Airedale Teriyeri Özellikleri ve Bakımı

Airdale Terrier, İngiliz Terrier Irkı olan bir köpektir ve büyük Terrier’ler sınıfına girer. 19. Yüzyılın ortalarında İngiltere’de yer alan Airy ırmağının etrafındaki çobanlar tarafından yetiştirilen Airdale Terrier ırkı, daha sonradan II. Dünya savaşı sırasında birlikler arası iletişimi sağlanması aşamasında kullanılmıştır. Günümüzde başta bekçi ve av köpeği olmak üzere yetiştirilen bu ırk aynı zamanda fiziksel özellikleri nedeniyle süs köpeği olarak da tercih edilebilmektedir.

Airedale Teriyeri Özellikleri ve Bakımı

Airdale Terrier’lar uzun ve kalın bir tüy yapısına sahiptir. Dik kuyruklu sevecen bir görünüme sahip olan Airdale Terrier’lar orantılı bir vücut yapısına sahiptir. Ön ayaklarının yapısı gereği bu ırk olduğundan daha büyük görünme konusunda aldatıcıdır. Sopa kuyruk olarak da adlandırılan dik bir kuyruk yapısına sahiptir. V şeklinde kulaklara sahip Airedale Teriyeri’in kulakları da karakteriyle bağdaşan yumuşak bir görüntünün ortaya çıkmasında etkilidir.

Airedale Teriyeri Özellikleri

Airdale Teriyeri oldukça sevecen, sabırlı ve nazik bir köpek ırkıdır. Hem cesur hem koruyucu hem de sahibine karşı sadık bir karakter yapısı vardır. Oyun oynamaya bayılan Airedale Teriyeri özellikle küçük çocuklarla anlaşabilir ve onlarla eğlenceli vakit geçirebilir. Kolaylıkla eğitilebilen Airedale Teriyeri’nin eğitiminin doğru şekilde yapılması ve eğitimi sırasında sertlikten uzak durulması gerekmektedir. Eğitim sırasında onun beğenisini kazanacak eğitim tarzlarını benimsemeli ve sevgiyle yaklaşmalısınız. Evin içerisindeki diğer hayvanlara karşı pozitif bir yapısı olan Airedale Teriyeri’i bazen diğer köpeklere karşı baskıcı olabilmektedir. Her ne kadar birçok olumlu karakter özelliğine sahip olsa dahi Airedale Teriyeri’nin küçüklüğünde yaramaz bir köpek olduğunun da altını çizmemiz gerekiyor. Sık havlamasalar da bu ırk kapalı alan ve apartman içerisinde beslenmeye elverişli bir ırk değildir. Daha çok bahçesi olan evlerde beslenmesi uygun olacaktır.

Airedale Teriyeri Özellikleri ve Bakımı

Airedale Teriyeri Bakımı

Sahip oldukları tüy yapıları nedeniyle bakımları çok zorlu değildir ve kısa zaman aralıklarında yapılabilir. Bir yıl içerisinde iki defa tüy değişim aşaması geçirirler. Kalın tüylerinin göze hoş görünmesi için bazen özel ağız yapısına sahip tarakların kullanılması gerekebilmektedir. Parmak aralıklarındaki tüylerin uzaması hem görünümü hem de Airedale Teriyeri’nin hareketini kısıtladığı için bu bölümünde düzenli olarak kontrol edilmesi ve kesilmesi gerekir.

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın