Köpek Cinsleri
Tibet Spanyeli Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı
Sosyal Medyada Paylaş
23 Temmuz 2016
Köpek Cinsleri

Tibet Spanyeli Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Konu Başlıkları Tibet Spanyeli Kökeni ve ÖzellikleriTibet Spanyeli KarakteriTibet Spanyeli Bakımı, Egzersiz İhtiyacı ve Yaşam Alanı Tibet Spanyeli Kökeni ve Özellikleri Antik Tibet’te kutsal sayılan Tibet Spanyeli, Asya’da yaygınlaşmıştır. Tibet tapınaklarında yüksek tepe ve duvarlar üzerinde bekleyip olası tehlikeleri ve yaklaşan yabancıları haber vermekle görevlidir. Bu ırk o zamanlarda soylulara

Tibet Spanyeli Kökeni ve Özellikleri

Antik Tibet’te kutsal sayılan Tibet Spanyeli, Asya’da yaygınlaşmıştır. Tibet tapınaklarında yüksek tepe ve duvarlar üzerinde bekleyip olası tehlikeleri ve yaklaşan yabancıları haber vermekle görevlidir. Bu ırk o zamanlarda soylulara hediye ediliyordu. Asya’dan sonra İngiltere’ye getirilen köpek daha sonraları Amerika ve diğer tüm dünya ülkelerinde tanınmış ve 1984 yılında AKC tarafından kabul edilmiştir. Irkın oluşumu için Japanese Spaniel, Pekingese ve Pug kullanıldığı bilinmektedir.

Tibet Spanyeli Pekingese’ye olan benzerliğiyle bilinmektedir. Onu Pekingese’den ayıran belli başlı özellikleri vardır. Bu özelliklere bakacak olursak; Tibet Spanyeli’nin yüzü Pekingese’ye oranla daha uzundur, gözlerinin kenarında Pekingese gibi fazladan deri yoktur ve tüyleri daha azdır.

Tibet Spanyeli Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Bu ırkın uzunluğu yüksekliğine bakıldığında daha fazladır. Kafa yapısı olarak yuvarlak yüz hatlarına sahiptir. Kulakları oldukça tüylü ve yere düşük konumdadır. Gözleri çok hafif içe çökük konumda, oval ve kahverengi renktedir. Burnu yüzüyle orantılı ve burun ucu siyahtır. Dişleri alt çene ileride olacak şekilde kapandığı bilinir ve çok güçlü bir çene yapısına sahiptir. Kürk yapısı oldukça ilgi çekicidir, ipeksi yumuşaklığa sahip olan tüyleri orta uzunlukta ve düzdür. Vücuduna oranla boyun bölgesindeki tüyleri daha uzundur.

Tibet Spanyeli’nin kürk rengi farklılık gösterebilir. Tek renk, gölgeli veya çok renkli olabilir. Irkın renk seçenekleri arasında beyaz, kızıl, boz, altın, siyah ya da siyah ten yer almaktadır. Irk kuyruğunu geriye bakacak şekilde sırt üstünde taşır. Ayakları seri hareket kavislerine sahiptir ve tıpkı tavşan ayaklarını andırır.

Tibet Spanyeli Karakteri

Tibet Spanyeli oldukça zeki, canlı, atik, hareketli ve sevecen bir köpektir. Bunların yanı sıra çok güvenilir ve neşelilerdir. Ailesine karşı tam koruma sağlayan ırk, çocuklarla arasını iyi tutmayı sever ve tatlı tavırları vardır. Dışarıdan gelen yabancılara karşı mesafeli olmayı prensip edinmişlerdir.

Tibet Spanyeli Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Genel olarak çok havlayan köpek ırkları arasında yer almamaktadır fakat olağan dışı bir durumda ve herhangi bir yabancı yakınlaştığında var gücüyle havlamaya başlar. Bu ırkın zaman zaman inatçı bir edaya sahip olduğunu da bilmek gerekir. Eğitim konusunda diğer ırklara oranla daha zor eğitilir. Bağımsızlığına düşkündür ve bu yapısından ödün vermek istemez. Diğer ev hayvanlarıyla iyi anlaştığı bilinmektedir ve çok iyi bir arkadaştırlar. Dişi olan Tibet Spanyelleri yılda sadece bir defa aşırı sinir haline bürünürler. Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar. Günümüzde şov köpeği olarak bilinen bu ırk aynı zamanda çok iyi bir bekçi köpeğidir.

Tibet Spanyeli Bakımı, Egzersiz İhtiyacı ve Yaşam Alanı

Tibet Spanyeli bakımı önemlidir. Tüylerinin düzenli olarak taranması gerekmektedir. Mevsim geçişinde bir defa tüy döküyor olsalar da bu evrede tüyler bir bir değil tutam halinde dökülür ve kürkün üzerinde kalır. Bu nedenle dökülen bu tüylerin kürkten alınması gerekmektedir. Bu ırk orta düzeyde tüy döker.

Tibet Spanyeli Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Tibet Spanyeli’nin orta derecede egzersize ihtiyacı vardır. Uzun yürüyüşlere çıkarabilirsiniz. Bunun dışındaysa boş bir alanda koşmaktan aşırı keyif alır ve egzersiz ihtiyacını kendisi giderebilir.

Bu ırkın yaşam alanı kesinlikle ev ve apartmandır. Ev içinde fazla hareket etmezler, eşyalara zarar vermezler. Kısacası ev hayatı için en uygun köpeklerden biridir. Bahçede koşmayı sevseler de bahçesiz bir evde mutsuz değillerdir.

2 adet yorum var.

  1. Benimde köpeğim var adı PAŞA YEDİKULE HAYVAN BARINAĞINA PAŞA YAZIN GÖREBİLİRSİNİZ sizlere tavsiyem herkez bir köpek sahiplensin bide şu var merak ettiyseniz ben paşayı 2 günlüğüne bıraktım bugün geri alıcağım

  2. Benimde köpeğim var adı PAŞA YEDİKULE HAYVAN BARINAĞINA PAŞA YAZIN GÖREBİLİRSİNİZ sizlere tavsiyem herkez bir köpek sahiplensin bide şu var merak ettiyseniz ben paşayı 2 günlüğüne bıraktım

Bir Yorum Bırak

Köpekgiller familyasına mensup, görünüş ve büyüklükleri farklı 400'den fazla köpek cinsleri olan, etçil, memeli bir hayvandır. Boz kurdun alt türlerinden biri olan Köpek , tilki ve çakallarla da akrabadır. 2011 yılı tahminlerine göre dünyada 450 milyondan fazla köpek vardır.