Tazılar

Afgan Tazısı Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Afgan tazıları zerafet ve asilliğin simgesi olarak kabul edilir. Çok eski çağlardan beri popüler olan bu köpek türü, safkanlığı bozulmadan günümüze kadar gelmiş örnekleri bulunmaktadır. Muhteşem tüy ve vücud yapısı, kahküle benzer kulakları ve bu görünüşüne rağmen çok yüksek hızlara çıkabilen bu köpek cinsi görenleri kendine hayran bırakır.

Bu zarif görünüşün altında inatçı ve dediğim dedik olması çok ilginçtir. Adeta kendi düşünceleri ve fikirleri vardır. Kendi istediği insanları sever, sayar istemediklerini de kimse ona zorla sevdiremez. Görünüş itibariyle anlaşılan bir diğer konuda zorlu kürk bakımı olabilir. Bu köpek için en çok harcayacağınız zaman elbetteki kürk bakımı olacaktır.

Afgan Tazısı Kökeni 

Afgan Tazısı Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Afgan Tazısı ırkının kökeni çok eski çağlara kadar dayanmaktadır. Kuzey Afganistan’da 4 bin yıldan fazla bilinen bir köpek olduğu söylenmektedir. Bazı yetkililer Afgan Tazısının en eski safkan köpek türü olduğunu iddia ediyor. (Eski bir efsane, Afgan Tazılarının Nuh’un Gemisi’ndeki köpek türlerini temsil ettiğini söyler.)

Afgan Tazısı, başlangıçta hem çöllerde hem de Afganistan’ın dağlarında büyük avları avlamak için kullanılıyordu. Afgan Tazıları, at sırtındaki avcısını leoparlar gibi tehlikeli hayvanlardan cesurca koruyabiliyor, yüksek sezgi gücü sayesinde tehlikeleri erken farkediyordu. Afgan Tazısı, insan yönlendirmesi olmaksızın bağımsız olarak düşünme ve avlanma yeteneği nedeniyle de değerliydi.

Bazı kaynaklar Afganların yüzyıllar boyunca Asya’nın dağ krallıklarında sağlam, filo ayaklı av arkadaşları ve asilzadelerin, kabile reislerinin ve aristokratların statü sembolleri olduğunu ifade eder.

Köpeğe yoğun bir koruma yapılmış ve o bölgelerin dışına çıkması engellenmiştir. Fakat Yirminci Yüz yıl başlarından itibaren Avrupa’ya kaçak olarak sokulduğu belirtilmiştir.

Bu tarz köpek aynı zamanda çoban ve av köpeği olarak uzun yıllar Avrupa’da kullanılan bir ırktır. Afgan Tazıları, avlarını tespit etmek ve kovalamak için panoramik görüşlerine ve patlayıcı hızlarına güvenen köpekler, sighthounds olarak bilinen tazı ırklarının alt kategorisine aittir.

Oldukça hızlı olması nedeniyle birçok alanda kullanılmıştır. Amerika’da ve Avrupa’nın birçok yerinde lüks bir köpek cinsi olarak bilinmektedir.

Günümüzde asaletin ve zarifliğin sembolü olan Afgan Tazıları köpek güzellik yarışmalarında ve koşu yarışlarında da kullanılmaktadır.

Afgan Tazısı Özellikleri

Afgan Tazısı Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Afgan Tazısı av köpekleri grubunda yer alan bir köpek cinsidir. Uzun ve ince bir gövdeye sahiptir. Oldukça zarif gözüken bu hayvan tüyleri ile dikkat çekmektedir.

Çenesi oldukça güçlüdür. Gözleri siyah renktedir. Kulakları oldukça dik ve baş bölgesi son derece koordinelidir. Ayak ve parmaklarının üzeride tüy ile örtülüdür.

Afgan tazılarının görünümleri de diğer köpeklerden oldukça farklıdır. Tüyleri uzun ve püsküllü bir yapıdadır. Kendine has tüy yapısı ile oldukça dikkat çekmektedir.

Kilo: 26-34 kg
Boy: 68,5 – 73,5 cm
Yaşam Süresi: 12 – 13 yıl

Afgan Tazısı Karakteri

Afgan Tazısı Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Afgan tazıları genellikle sevecen ve sadık olarak bilinmektedir. Bir o kadar da cesur ve yürekli bir köpektir. Aynı zamanda sahibine oldukça bağlıdır. Afgan Tazısının karakteristik özelliklerini şöyle sıralamak mümkündür:

🔸 Bu cins köpek oldukça sevimli ve sahibine sadık bir köpektir.

🔸 İnsanlardan çok daha uzun mesafeleri görme yeteneği ve engelleri hızla ve kolayca aşmasını sağlayan önemli kalça eklemleri vardır.

🔸 Çekingen ve bağımsız yapısı vardır.

🔸 Bağımsızlık ve ilgisizlik bir yana, Afgan Tazısı, istediği zaman şefkatlidir ve çok eğlenceli olabilir.

🔸 Sevecen ailesi tarafından sık sık “palyaço” olarak anılan Afgan Tazısı, yaramaz olarak tabir edilebilir.

🔸 Zarif bir köpektir.

🔸 Afgan tazılarında şüpheci bir duruş görülebilir.

🔸 Sıcak iklimi seven bir hayvandır.

🔸 Oyunculuk yönünden çok zengin kulvara sahip olan bu köpek cinsi eğitim yönünden ise çok fazla bir şey beklenmemesi gereken bir cinstir.

🔸 Eğitme konusunda ciddi bir eğitim şarttır aksi halde söz dinlemez ve başına buyruk şekilde hareket edebilmektedir.

🔸 Dominant karaktere çok fazla sahip olmasada eğitimde zorluk yaşatacak bir ırk olarak bilinir.

🔸 Afgan Tazısı köpeklerin evde beslenmesi uygun değildir. Bunun için ona geniş bir bahçe yada arazi gerekmektedir.

🔸 Çok fazla hareketli bir ırktır.

🔸 İster bir yarışta yarışıyor ister oyuncu bir aile arkadaşı olarak hayatın tadını çıkarıyor olsun, Afgan Tazısı tüm yetenekleriyle türünün tek örneğidir

Afgan Tazısı Bakımı

Afgan Tazısı Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Afgan tazısı egzersiz ihtiyacı yönünden egzersize ihtiyaç duyan bir köpektir. Rahat bir şekilde dolaşabileceği alana ihtiyacı vardır. Açık havada dolaşmayı çok severler. Günde 1 saat koşma ihtiyacı vardır.

Çok yoğun tüylere sahip olan bu köpek ırkını her gün fırçalamanız gerekmektedir. Aksi halde tüyleri yumak haline gelebilir. Tüylerin fırçalanması ek olarak daha fazla tüy dökme sorununu da ortadan kaldıracaktır. (Köpeklerde Tüy Bakımı)

Veteriner tavsiyesiyle beraber ayda bir defa yıkama olabilir. Yıkama işlemi kuru şampuan yada köpek şampuanlarıyla yapılabilir. Çok kirlendiğini düşündüğünüz zamanlar extra bir yıkama işlemide uygulayabilirsiniz. (Köpek Yıkama Rehberi)

Kulaklarının da düzenli olarak temizlenmeye ihtiyacı vardır. (Köpeklerde Kulak Bakımı)

Zamanı geldikçe tırnak bakımı da yapılmalıdır. Genelde ayda 1 kez tırnakları kontrol edilmeli ve halılara ve koltuklara zarar vermemesi için uzun görünüyorlarsa kesilmelidir. (Köpek Pati Bakımı)

Normaldede eğitimlere biraz kapalı olan afgan tazıları için tuvalet eğitimi zorlu bir eğitim süreci olacaktır. 6 aylık olana kadar evde tuvalet kazaları görülmesi mümkündür. (Köpek Tuvalet Eğitimi)

Her ne kadar oldukça sosyal köpekler olsalarda inatçılığını ve başına buyrukluğunu tamamen kontrol altına almak, avlanma iç güdüsüyle daha küçük evcil hayvanlara saldırma eğilimini aşmak adına sosyalleşme eğitimlerinin verilmesi gerekmektedir. (Köpeklerde Sosyalleşme Eğitimi)

Beraber yaşadığınız dostunuzun ve elbetteki sizinde sınırlanırız olacaktır. Bu sınırları belli etme ve köpeğinizi daha kolay yönlendirme doğru bir itaat eğitiminden geçer. (Köpeklerde Komut Eğitimi)

Dişlerinin bakımı yapılmalı ve ağız sağlığı konusunda dikkat edilmelidir. (Köpeklerde Diş Sağlığı)

Gözleri biraz çukur olması ve aşırı aktif hayat tarzını benimsediklerinden gözlerine çimen, küçük yeşillik sapları ve toz kaçabilir. Göz bakımı ve sağlığı köpeğin genel sağlığını etkileyeceği için gözlerinin de temizlenmesi gerekir. (Köpeklerde Göz Temizliği)

Afgan Tazısı Sağlığı

Afgan Tazısı Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Afgan tazıları genel olarak sağlıklı bir ırktır. Eğer düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslenirse ortalama olarak 11-13 sene kadar yaşayabilir. Ancak çoğu ırkta olduğu gibi Afgan tazılarında da kalıtsal hastalıklar yer almaktadır. Bu hastalıklardan bir tanesi çoğu uzun köpeklerde görülen kalça displazisidir.

Ayrıca katarakt gibi göz problemleriyle karşılaşılabilir. Bunun haricinde dejeneratif miyelopati, dilate kardiyomiyopati, kanser, şişkinlik, alerji, hipotiroid, panosteitis, demodicosis hastalıkları da görülebilir.

Afganlar gibi iç çekiciler doğal olarak düşük vücut yağ depolarına sahiptir, bu nedenle anesteziye duyarlı olma eğilimindedirler.

Afgan Tazısı cins uzmanları, cerrahi prosedürler için keşif meraklısı bir veteriner aramayı önermektedir.

Diğer derin göğüslü köpek türleri gibi, Afgan Tazıları da şişkinlik, karın bölgesinde ani ve hayatı tehdit eden bir şişlik yaşayabilir  ve sahipleri, semptomları ve şişkinlik olması durumunda ne yapılması gerektiği konusunda kendilerini eğitmelidir. (Köpek Hastalıkları)

Afgan Tazısı Beslenmesi

Afgan Tazısı Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Önerilen günlük miktar: İki öğüne bölünmüş, günde 3-4 fincan yüksek kaliteli kuru mamadır.

Afgan Tazıları doğal olarak ince fiziklere sahiptir ve çıkıntılı kalça kemikleri, zayıf olmanın bir işareti değil, benzersiz bir cins karakteristiğidir. Bununla birlikte, Afgan Tazıları atletik, aktif köpeklerdir, bu nedenle köpeğinizin ihtiyaçlarını karşılayacak kadar iyi beslendiğine dikkat etmelisiniz.

Her zaman dışarıda yemek bırakmaktansa yemeğini ölçerek ve günde iki kez besleyerek Afgan Tazınızı formda tutun. Kilolu olup olmadığından emin değilseniz ona göz testi ve uygulamalı test yapın. Önce ona bakın. Bir bel görebilmelisiniz. Sonra ellerinizi sırt üstü, başparmaklar omurga boyunca aşağıya doğru olacak şekilde yerleştirin. Kaburgalarını sertçe bastırmadan hissedebilir ama göremezsiniz. Yapamazsan, daha az yiyeceğe ve daha fazla egzersize ihtiyacı var demektir.

Afgan Tazısı Çocuklarla İlişkisi

Afgan Tazısı Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Afgan Tazısının bağımsız doğası ve büyüklüğü onu yetişkin bir arkadaş olarak en uygun hale getiriyor. Afgan Tazılarının etrafı takip etmek ve çocuklarla oynamak istemesi pek olası değildir. Aslında, bir çocuğun hızlı hareketleri ve gürültü seviyesi onları ürkütebilir. Doğru sosyalleşme ile Afgan Tazısı, çocuklu bir aile hayatına uyum sağlayabilir ve onlarla sevgi dolu olabilir.

Afgan Tazıları, en çok kendi türünün arkadaşlığından, diğer Afgan Tazılarıyla sosyal olma eğilimindedir. Evdeki diğer evcil hayvanlara kayıtsız kalacaktır. Afgan Tazısının avlanma içgüdüsü , özellikle kaçarlarsa, küçük hayvanları kovalamasına neden olabilir.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
3

Özet

Afgan Tazısı iyi bir av köpeği olarak bilinmektedir. Tazı grubunda yer aldığı için çok iyi bir koşucudur. Eski zamanlarda avlarda sıklıkla kulanılmış olan Afgan Tazısı hakkında daha detaylı bilgi almak için yukarıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu