İngiliz Tilki Tazısı Özellikleri ve Bakımı

İngiliz Tilki Tazısı

İngiliz Tilki tazısı ırkı çeşitli olan tazıların zekice karıştırılmasından dolayı oluşan bir cinstir. Bu ırkın kanında Buldog, Tilki Terrier ve Greyhound cinslerinin kanı olmaktadır. Söylenen bu 3 ırk yüksek süratlerle çıkışı kararlılığı, gücü ve avına olan aşkını almaktadır. İngiltere’ de 1800 yıllarında Tilki tazısı derneklerinde ayrıntılı olarak damızlık üretim kitapları olmaktadır. Tilki avında çok kullanılan bu cins çok iyi bir kondisyonu ve dayanıklılığı ile oldukça fazla dikkat çekmektedir. Bu özelliklerinin yanında bekçilik yapmak, iz sürme ve avlanmak gibi birçok özelliği de vardır.

İngiliz Tilki çok cesur, aktif ve iyi huylu bir ırktır. Sahibini çok sever ve tamamen itaatkar olmaktadır. İnsanları çok sever her zaman iyi anlaşır. Diğer hayvan ve köpek cinsleriyle arası çok iyidir onlarla beraber kalabalık şekilde dolaşmaktan hoşlanırlar. İngiliz Tilki 5-6 saat hiç durmadan sürekli olarak koşabilir. Genç yaşlarda bu kaçar çok koşmalarından olayı 7-8 yaşlarına gelince avlanma görevinden emekli olurlar. Amerikan Tilki tazısından az daha yapılı ve biraz daha yavaş olurlar, ama karakterleri birebir aynıdır.  Genel olarak sürü halinde avlanmayı severler. Çocukları çok severler eğlenceli oyunlar oynamaya bayılırlar. Gerektiği zaman havlama gereksinimi sunar. Apartman gibi alanlarda rahatlıkla beslenebilmektedir. Genç yaşlarda çok aktif olduğundan dolayı diğer köpeklere göre yaşam süresi biraz daha azdır. 7-10 yıl arası kadar yaşayabilirler ve genel olarak sağlık sorunları yoktur.

İngiliz Tilki Tazısı Fiziksel Özellikleri

İngiliz Tilki Tazısı boyu erkeklerde 56-63 cm ye kadar uzanabilir. Dişilerde ise 53-61 cm olur. Ağırlıkları erkeklerde ve dişilerde aynı sayılır. Yaklaşık 29-32 kg olabilirler. İngiliz Tilki Tazısı kafası geniş, burnu uzun ve oldukça atletik bir yapıya sahiptirler. Boynu uzun ve arka bacakları baya güçlüdür. Gözleri iridir,güzel bakışlara sahiptir ve kahverengi renktir.. Kulakları kafasına yapışık bir şekildedir ve kulak uçları oval şeklindedir. Patileri kedi ayaklarına benzer. Kürkü genel olarak 3 renge sahiptir. Siyah, beyaz ve ten rengi olmaktadır. Kuyrukları dış tarafa doğru dik şekilde olur.

İngiliz Tilki Tazısı Bakımı Nasıl Yapılmalı

Tilki Tazısı bakımı kolay şekildedir. Tüyleri sert ve kısadır. Haftada 2-3 kere taramak onun için yeterli olacaktır. Ayrıca gerektiği zamanlar banyo yaptırılması gerekir.

İngiliz Tilki Tazısı Egzersiz İhtiyacı

Tilki tazısı çok enerjik ve hareketli olmasından dolayı egzersiz ihtiyacını çok duyarlar. Egzersiz yada koşu yapınca çok mutlu olurlar. Eğer kapalı alanda uzun süre kalırsa havlar ve eşyalara zarar verebilir. Dışarı çıktığınızda her kokuya hareket eder ve çok meraklıdır, bu yüzden tasma ile dolaşmak daha mantıklı olacaktır.

İngiliz Tilki Tazısı Eğitimi Nasıl Yapılmalı

Tilki Tazısı eğitimi biraz zaman alabilir çünkü çok hareketlidir ve bazen sizi dinlemeyebilir. Bundan dolayı uğraşabilirsiniz. Ama sonucunda eğitimi başarılı bir şekilde sonuçlanacaktır.

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın