Alman Kalın Tüylü Pointer Bakımı ve Özellikleri 

Alman Kalın Tüylü Pointer

Farklı köpeklerin çiftleştirilmesi ile 1900’ lü yıllarda ortaya çıkan bu ırkın en temel özelliği canlı, güçlü ve dengeli yapısının olmasıdır. Kıskanç bir yapısı olan bu köpekler sahibine karşı oldukça itaatkar bir ruh hali vardır. Fakat çevredeki köpekleri kıskan bir ruh haline de sahiptirler.

Alman Kalın Tüylü Pointer cinsi köpekler görüntüsü sevimli olsa da kıskanç yapılarından dolayı çabuk sinirlenen köpeklerdir. Birçok cins köpeğin çiftleştirilmesiyle en sağlıklı ve güzel görünen yavrular alınarak çoğaltılmış cins köpeklerdir.

Koku alma duyuları çok fazla gelişmiş olan köpeklerdir. Atalarının tüm özelliklerini taşırlar. Zarif vücut hatlarına sahip olan bu cinsin zeki olması eğitimde başarı elde edilmesini sağlar. Av köpeği olarak kullanılan Alman Kalın Tüylü Pointer cinsi köpekler koku alma özelliği ile her şekilde avı bulmaya yardımcıdır.

Alman Kalın Tüylü Pointer Özellikleri 

Uysal ve dengeli olan alman Kalın Tüylü Pointer cinsi köpekler sosyalleşme konusunda da çok başarılı köpeklerdendir. Ev ortamında bile rahatça bakılabilen bu cins köpeklerin hareketli olmasından dolayı sürekli egzersiz yapma ihtiyacı olabilir. Bu nedenle uysal olmasına rağmen bahçe ve geniş arazide bakımı da daha kolay olacaktır.

Duygusal ve kıskanç yapıları sahibini her zaman dış etkenlere karşı koruma iç güdüsü bulunmaktadır. Bazen agresif bir hal alabilirler. Bunun yanı sıra bazen kıskandığı köpeklere karşı da tepki gösterebilir. Çocuklar ile oynama konusunda çok istekli olan bu cins özellikle çocukların sürekli hareket halinde olmasını çok sever. Onlara uyum sağlayabilmek için her türlü oyunu kabul edebilir.

Tüylerinin renkleri kırmızıya çalan kırmızı rengindedir. Tüyleri kalın olduğundan yağmura karşı kendini koruyabilir. Bunun yanı sıra bu cins köpeklerde alacalı tüylerde bulunur.

Kulakları uzun ve düşük şekildedir. Koku alma duyuları gelişmiştir. Bu nedenle ava giderken avcılar genel olarak bu cinsi tercih edebilirler. Görüntüsü ile de çok şirin bir yapıya bürünür.

12- 14 yıl arası yaşayan Alman Kalın Tüylü Pointer bu süre içerisinde mutlu olması ve seviliyor olması onun için en önemli koşullardan biridir. Sevgi arsızı denilen köpek cinsleri arasında yer alır.

Alman Kalın Tüylü Pointer Bakımı 

Alman Kalın Tüylü Pointer cinsi bakımında çok fazla detaya gerek yoktur. Fakat tüylerinin taranması çok hoşuna gitmektedir. Haftada en az 2 kez tüylerinin taranması hoşuna gideceğinden eğitim konusunda da daha istekli olmasını sağlayacaktır.

Bu cins köpeklerde egzersiz çok önemlidir. Ava götürülmese bile koşması ya da avcılık oynanması onun doğası gereği iç güdüsel olarak dışa çıkmaktadır bu nedenle enerji yakımını sağlamak için mutlaka devamlı olarak egzersiz yapılmalıdır.

Monoton bir hayat tarzı çok hoşlarına gitmez. Bunun yanı sıra apartman yerine geniş arazi de bakılması onun daha da mutlu olmasını sağlayacaktır.

Alman Kalın Tüylü Pointer Bakımı ve Özellikleri 

Alman Kalın Tüylü Pointer

Alman Kalın Tüylü Pointer Bakımı ve Özellikleri 

Alman Kalın Tüylü Pointer Bakımı

Alman Kalın Tüylü Pointer Bakımı ve Özellikleri 

Alman Kalın Tüylü Pointer Özellikleri

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın