Keeshond Köpeği  Özellikleri ve Bakımı

Keeshond

Keeshond kutup kökenli bir köpek ırkıdır. Keeshond 18. yüzyılda insan köpeği olarak bilmekteydi. Keshond damarında Samoyed, Pomeranian ve Chow Elkhound köpek ırklarının kanı bulunmaktadır.  Daha sonra bu cins uzun yıllar ihmal edilip 1920 senesine  kadar popülerliğini yitirmiştir. Keeshond harika bir çocuk dostudur. Çok hareketli, eğlenceli, çok zeki ve çok dikkatli bir cinstir. Keeshond iyi karakterli, sevgi dolu, arkadaş canlısı ve genel olarak dışa dönük bir köpek cinsidir. Keeshond herkes ile çok iyi anlaşır, ailesini çok sever ve genel olarak diğer cins köpeklerle arası çok iyidir ama bazen de birkaçından çekinden olabilmektedir. Bu nedenden dolayı Keeshond henüz yavru iken iyi  şekilde sosyalleşmesi gerekir. Ayrıca Keeshond çok iyi bir yüzücüdür ve seneler boyunca Hollanda’da olan teknelerde çok amaçlı olarak kullanılmış bir köpektir.

Keeshond şimdiki zamanda ise genelde arkadaş ve eşlik olarak daha çok kullanılmaktadır. Havlamayı çok sever sürekli havlama ihtiyacı duyar, bu yüzden dolayı iyi bir bekçi köpeği olarak da kullanılmaktadır. Kilo alması çok hızlı olduğundan dolayı fazla beslenilmesi zararlı olacaktır. Keeshond çok havlamasından dolayı apartmanda komşulara rahatsızlık verebilir, bu yüzden dolayı büyük bir bahçe gibi alanlarda daha iyi beslenilebilir. Yavruyken çok havlamaz o zaman apartmanda bakılabilir.  Keeshond genel olarak kış iklimini sevmektedir. Kürkü çok sık olmasından dolayı sıcağı sevmez ve pek dayanamazlar.

Keeshond Köpeği Fiziksel Özellikleri

Keeshond köpeği boyu erkeklerde 44-48 cm ye kadar uzayabilir. Dİşilerde ise 40-43 cm kadar uzar. Kiloları ise erkeklerde 25-30 kg, dişilerde 15-20 kg kadar olabilir. Keeshond kestane rengi gözlere sahiptir. Kulakları dik üçgen şeklinde ve kuyruğu sırtına doğru çember bir şekildedir.  Keeshond krem rengi ve uçları siyah olan kürke sahip bir köpektir ve kürkü her zaman güzel ve parlak durmaktadır.

Keeshond Köpeği Bakımı Nasıl Yapılmalı

Keeshond tüyleri uzundur ama fazla sorun çıkartmazlar. Her gün düzenli olarak tüylerini fırçalamanız bakım açısından iyi olacaktır. İlk olarak tüylerini arkaya doğru fırçalayın daha sonra tersini yaparak eski haline doğru fırçalayın. Keeshond gerektiği zamanda banyo yaptırılmalıdır. Yılda 2 defa kürkü tüy dökmektedir.

Keeshond Köpeği  Egzersiz İhtiyacı

Keeshond gibi köpek cinsleri genel olarak orta düzeyde egzersiz ihtiyacı duymaktadır. Her gün düzenli olarak 1 km kadar yürüyüş yada yarım saat kadar bir koşu onun için çok faydalı olacaktır. Eğer çok egzersiz yaptırılırsa kalça ve diz eklemlerinde sorunlara sebep olabilir. Evde ise orta derece aktiflik onun için yeterli olacaktır.

Keeshond Köpeği Eğitimi Nasıl Yapılmalı

Keeshond sahibi üzerine düşer ve ilgi gösterirse eğitimi çok kolay olacaktır. Keeshonda sakin ve kibar bir şekilde eğitim verilmesi gerekir. Ayrıca eğitimi iyi verildiği taktirde çeşitli numaralar yapabilen bir köpektir.

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın