Alman Pointeri Özellikleri Alman Pointer Bakımı ve Resimleri

Alman pointeri 19. Yy da İspanyol pointeri ve tilki tazısının çiftleştirilmesi ile ortaya çıkmış bir ırktır. Uzak mesafelerden çok iyi koku alabilen, her türlü fiziki şartlara uyum sağlayabilen,  kuş ve küçük memeli hayvan avlarında çok başarılı olan bu köpekler, ayrıca mükemmel arkadaştırlar. Atletik, dengeli ve zarif yapısı ile dikkat çeken Alman pointerinin tüy yapısı sık kısa ve parlak tüylerden oluşmaktadır. Ayakları perdeli olduğu için çok iyi yüzücü olan bu köpekler, standart pointerlerden biraz daha küçük bir yapıya sahiptirler. Düz kahverengi ya da kahverengi beyaz benekli olabilirler.

Alman Pointeri Özellikleri Alman Pointer Bakımı ve Resimleri

Alman Pointerinin Karakteristik Özellikleri

Zeki, itaatkar ve çok enerjik olan bu köpek ırkı, iyi huylu neşeli ve tam bir çocuk hayranıdır. Koruyucu ve sadık olan Alman pointeri, tüm aile bireylerine bağlı ve sevgi doludur. Özellikle avlanma yeteneklerinden yararlanmak için üretilen bu köpekler zaman zaman iyi birer şov köpeği de olabilmektedir. Genellikle yabancılara mesafeli davranır ve av köpeği olduğu için havlamayı severler, bu yüzden de apartman şartlarında beslenmeye uygun değillerdir. Dişilerine göre erkekler daha sinirli ve agresif bir yapıya sahip olsalar da, sahiplerine karşı bu özelliklerini asla göstermezler. Hareketli ve sürekli egzersiz yapmak isteyen bu tür, bahçeli evlerde bile olsa dolaşmayı ve bahçe dışını keşfetmeyi tercih edeceğinden, almadan önce bu ihtiyaçlarını karşılayıp karşılayamayacağınızı iyi düşünüp, karar vermeniz gereklidir.

Alman Pointeri Özellikleri Alman Pointer Bakımı ve Resimleri

Alman Pointerinin Bakımı

Bu ırkın bakımı oldukça kolaydır. Kısa tüyleri çok fazla fırçalanmaya ihtiyaç duymaz ve 10 günde bir yıkanması yeterli olacaktır. Özellikle avlardan sonra kontrol edilmeli ve temizlenmelidir. Ayrıca avlanırken yüzmekten kaçınmayan bu köpeklerin üşütmemesi için kurulanmaları önemlidir. Sarkık olan kulakları, enfeksiyon riskine karşı düzenli temizlenmeli ve kontrol edilmelidir.

Alman Pointeri Özellikleri Alman Pointer Bakımı ve Resimleri

Alman Pointerinin Fiziksel Özellikleri

Erkeklerde yükseklik: 58-64cm

Dişilerde yükseklik: 52- 58cm

Erkeklerde kilo: 25- 33kg

Dişilerde kilo: 20- 27kg

Irkları: Büyük ırk

Yaşam süreleri: 12- 14 yıl

Renkleri: Kızıl kahve, kızıl kahve ve beyaz, puanlı ya da benekli

Alman Pointeri Özellikleri Alman Pointer Bakımı ve Resimleri

Tüy yapısı tıraş gerektirmeyen Alman pointeri, gerektiği zamanlarda banyo yaptırılabilir. Belli bir zaman kısıtlaması olmasa da, uygun görülen banyo süresi 10 günde birdir. Alman Pointeri yavruları fiyatları 1000 Lira ile 2500 Lira arasında değişmektedir

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın