Çoban Köpekleri

Cane Corso Özellikleri ve Bakımı – Nasıl Bir Köpektir?

Cane Corso ülkemizde çok sık olmasada bulunan bir ırklardan bir tanesi. Bu konumuzda sizlere Cane Corso özellikleri, bakımı ve karakteri hakkında bilgiler sunacağız.

Cane Corso Kökeni

Cane Corso Özellikleri ve Bakımı - Nasıl Bir Köpektir?

İtalya kökenli bir köpektir. Soyunun eski Roman Molossian‘dan geldiği düşünülmektedir. Bu ırkın ataları yabani hayvan avlamasında ve savaş durumunda yardım edilmesi amacıyla kullanılmıştır. İtalyan insanları için çok iyi bir arkadaş olan bu köpekler bekçi köpeği ve avlanmak için yetiştirilmiştir. İtalya’nın geçmişinde yapılan resimlerde bol sayıda bu köpeğin resimleri bulunmaktadır.

Cane Corso Özellikleri

Cane Corso Özellikleri ve Bakımı - Nasıl Bir Köpektir?

Bu köpek büyüğün bir alt sınıfında bulunan köpek çeşitlerinden biridir. Dikkat çeken ve çok kuvvetli bir kas yapısına sahip görünüşü mükemmel köpektir. Bu tür köpek dayanıklı ve çevik olmasıyla herkes tarafından tarif edilmektedir.

Kasları ve kemik yapıları oldukça gelişmiş durumdadır. Ağız ve burun kısmı uzun bir şekildedir. Ön yüz kısmı kara biçimde görülmektedir. Kaşları ve kemik kısmı çok belirgin durumdadır. Vücut yapıları sıkı bir yapıdadır ve kasları neredeyse vücudunun tamamını kaplamaktadır. Derisi oldukça kalın vaziyettedir. Ayak ve tırnak kısmı genelde koyu renkte görülmektedir.

Ağırlık: Erkeklerde 45-50 kg / Dişilerde 40-45 kg
Boy: Erkeklerde 64-68 cm / Dişilerde 60-64 cm
Yaşam Süresi: 10-12 yıl

Cane Corso Özellikleri ve Bakımı

Cane Corso Özellikleri ve Bakımı - Nasıl Bir Köpektir?

Cane Corso ırkı görünümüyle oldukça fark yaratan bir köpektir. Bu köpeklerin genel olarak mizaçları şu şekildedir:

 • Karakter olarak ev içerisinde özellikle sessiz bir cinstir.
 • Eğitilmeye uygun bir ırk olarak göze çarpmaktadır.
 • Çok iyi bir koruyucu ve aynı zamanda dikkatli bir yapıdadır.
 • Çocuklarla çoğu zaman arası iyidir.
 • Sahipleri karşısında sevecen bir görünümdedir.
 • Bekçilik konusunda oldukça etkilidir.
 • Ev yaşamına çabuk uyum sağlayan bir köpektir.
 • Korunması gereken her alanı başarıyla koruma yeteneğine sahiptir.
 • Kavgacı olmayan bu ırkla yaşamak isteyenler için önceden köpek beslemiş sahipler gerekmektedir. Tecrübeli bir sahibe ihtiyacı vardır.
 • Yavruyken bir takım eğitimlerden geçmeli ve sosyalleştirilmelidir. Aksi halde büyük sorunlar yaşatabilir.

Cane Corso Bakımı

Cane Corso Özellikleri ve Bakımı - Nasıl Bir Köpektir?

Eğer günlük olarak yeterli derecede egzersiz imkanı sunuluyorsa apartman dairesinde yaşayabilir ancak bu durumdan çok da hoşnut olmayacaktır. Bahçeli bir ev onları çok daha mutlu edecektir.

Tüylerinin bakımı için haftada bir fırçalama yeterli bir bakımdır. Aynı zamanda tüyleri için tıraş gerekmez. Gerektiğinde banyo yaptırılabilir veya kuru şampuan ile temizlenebilir. Tüylerinin yapısından dolayı orta derecede tüy dökmektedir.

Cane Corso Sağlığı

Cane Corso Özellikleri ve Bakımı - Nasıl Bir Köpektir?

Cane Corso ırkı genelde sağlıklı bir yaşam sürmektedir. Ortalama bir köpek ömrü kadar yaşayan bu hayvanlar uzun boylu oldukları için kalça çıkığı görülebilir. Bunun yanında kemik ve eklem hastalıklarına karşı yatkınlıkları vardır. Dolayısıyla anne ve babasının taşıdığı hastalıkların bilinmesi avantaj olacaktır.

Cane Corso Çocuklarla İlişkisi

Cane Corso Özellikleri ve Bakımı - Nasıl Bir Köpektir?

Bu köpekler genel olarak kavgacı bir mizaca sahip değildir ancak bekçi köpeği olduğu unutulmamalıdır. Cane Corso ırkı yabancılara karşı agresif tavırlar sergileyebilir ancak misafirlerinizi kolayca kabullenecektir.

Genel olarak köpeklerle ve diğer hayvanlarla arası iyi değildir. Tüm bunlara rağmen çocuklarla oldukça iyi anlaşmaktadır. Aynı zamanda onları koruma konusunda oldukça etkilidir.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
3.2

Özet

Cane Corso ırkı, bekçi köpeği olarak oldukça yetenekli bir ırktır. Korumacı ve fiziksel yapısıyla bilinen bu köpekler hakkında detaylı bilgi almak için yukarıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

224 Yorum

 1. elimde dişi 1.5 ysaında kahverengi conicorsa vardır. kastamonu civarında yada yakınında erkek eşleşmeye hazır conicorsa sı olan varsa 05465466937 bana b numaradan ulaşmalarını rica ederim

  1. Bir çift cane corso köpeğim var orijinal eğitimli , herhalde 2 aya kadar doğurur yavrularını da eşleride satacam almak istersen 0532 664 66 66 görüşelim

 2. ben bir adet cane corsa istiyorum..önceden rotweillerım vardı.5 yasında kanser nedeniyle oldu.moralım ancak yerıne geldı.tekrarv benımle yasayacak dostumu arıyorum.evim bahçeli ve kopek kulübem boş.bu ilanımı kaydadeger alanlar bana cevap yazabılırse sevınırım.

  1. Bende cane Corsa ve pitbull kırması bir köpeğim var ilgilenemediğim için almak isterseniz ben verebilirim size

   1. Evet bende öyle bir köpek arıyorum.Eğer ücretsiz bana sahiplendirirseniz ona çok ama çook iyi bakarım izninizle.

 3. bahceli evim var karabük safranbolu en iyi şekilde bakabilirim ama satın alacak imkanım yok evime bekci bana arkadaş bi yavru istiyorum yardımcı olurmusunuz

 4. Cane Corsa , Cane Corso larıma hobi amaçlı bakmaktayım Anne ve Baba A tipi secereye sahiptir… Yavru mevcut tur blue ve siyah olarak ırk özelliklerini gözden geçirip arar iseniz sevinirim yoğun oluyorum … Başarılar. 0542 214 12 19

 5. Cane corso larıma hobi amaçlı bakmaktayım Anne ve baba A tipi secereye sahip tir … Yavru mevcuttur ırk özellikleri araştırıp arar iseniz iyi olur yoğun olmaktayım . Başarılar

   1. Merhaba elimde 1.5 aylık cane corso var sahibi yurt dışına gitti benim bakacak imkanım yok ilgilenen olursa uyfun şekilli güzel insanlara vermeye hazırım 0531 240 21 76 ADIM MEHMET İSTANBUL TAKSİM .

 6. dostlarıma hobi amaçlı bakmaktayım ticaretini yapmıyorum anne ve baba Atipi secereye sahip İtalya menşeilidir … Irk özelliklerini araştırıp arar iseniz sevinirim yoğun oluyorum … Başarılar… 0542 214 12 19

 7. dostlarıma hobi amaçlı bakmaktayım ticaretini yapmıyorum anne ve baba Atipi secereye sahip İtalya menşeilidir … Irk özelliklerini araştırıp arar iseniz sevinirim yoğun oluyorum … Başarılar…

 8. cane corso sahibi olucam. izlemem gereken yollar nelerdir eğitimi nasıl yapılmalıdır yardımcı olurmusunuz

 9. İki adet Cane corsa erkek yavru var biri tam siyah blu diyerisi ise tagger cinci olan kırcılı olandır gençlik asıları yapılmış dır asil köpekler puğ yavru arıyorum isterseniz takas edilir tek tek de satarım isterseniz 0544 669 68 69 köpekler Bursa İnegöl de dir

 10. Safkan A tipi secereli anne babanın 4 son siyah blue yavruları 35 günlükler il Bursa , 05422141219 …

 11. 35 günlük safkan Cane corso simsiyah rengi göğüsünde ufak bir beyazlık vardır düşünmek isteyenler 5415055045

 12. Osmaniye civarında yavru, erkek ve safkan Cane Corso arıyorum. Satmayı düşünen olursa 0505 990 5187

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu