İrlanda Terrireri Bakımı ve Resimleri

En eski terrier ırklarından olan İrlanda terrieri, köken olarak 2000 yıl öncesine dayanmaktadır. Sert bir yapıya sahip olan bu hayvan tarih boyunca kemirgen hayvanlara karşı en etkili savunma olarak kullanılmıştır. Su sıçanı fare ve sıçan gibi kovuklarda yaşayan hayvanları avlama konusunda çok başarılı olan bu ırk, 1800 lü yıllarda İngiltere de çok popüler olmuş ve avladığı avı sahibine getirme özelliğinden yararlanılarak, savaşta mesaj taşıyıcısı olarak kullanılmıştır. Günümüzde iyi bir bekçi ve ev köpeği olan İrlanda terrieri, diğer terrier cinslerine göre daha yüksektir.

İrlanda Terrireri Özellikleri İrlanda Terrireri Bakımı ve Resimleri

Yapısal özellikleri ile tilki terrierine çok benzeyen bu ırk, düz bir kafatasına ve sık tüylü sakallara sahiptir. Kulakları v şeklinde olup kısa ve sık tüylere sahiptir. Dış kürkü serttir ancak altında yumuşak bir alt kürk bulunur. Tek renkli olan bu ırk kızıl, açık ya da koyu sarı renkte olabilir.

İrlanda Terrireri Karekteristik Özellikleri

Çok cesur olan bu köpek ırkı, genel yapı itibari ile huzursuz ve fevri bir yapıya sahiptir. Sahibine çok sadık olan bu köpekler, zeki ve eğitimleri kolaydır, ancak zaman zaman inatçılık yapabilirler. Çocuklara çok uygun arkadaş olabilirler çünkü oyuna bayılırlar, fakat diğer köpeklere karşı saldırgan ve sert olabilecekleri için, halka açık yerlerde çok dikkatli olunmalıdır. Çok güçlü koruma içgüdüsüne sahip olan İrlanda terrieri, küçüklükten itibaren, sosyal ve insanlara alışık olarak büyümezlerse, sert ve saldırgan olmaya müsait bir yapıdadır. Bu yüzden, sosyalleştirilerek yetiştirilmesi önemlidir. Güvenli ve çevresi kapalı alanlar haricinde her zaman tasma ile dolaştırılmalıdır, çünkü çok meraklı olan bu köpekler kovalamak, koşmak ve keşfetmekten çok hoşlanırlar.

İrlanda Terrireri Özellikleri İrlanda Terrireri Bakımı ve Resimleri

İrlanda Terrirerinin Fiziksel Özellikleri

Tüy yapısı: Sert ve bakımı kolay bir tüy yapısı vardır.

Irk boyutu: Orta

Erkeklerde yükseklik: 47-52cm

Dişilerde yükseklik: 43-47cm

Erkeklerde kilo: 11-14 kg

Dişilerde kilo: 10-13kg

Tüy uzunluğu: Kısa tüylü

Renk : Kızıl, açık sarı, koyu sarı

İrlanda Terrireri Özellikleri İrlanda Terrireri Bakımı ve Resimleri

İrlanda Terrirerinin Bakımı

İrlanda terrieri bakımı çok kolay olan ırklardan biridir. Çok tüy dökmeyen bu ırkın bakımını banyo yaptırarak ve haftada bir fırçalayarak kolaylıkla yapabilirsiniz. Ancak profesyonel tıraş ihtiyacı olduğundan, en az yılda iki kere

Tıraş ettirilmelidir.

2 Yorum var

  1. Adsız 19 Şubat 2016
  2. devran 19 Şubat 2016

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın