Ibizan Hound Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Ibizan Hound Köpeği

İbizan Hound İspanya’nın İbiza adasında türemiş bir ırktır. Hound ses, koku ve görme yeteneği bir hayli iyi olan bu köpek cinsi mısır firavun köpeğine çok olarak benzemektedir. İbizan Hound M.Ö 700 ve 900 yılları arasında mısırla ticaret yapan fenikeliler tarafından ibiza adasına götürülmüş ve orada beslenilmeye başlanmıştır. Genel olarak tavşan avcılığında insanlara çok yardımı olmuştur. Sadece tavşan değil her türlü av görevi de yapan ve gece, gündüz demeden avlanma yeteneği olan bir köpektir. Çok iyi koşan ve hızlı olmasından dolayı tavşan avı oyunlarında çok olarak kullanılır. Bu oyun eski yıllarda 1 tane tavşanın peşinden 1 yada 2 köpeğin koşması ve yakalaması olarak bilmektedir ve ibiza hounda da bu oyunda çok başarılıdır.

İbiza Hound çok enerjik, çevik ve çok atletik vücuda sahiptir. Sürekli olarak aktif bir yaşam sürmesi gerekmektedir. Avlanma alanında çok iyidir, fakat nazik ve zarif yönüyle de dikkat çekmektedir. Kedi ve küçük hayvanları çok uzaktan görebilir ve hemen peşine düşerler. Çocukları çok severler eğlenceli zaman geçirmekten hoşlanırlar. Yabancılara karşı temkinli yaklaşır, küçük yaşlarda iyi sosyalleştirilmesi gerekmektedir. Ailesine çok bağlıdır ve iyi bir koruyucu görevi görürler. Zeki, inatçı, itaatkar ve bazen de bağımsız olabilir. Genel olarak eğlenceli ve kibardırlar ama bazen bir aptal gibi davranabilir.    Evde yaramazlık yapabilirler ama çok duyarlı ve tatlı bir ırktır. Havlama özelliği pek olmaz bu yüzden ev gibi ortamlar da rahatlıkla bakılabilir. Yaşam süresi de 10-12 yıl kadardır.

Ibizan Hound Köpeği Fiziksel Özellikleri

Ibizan Hound boyu erkekler ve dişilerde hemen hemen aynıdır. 61-74 cm arası uzayabilirler. Kiloları da aynıdır ve 20-30 kg olmaktadırlar. Vücut olarak kemikleri ince ve çok narin yapıya sahiptir. Kafası uzun ve incedir. Burun rengi pembedir. Dişleri makas biçimindedir. Gözleri küçük ve kehribar renge sahiptir. Kulakları büyük ve yukarı doğru dik bir şekilde olmaktadır. Boynu uzun ve incedir. Göğüs bölgesi derin ve uzun şekle sahiptirler. Ön bacakları arkaya göre daha düzdür. Tüyleri 3 şekle sahiptir. Uzun tüylü, düz tüylü ve tel tüylü olmaktadır. Genel olarak düz tüylü olarak görülmektedir. Deri rengi kırmızı, sadece beyaz ve sadece kahverengidir.

Ibizan Hound Köpeği Bakımı Nasıl Yapılmalı

Ibizan Hound  tüyleri kısa olmasından dolayı aşırı bir bakıma gerek olmayacaktır. Haftada 1 defa fırçalanması ve taranması yeterli gelir. Ayrıca gerektiğinde banyo yaptırması yeterli olacaktır.

Ibizan Hound Köpeği Egzersiz İhtiyacı

Ibizan Hound Köpeğin egzersize çok ihtiyacı olmaktadır. Her gün düzenli olarak koşu yapması gerekir. Onunla beraber dışarı da koşular yapmak iyi olacaktır. Yüksek mesafelerden atlama yeteneği vardır ve çok hızlı olması dikkat çekmektedir.

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın