Süs Köpekleri

İngiliz Cocker Spaniel Özellikleri Bakımı Nasıl Bir Köpektir?

Bu konumuzda sizlere İngiliz Cocker Spaniel özellikleri, bakımı, nasıl bir köpektir hakkında bilgi vereceğiz.Bu ırk süs köpekleri kategorimizde yer alan bir köpektir.

İngiliz Cocker Kökeni

İngiliz Cocker Spaniel Özellikleri Bakımı Nasıl Bir Köpektir?

Dünya’da birçok Spaniel türü vardır. Bunların çoğunun İngiltere kökenli olduğu bilinse de bazı ırkların geçmişinde kökenlerinin çok eskiye dayandığı düşünülmektedir. 1940 Tarihinde İngiliz Cocker Spaniel ve Amerikan Cocker Spaniel farklı iki köpek olarak tanınmıştır. Cockerlerin genel tüm özelliklerini taşır ve İngiltere kökenli bir ırktır. Araziler konusunda çok başarılıdır av köpeği olarak kullanılabilmektedir. Şuan ülkemizde genellikle ev köpeği olarak tercih edilmektedir.

İngiliz Cocker Spaniel Özellikleri

İngiliz Cocker Spaniel Özellikleri Bakımı Nasıl Bir Köpektir?

İngiliz Cocker Spaniel Uzunca kulakları olan sağlam ve dikkatli bir köpek ırkıdır. Güçlü yapıdadır ve kendini kasmaz. Burnunun uzunluğu kafatası ile aynı orandadır. Gözlerinin rengi koyu ve oval biçimindedir. Bakışlarından zeki olduğu anlaşılır.

Tüylerinin durumu orta uzunluktadır.Özellikle bacakları ve vücudunun alt tarafları fazlaca tüylü bir yapıdadır. Burunun rengi tüy rengine göre değişiklik göstermektedir. Çenesi tam makas gibi kapanmaktadır. Göğüs kısmı derin yapıda fakat çok hareket etmesine engel durumda değildir.

Kuyrukları çoğunlukla kesik durumdadır. Patileri kedi ayağına benzerdir. Renkleri Siyah, kahverengi veya kızıl olabilmektedir. İki çeşit İngiliz Cocker vardır. Bunlardan biri show türü diğeri ise saha türüdür. Saha türü olanın tüyleri daha kısa şekildedir.

Ağırlık: Erkeklerde 13 – 16 kg / Dişilerde 12 – 15 kg
Boy: Erkeklerde 38 – 43 cm / Dişilerde 36 – 41 cm
Yaşam Süresi: 12-15 yıl

İngiliz Cocker Spaniel Karakteri

İngiliz Cocker Spaniel Özellikleri Bakımı Nasıl Bir Köpektir?

İngiliz Cocker Spaniel Özellikleri açısından son derece dayanıklı, enerjileri üst düzeyde olan sevgi bakışlı köpeklerdendir. Bu köpeklerin genel mizacı şu şekildedir:

 • Bu köpek ne çok havlar ne az havlar orta şekilde havlayabilen bir ırktır.
 • Yabancılarla arası son derece iyidir.
 • Sizlere iyi bir dost olacak köpeklerin başında gelir.
 • Çoğu bu köpekler özellikle sosyal bir köpek olmasına rağmen bazıları tamamen utangaç yapıda olabilirler bunun için almadan önce anne babası iyi incelenmesi gerekir.
 • Bu Köpeklerin dişileri bazı zaman dominant bir karaktere sahip olabilmektedir o nedenle sahiplerininde öyle olması gerekir.
 • Av türünden gelenler çok daha hareketlidirler.
 • Bu Köpeklerin eğitiminde son derece dikkat şarttır.
 • Sert bir eğitim hiçbir köpekte doğru sonuçlar vermez.
 • Düzenli ama iyimser bir eğitim gereklidir.
 • Kedilerle son derece iyi anlaşırlar.
 • İngiliz Cockerlar özellikle kızıl renkte olanlar, Rage Sendromu denen bir kişilik bozukluğu yaşarlar.
 • Bu köpekler aniden öfke içerisinde olabilir ve saldırgan bir hale dönüşebilir. Bu durumda hiç bir komutu dinlemezler bu durum yaklaşık olarak en fazla 1 dk kadar sürer ve eski haline dönerler.Bu nedenle hem üreticiler hemde bu köpekleri dost edinecekler özellikle bu Rage Sendromuna çok dikkat edilmelidir. Çünkü Tehlikeli durumlar oluşabilir.

İngiliz Cocker Bakımı

İngiliz Cocker Spaniel Özellikleri Bakımı Nasıl Bir Köpektir?

Bu köpekler apartman dairesinde beslenebilir, yeterli egzersizini sağlarsanız yaşayabilir ama yinede etrafı tamamen çevrili bir bahçe onu daha çok sevindirir. Ona verilecek her türlü egzersizden hoşlanır.

Tüylerinin düzenli olarak taranması gerekmektedir. Bazılarının tüyleri yün şeklindedir ve bakımı zordur. Çünkü; düğümlenme yaşanabilmektedir. Bu ırkın tüyleri çok farklı şekilde olabilir kimisi çok yün şeklinde olurken kimisi daha ipeksi şekildedir. Gerektiği zaman yıkanabilen bir köpektir. Kulakları iyice bakılması gereken yerlerden biridir. Tüy dökme sorunu orta derecedir.

İngiliz Cocker Sağlığı

İngiliz Cocker Spaniel Özellikleri Bakımı Nasıl Bir Köpektir?

Bu köpekler ortalama köpek ömründen biraz daha uzun bir yaşama sahip olabilir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bu köpeklerin en büyük sorunu rage sendromudur. Bunun haricinde yatkın olduğu hastalıklar arasında kulak enfeksiyonları bulunmaktadır. Bu yüzden de kulaklarının bakımı doğru ve detaylı bir şekilde yapılmalıdır.

İngiliz Cocker Çocuklarla İlişkisi

İngiliz Cocker Spaniel Özellikleri Bakımı Nasıl Bir Köpektir?

Bu ırkın oldukça sıcakkanlı ve sevecen bir mizaca sahip olduğunu daha önceden ifade etmiştik. Bu köpekler özellikle diğer hayvanlarla ve köpeklerle çok iyi anlaşır. Çok yüksek ihtimalle de bir sorun yaşanmaz.

Yabancılarla da arası iyidir. Aynı şekilde çocukları da sever ancak kızdırıldığı zaman agresif tavırlar gösterebilir. Bu yüzden çocuklarla baş başa bırakılmamalıdır.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
3.8

Özet

İngiliz Cocker Spaniel ırkı görünüşüyle herkesi büyülemeyi başaran bir köpektir. Özünde avcılık olan bu köpekler aslında çok sevecendir. İngiliz Cocker Spaniel ırkı hakkındadaha detaylı bilgi açmka için yukarıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

76 Yorum

 1. mrh benım kukırım 1,5 yasında 4 ay oldu gelelı ısırma huyu var ozellıkle dısarıda sevmek ıstyenlerı ısırıyor bunun ıcın ne yapmam gerekır yardımcı olursanız sevınırım

  1. Ilk zamanlarda ödül mamaları ile yaklaşımlar ve ısırma olduğu zaman hayır diyerek teması kesin ve bir iki dakika sonra ödül mama ile yaklaşın ve sevmeye devam ediniz yani iyi huylarda ödül kötü huylarda ise hayır diyerek mesafe koyun ve kesinlikle ödül mama vermeyin! Not: Dayak gibi şeylerde köpek kesinlikle kindar ve sınır olur.Egitim sabır işi. Bol bol köpek EĞİTİM videoları izleyin bence.

 2. İngiliz cocerim var dişi çiftleşti yeni kaç yavru doğurur ortalama bilen varmı

 3. Merhaba ingiliz cocker sahiplenmek istiyorum duzce akcakocada yasiyorum evde beslenecegim bir arkadas ariyorum sahiplendirmek usteyenler
  (0541 837 8602) numaradan ulasabilr lutfen yardimci olun

  1. İnstagram hesabınız varsa eğer aysegultutanlar ve Didem Pinar pişkin takip edip facebookta eklerseniz cocker sahiplenebilirsiniz ☺

 4. Ya ben bu türden istiyorum fakat annem havlar, tüy döker ve gezdiremeyiz diye istemiyor. Babam da istiyor. Çok havlar mı ve yalnız kalabilir mi evde. alırsak balkonda yaşayacak durabilir mi cevaplarsanız sevinirim. Eğer olumsuzsa hangi türü önerirsiniz?

  1. onlar narindir balkon onlara zor gelebilir benim var mesela tüylerini düzenli kestiğinde tüy dökmez söz dinler tavsiye ederiö

 5. Bende 11 aylik prenses adli bir cockers besliyorum fakat bana geldiginde tuyleri dugumlenmis bir sekilde geldi ne yapsamda acamadim tuylerini kesmek istemirum bana yardimci olurmusunuz lutfenn????

  1. 4 haftaliktan beri bakiyorum su an 4 yasinda senede 4 kere tuylerini kestiriyorum oda cok mutlu bende gonul rahatligiyla kestirebilirsin

 6. Asagi yukari 1,5 yaslarinda cok guzel bir disi sahiplenilmeyi bekliyor. 2 hafta once yolda bulduk ailesini cok aradik simdi sahiplendiriyoruz ilgilenen olur ise. Izmir

 7. OĞLUM KARTAL, ALTI AYLIK OLDU DAHA ÖNCE BİZİ ISIRDIĞINDAN ÇOK ŞİKAYET ETMİŞTİM,BİR KARIŞ BOYUYLA EVDE TERÖR ESTİRİYORDU,,BACAKLARIMIZI,PAÇALARIMIZI,BOYUNUN YETTİĞİ HER YERİMİZİ ISIRIYORDU,ÜRKÜTÜCÜ SESLERLE SALDIRIYORDU,ÇARESİZDİK ……ŞİMDİ O MİNİK CANAVAR GİTTİ…İYİ HUYLU,OYUNCU,ÇOK GÜZEL BİR DOST OLDU…..BİRAZ SABIR GEREKİYORMUŞ DEMEK Kİ …..

  1. Merhaba biz yeni aldık cocker çok tatlı 2.5 aylık tuvalet eğitimini nasıl vercez acaba yerine yapmıyor çıkarır çıkarmaz dışarı yapıyor aşıları bitmediği içinde sokağa çıkaramıyoruz

 8. 3.5 yaşında cocker ım var barınaktan sahiplendim bir gözü yok bir yıl oluyor benimle yaşayalı,çok sevecen çok duygulu hisleri kuvvetli bir hayvan,ağladığımda hüzünleniyor ellerimi tırmalıyor onu nazladığımda ses tonumdan anlıyor dur hayır otur hadi komutlarını uyguluyor,yalnızca misafirim gelince inannılmaz hareketli oluyor sanırım kalabalıktan oyun istiyor,herhangi bir başka erkek cins köepeğe asla tahammülü yok ,sibirya kurdunun ağzından kurtardığım oldu site bahçesinde ,öfkesi sadece bir başka erkek köpeğe insana asla saldırdığına şahit olmadım asla ısırmaz kızınca başını öne eğer vicdan azabı duyarsınız,birlikte yatmaya alıştırırsanız ,onunla yatmadığınız gecenin sabahında sizi protesto için çişini eve yapar özellikle ona baktığınız bir anda gözünüze baka baka ,bir daha beni yalnız bırakma dercesine,tatillerde gideceğinizi anlar valizler kağının önündeyse eğer kapı tıkırtısına apartmana fırlayan o hayvandan çok başka bişey bulursunuz karşınızda koltuğa çökmüş boynu bükük lütfen beni terketme diyen gözlerle size bakacaktır,her yolu sevgıden geçer,muhteşem bir dosttur,dağ dağa vursa ayrılamam oğlumdan öylede bağımlılık yapar aşktır candır cocker

  1. 4 yaşında erkek kısır cocker köpeğim var. İş dolayısıyla fazla alakadar olamıyorum. İsterseniz konuşabiliriz.

    1. Kaç aydr yavru bi cooker ariyorum fakat bulamadim bana yardimci olursaniz bu konuda sevinirim

   1. Merhaba ben çocukluğumdan beri sahiplenmek istedim. Ama iş hayatı çocuk derken ede tek bırakmayarak gönlüm hiç el vermedi kırk yaşındayım ve artık çalışıyorum. Seve seve ve bol vakitle ilgilenebilirim… Bize geri döner deniz çok sevinirim. Gerçekten. Oglumda tek çocuk ve bir cana ihtiyaç duyuyor oda

   2. Biz mümkünse kızım için bir ingiliz cocker sahiplenmek istiyoruz iletişeme geçebilirsek seviniriz teşekkürler

 9. 4 aylık cocker spaniel oğlum hırlıyarak saldırıyor ısırıyor pantolonlar paçalar delik deşik,ne yapmalıyım,başa çıkamıyorum..

 10. bende de erkek bir ingiliz cocker var yanlız bu aralar biraz sıkıntı yaşıyoruz onunla bir düşü bulmam gerekiyor kendısıne arkadaşlar yardımcı ola bilicek arkadaşlar lütfen bana ulaşsın…

 11. Merhaba kaybolmuş bir İngiliz cocker buldun. Onu sahiplenecek aile ariyoruz. Biz çalıştığımız için gün boyu evde olan kimse yok. Bu nedenle sahiplenemiyoruz. Barınağa birakmak istemiyorum. İsteyen bana mail atsın ltf

 12. Merhaba bende 8 yavru var 3 haftalık yeni gözlerini açtılar çok güzeller bir dişi 7 Erkek

  1. Ben sahiplenmeyi düşünüyorum gerçek mi dışı olanı alabilirim vermediyseniz

    1. merhaba eger sahiplendirmediyseniz ben alabilirim gerçekten çok mutlu olurum kaç aydır arıyorum

     1. Ingiliz cocer kopegim var 8 aylik erkek calisticagim icin evde kimse olmucak onu yurekten sahiplaenecek sevecek bir yuva ariyorumm

  2. Sahiplendirmek isterseniz bir yavruya bakacak yerim var. Ayrıca bebeğim oldugu için gelişiminde yardımcı olacagını düşünüyorum.Bizzat doktor tavsiye etti. Yardımcı olmak isterim.Telefonum 05334524717

    1. 7 aylık ingiliz cocker ‘imiz cuma günü 9 aralıkta araba çarpması sonucu yaşamını yitirdi ne yazık ki ?? resmen perişan olduk ..
     Yardımcı olursanız çok seviniriz arzu hn.
     05370382412

  3. elinizde sahiplendirilecek cocker varsa ben alabilirim ve gerçekten çok mutlu olurum aylardır arıyorum

  4. Sahiplenmediyse eğer hepsi irtibata geçmek isterim 541 267 02 57 whats app tan yazabilirsiniz

  5. Ali bey fiyatlar ne kadar öğrenebilir miyim? Özellikle dişi olan. Birde yaşadığınız yer

 13. Benim 3’5 aylik cockerim var sevinçli olduğunda oyun için ısırıyor. Aradaki mesafeyi belirlemek gerekli oyun arası yapar.izin vermemek gerekli zira iyi birşey yaptım zannediyor.

 14. Varya siz çok sanssissiniz bazı kişilerin ailesi veya annesi izin vermiyor benim veriyor buz aldık bu cinsen

 15. Biz 2 yaşında aldık inatçıktı .
  Çok sevimli yalnız tüylerini tararken banyo yaptırırken eşimi ısırdı defalarca. ..benim peşimi birakmiyor….yalnız anı hırmalar ısırmaya çalışması beni tedirgin ediyor

 16. ben bu köpeklerden aldım daha 1.5 aylık çok tatlı bebek seslerini çıkartıyor.Hani bebekler süt gibi acıktığında sesler çıkartırya ondan bu arad bayramda alcam ramazan bayramında 1 gün kaldı yani yarın

  1. Bizde alacaz henüz daha yavruymuş 40 gün kadar annesiyle olması gerekiyormuş fakat bu ısırma konusu beni endiselendirdi?

   1. Benim 2 aylık bir yavru cockerim var ve sadece oyun yapmak için ısırıyor ciddi hasarlar olmuyor ve benim kopegim de kızıl ama hic kimseyi sendrom olarak isirmadi

    1. Benim de bir cocker ım var bir aylıkti aldigimda ayni sorunu yasiyordum fakat her oyun icin isirmak istediginde alt elimi agzina koyup alt fenesini sıktım hayir diye yanindan kalktim hep karsilikli oldugunu canimin yandigini ve caninnin yana bilecegini anladi simdi güzel kızım 10 aylık kesinlikle o bebeklik hareketlerinden eser yok net komutlarimi dinliyor uyguluyor otur kalk pati ver diyer pati . Oyuncaklarini isimlendirdim ve hangi oyuncagini istersem getiriyor cok eylenceli sevecen bir ırk benimkide kızıl karamel ama oyle bir sendromla henuz karsilasmadim ve banyo icin sakin olun ayaginin altina kaymaz bisey koyun tedirgin olmamali siz sitres taparsaniz panikler benimki sokaktan gelince kendini banyoya gidip dusa yatio ve kesinlikler tenis toplari ile antreman yaptirin atin ic gudesel getirir ve enerji atar?

     1. hatice hanım benim de 5 aylık var eğitemiyorum eğitim konusunda yardımcı olumusunuz

   2. Kesinlikle ısırmaz öldürdünüz bile kulakları çok hasas bende 2 vardı şimdi 8 oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu