Tazılar

Amerikan Tilki Tazısı Kökeni Özellikleri ve Bakımı

Amerikan Tilki Tazısı Kökeni

Amerikan Tilki Tazısı Kökeni Özellikleri ve Bakımı

Amerikan Tilki Tazısı köken olarak Fransa ve İrlanda’dan getirilen fokshaund cinsinden üretilmiştir. 1650’nin sonları ve 1700’ün başlarında ortaya çıkan bu köpekler arama kurtarma köpekleri olarak kullanılmıştır. Günümüzde de av köpekleri olan tercih edilen bir ırktır. İz sürme, hız, çeviklik ve avlanma konusunda oldukça yeteneklidir. Bazı kaynaklara göre kökenlerinde İngiliz, İrlanda, Fransa tilki tazılarının kanı bulunmaktadır.

Amerikan Tilki Tazısı Özellikleri

Amerikan Tilki Tazısı Kökeni Özellikleri ve Bakımı

Bu köpek ırkının tüyleri genellikle beyaz üstüne siyah veya kırmızı şeklindedir. İnce uzun ve düz kemikli ön bacak yapısına sahiptir. Amerikan Tilki Tazılarının arka bacakları ön bacaklarının aksine arkaya doğru meyillidir. Bilinen en eski safkan ırklardan biri olan Amerikan tilki tazıları oldukça sevecen ve cana yakın mizaçlarıyla da dikkat çeken sayılı tazılardan biridir. Amerikan Tilki tazılarının global ve İngilizcedeki isim karşılığı American Foxhound‘dır.

Ağırlık: Erkeklerde 25-34 kg / Dişilerde 25-34 kg
Boy: Erkeklerde 58 – 69 cm / Dişilerde 58 – 69 cm
Yaşam Süresi: 10-13 yıl

Amerikan Tilki Tazısı Karakteri

Amerikan Tilki Tazısı Kökeni Özellikleri ve Bakımı

 • Amerikan Tilki Tazıları karakter tipi açısından oldukça cana yakın ve anlaşılabilir hayvanlardır.  Yine de tazı sınıfının yaygın olarak görülen bağımsızlık ve dik başlılık özellikleri Foxhound’ların da karakterindeki en belirgin özelliklerinin arasında yer almaktadır.
 • Avcı mizaçları gereği av köpeği olarak yetiştirilmeye uygunlarıdır, çoğu zaman insanların komut vermelerine gerek kalmaksızın dahi başarılı bir avı gerçekleştirebilirler.
 • Sürekli sürüler halinde gezinmeye alışkın olan bu ırkın köpekleri etrafındaki diğer hayvanlarla anlaşabilir ve oldukça iyi geçinebilirler.
 • Kalabalık ortamlara kolayca uyum sağlayabilen bu köpeklerin aile köpeği haline getirilmesi de basit eğitimlerle kolaylıkla sağlanabilir.
 • Tüm köpek türlerinde olduğu gibi Foxhound’ların da sıklıkla sosyalleşmeye farklı insanlarla ve köpeklerle bir arada durmaya ihtiyacı vardır.
 • Yavruluk sürecinden itibaren sosyal bir ortam içerisinde büyütülen Foxhound’lar erişkinliklerinde iyi ve herkese karşı dost canlısı bir köpek haline gelebilirler.

Amerikan Tilki Tazısı Bakımı

Amerikan Tilki Tazısı Kökeni Özellikleri ve Bakımı

Foxhound’ların en belirgin özelliği avcı mizaçlı köpekleri olmalarıdır. Uzun yollar katetmek için uygun vücut yapıları ve enerjileri vardır. Şayet, ev ortamı içerisinde beslenecekse enerjisinin boşaltımının sağlanması için uzun yürüyüşlere çıkartılması ve egzersizlere ihtiyaç duyulacaktır.  Apartman ortamına tam olarak uyum sağlamayacak bir ırk olan bu köpekleri daha çok bahçeli evler içerisinde beslemeye uygundur. Sürekli sürü halinde olmaya alışkın olan bu ırkın hayvanları yalnız başına bırakıldığında kendini kötü hissedebilirler.

Eğitimleri sırasında mutlaka sevecen ve ödül yöntemine dayalı eğitimler uygulanmalıdır. Ceza ile uygulanan eğitimler bu köpekleri yıpratmakta ve istenilen sonucun elde edilmemesine neden olmaktadır.

Tüylerinin bakımının yapılması oldukça kolaydır. Sert ve kısa tüylerini fırçalamak tüy bakımı için yeterli olacaktır. Amerikan Tilki Tazıları orta derecede tüy döken köpeklerdir. Düzenli olarak fırçalanırsa ölü tüylerden arınacaktır.

Amerikan Tilki Tazısı Sağlığı

Amerikan Tilki Tazısı Kökeni Özellikleri ve Bakımı

Amerikan tilki tazıları ortalama bir köpek ömrüne sahiptir. Genel olarak çevik ve sağlıklı olan bu köpeklerin bir takım yatkın olduğu hastalıklar ve problemler bulunmaktadır. Bunlar; trombositopati, sağırlık, kalça displazisi, davranış problemleri olarak sıralanabilir.

Amerikan Tilki Tazısı Çocuklarla İlişkisi

Amerikan Tilki Tazısı Kökeni Özellikleri ve Bakımı

Amerikan tilki tazıları genel olarak çocuklarla anlaşmaktadır. Özellikle küçük yaşlarda sosyalleştirilirse oldukça uysal bir yapıya sahip olacaktır. Bunun yanında yabancılarla da arası iyidir.

Amerikan tilki tazıları özellikle köpeklerle çok iyi anlaşmaktadır. Sürü halinde gezmeyi sevmesi de bu yüzdendir. Bunun yanından diğer hayvanlara karşı da hoşgörülüdür. Ancak avlamak isteyeceği hayvanlara karşı saldırgan olabilir.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
2.9

Summary

Bu köpekler geçmişte tilki izi sürmek için ve avlanmak için kullanılmıştır. Aynı zamanda bekçilik konusunda da yeteneklidir. Bu köpekler hakkında daha detaylı bilgi almak için yukarıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu