Genel

Köpekler Karpuz Yer Mi? Karpuzun Faydaları Hakkında Bilmediklerin!

Sıcak bir yaz gününde sulu bir dilim karpuzdan daha ferahlatıcı bir şey yoktur. Ancak evcil hayvan sahipleri en sevdiği yaz meyvesini yiyorken, dört ayaklı arkadaşlarına biraz ikram etmenin güvenli olup olmadığını merak edebilirler.

Bu soruya tek kelime ile cevap vermek gerekirse “evet” diyebiliriz, ancak her şey bu kadar basit değil. Köpekler için tatlı meyveler zararlı olabilir ama karpuzun %92’si sudan oluşmaktadır. Böylece köpeğinizin sıvı tüketmesine yardımcı olur. Kısaca karpuz köpekler için yararlıdır.

Köpekler İçin Karpuzun Faydaları

Köpekler Karpuz Yer Mi? Karpuzun Faydaları Hakkında Bilmediklerin!

Karpuz aslında sadece lezzetli bir meyve değildir, bunun yanında A, B6, C ve potasyum vitaminleri başta olmak üzere oldukça besleyicidir. Aynı zamanda yağ veya kolesterol içermeyen düşük kalorili bir meyvedir. En büyük özelliği ise içeriğinde yüksek oranda su bulunmasıdır.

Karpuzun içerisinde yüksek miktarda A vitamini bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde gözlerinin daha iyi görmesine ve göz sağlığını korumasına yardımcı olur. Bununla beraber köpeklerin bağışıklık sistemini güçlendirme, diyabet ve kanser gibi hastalıkları önleme özelliğine sahiptir. Yüksek antioksidan içeriği kan basıncını düzenler ve kalp hastalıklarını önler.

Karpuzdan Dolayı Oluşabilecek Sağlık Sorunları

Karpuz, köpekler için iyidir, ancak köpeklere verilmeden önce çekirdekleri çıkartılmalıdır. Aksi halde bağırsak tıkanması gibi durumlar ortaya çıkabilir. Eğer, bir iki adet karpuz çekirdeği yutarsa sorun olmayacaktır ancak fazlasına müsaade edilmemelidir.

Köpeğinizin karpuz kabuğunda çiğnemesine izin verilmemesi de önemlidir. Çünkü, köpeğinizin çiğnemesi ve sindirmesi zordur. Bununla beraber büyük parçalar halinde yutulursa bağırsak tıkanıklığı oluşabilir. Eğer köpeğiniz henüz yavruysa boğulma riski de oluşabilir.Köpeğiniz kazara karpuz kabuklarını tüketmişse ve kusma, kabızlık veya uyuşukluk gibi belirtiler görülüyorsa, vakit kaybetmeden veterinere başvurulmalıdır.

Köpeğinize karpuz vermeden önce veterinere danışmanız da önemlidir. Eğer köpeğinizin lifli gıdalara alerjisi varsa veya gerektiğinden fazla tüketirse ishal gibi sindirim sorunları ortaya çıkabilir. Köpeklere karpuz verirken boyutlarını göz önünde bulundurarak ölçü belirleyebilirsiniz.

Köpeklere Nasıl Karpuz Yedirilir?

Köpekler Karpuz Yer Mi? Karpuzun Faydaları Hakkında Bilmediklerin!

Eğer köpeğiniz karpuz yemeyi çok seviyorsa karpuzu küçük küçük parçalar halinde, çekirdeksiz bir biçimde ona verebilirsiniz. Bunun yanı sıra karpuzu beslenmesinin içerisine dahil etmeniz de mümkündür.

Bir kabın içerisinde süt, karpuz ve su katarak karıştırabilirsiniz. Yüksek ihtimalle köpeğiniz bu tarifi oldukça sevecektir. Eğer köpeğinize süt vermek istemiyorsanız yoğurtun içerisine de karpuz karıştırabilirsiniz. Bazı köpekler süt ürünlerine karşı alerji gösterebilir. Bunun için laktozsuz süt ürünleri tercih edilmelidir. Ayrıca, Köpeklerin Yiyebileceği ve Yiyemeyeceği Sebze ve Meyveler isimli yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Köpeğiniz için kaliteli bir mama arıyorsanız da buraya tıklayabilirsiniz. 

Bir başka içerikte görüşmek üzere…

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Köpeklerin karpuz ile ilgili bağını bilmiyorum, çok şaşırdım güzel bilgi teşekkürler;))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu