Afgan Tazısı

Afgan Tazısı özelliklerinden bahsedeceğimiz konumuzda Afgan Tazısı nasıl bir ırktır? Afgan tazısı bakımı nasıldır? ve daha birçok soruya cevap bulabileceksiniz.

Afgan Tazısı Tazılar grubunda yer alan bir köpek cinsidir.Uzun ve incece bir gövdeye sahiptir.Oldukca zarif gözüken bu hayvan tüyleri ile dikkat çekmektedir.Çenesi oldukça güçlüdür.Gözleri siyah renktedir.Kulakları oldukça dik ve baş bölgesinle son derece koordinelidir.Ayak ve parmaklarının üzeride tüy ile örtülüdür.

Afgan Tazısı Özellikleri

Bu cins köpek oldukça sevimli sahibine sadık bir köpektir.Çekingen yapısı vardır.Sıcak iklimi seven bir hayvandır.Ortalama ömürleri 12-13 sene arasındadır.Oyunculuk yönünden çok zengin olan bu köpek cinsi eğitim yönünden ise çok fazla bir şey beklenmemesi gereken bir cinstir.Dominant karaktere çok fazla sahip olmasada yinede eğitimde zorluk yaşatacak bir ırk olarak gözükebilir.Eğitme konusunda ciddi bir eğitim şarttır aksi halde söz dinlemez ve başına buyruk şekilde hareket edebilmektedir.Bu Afgan Tazısı köpek cinsinin evde beslenmesi uygun değildir.Bunun için ona geniş bir bahçe yada arazi gerekmektedir.Çok fazla hareketli bir ırktır.Evde beslenirse bir takım sorunlar yaşar ve sürekli uyuma eğiliminde olabilmektedir.Bu köpek için bahçeli geniş bir ev şarttır.

Afgan Tazısı

Afgan tazısı egzersiz ihtiyacı yönünden egzersize ihtiyaç duyan bir köpektir.Rahatcana dolaşabileceği alanlara ihtiyacı vardır.Açık havada dolaşmayı çok severler.Günde 1 saat koşma ihtiyacı vardır.Bakımı ise biraz zordur.Çünkü çok fazla yoğun tüylere sahip olan bu ırkı hergün fırçalamanız gerekmektedir.Hekim tavsiyesi ile beraber ayda bir defa yıkama olabilir.Yemek sırasında tüyleri gelmesin diye dikkat edilmesi gerekir.

Afgan Tazısının ortalama boyları ve kilolarıda şu şekildedir.
Yükseklik Erkekde 68,5 – 73,5 cm
Yükseklik Dişide 68,5 – 73,5 cm
Kilo Erkekde 26 – 34 Kg
Kilo Dişide 26 – 34 Kg

Afgan Tazısı ırkının kökeni çok eski çağlara kadar dayanabilmektedir.Kuzey Afganistan’da 4bin yıldan fazladır olan bir köpek olduğu söylenmektedir.Köpeğe yoğun bir koruma yapılmış ve o bölgelerin dışına çıkması engellenmiştir.Fakat Yirminci Yüz yıl başlarından itibaren Avrupaya kaçak olarak sokulduğu belirtilmiştir.Bu tarz köpek aynı zamanda çoban ve av köpeği olarak uzun yıllar avrupada kullanılan bir ırktır.Oldukca hızlı olması nedeniyle birçok alanda kullanılmıştır.Amerikada ve Avrupa’nın birçok yerinde lüks bir köpek cinsi olarak bilinmektedir.

Afgan Tazısı

Afgan tazısı köpek cinsinin özelliklerini bakımı hakkında bilgileri sunduk.Sizlerde evinizde bir Afgan Tazısı besliyorsanız lütfen paylaşımlarınızı yapınız.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın