Amerikan Tilki Tazısı Kökeni Özellikleri ve Bakımı

Amerikan Tilki Tazısı köken olarak Fransa ve İrlanda’dan getirilen fokshaund cinsinden üretilmiştir. 1650’nin sonları ve 1700’ün başlarında ortaya çıkan bu köpek ırkının tüyleri genellikle beyaz üstüne siyah veya kırmızı şeklindedir. İnce uzun ve düz kemikli ön bacak yapısına sahiptir. Amerikan Tilki Tazılarının arka bacakları ön bacaklarının aksine arkaya doğru meyillidir. Bilinen en eski safkan ırklardan biri olan Amerikan tilki tazıları oldukça sevecen ve cana yakın mizaçlarıyla da dikkat çeken sayılı tazılardan biridir. Amerikan Tilki tazılarının global ve İngilizcedeki isim karşılığı American Foxhound‘dır.

Amerikan Tilki Tazısı Kökeni Özellikleri ve Bakımı

Amerikan Tilki Tazısının Özellikleri

Amerikan Tilki Tazıları karakter tipi açısından oldukça cana yakın ve anlaşılabilir hayvanlardır.  Yine de tazı sınıfının yaygın olarak görülen bağımsızlık ve dik başlılık özellikleri Foxhound’ların da karakterindeki en belirgin özelliklerinin arasında yer almaktadır. Avcı mizaçları gereği av köpeği olarak yetiştirilmeye uygunlarıdır, çoğu zaman insanların komut vermelerine gerek kalmaksızın dahi başarılı bir avı gerçekleştirebilirler.

Sürekli sürüler halinde gezinmeye alışkın olan bu ırkın köpekleri etrafındaki diğer hayvanlarla anlaşabilir ve oldukça iyi geçinebilirler. Kalabalık ortamlara kolayca uyum sağlayabilen bu köpeklerin aile köpeği haline getirilmesi de basit eğitimlerle kolaylıkla sağlanabilir.

Tüm köpek türlerinde olduğu gibi Foxhound’ların da sıklıkla sosyalleşmeye farklı insanlarla ve köpeklerle bir arada durmaya ihtiyacı vardır. Yavruluk sürecinden itibaren sosyal bir ortam içerisinde büyütülen Foxhound’lar erişkinliklerinde iyi ve herkese karşı dost canlısı bir köpek haline gelebilirler.

Amerikan Tilki Tazısı Kökeni Özellikleri ve Bakımı

Amerikan Tilki Tazısı Bakımı

Foxhound’ların en belirgin özelliği avcı mizaçlı köpekleri olmalarıdır. Uzun yollar katetmek için uygun vücut yapıları ve enerjileri vardır. Şayet, ev ortamı içerisinde beslenecekse enerjisinin boşaltımının sağlanması için uzun yürüyüşlere çıkartılması ve egzersizlere ihtiyaç duyulacaktır.  Apartman ortamına tam olarak uyum sağlamayacak bir ırk olan bu köpekleri daha çok bahçeli evler içerisinde beslemeye uygundur. Sürekli sürü halinde olmaya alışkın olan bu ırkın hayvanları yalnız başına bırakıldığında kendini kötü hissedebilirler.

Amerikan Tilki Tazısı Kökeni Özellikleri ve Bakımı

 

 

 

Eğitimleri sırasında mutlaka sevecen ve ödül yöntemine dayalı eğitimler uygulanmalıdır. Ceza ile uygulanan eğitimler bu köpekleri yıpratmakta ve istenilen sonucun elde edilmemesine neden olmaktadır. Kısa tüylerinin bakımı son derece kolaydır uzun zaman aralıklarıyla yalnızca ölü tüylerin üzerinden alınması amacıyla taranması yeterli olacaktır.

 

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın