Kerry Blue Terrier Özellikleri ve Bakımı

Kerry Blue Terrier

Kerry Blue Terrier, 1700’lü yıllardan beri İrlanda’nın Kerry ilçesinde yaşıyor ve “Kerry” isminin yanı sıra “Blue” ismi de kürkünün renginden dolayı  verilmiştir.  Bir diğer ismi ise İrkandalı mavi Teriyer olarak bilinmektedir. İrlandalı Terrier ve Dandie Dinmont köpeği ırklarının çiftleştirilmesinen üretilmiştir. Kerry Blue Terrier ırkı standardı 1. Dünya Sonunda belirlenmiştir. Yonca ile beraber İrlandanın sembolu olmuş bir köpektir. Kerry Blue, avlanma için çok uygundur. Ayrıca koyun ve sığır sürüsü, ev koruyucusu, fare avı ve polis köpeği olarak da kullanılabilen bir köpekti. Ailesini ve çocukları çok sever. Ailesine çok sadık, itaatkar, eğlenmekten keyif alan ve yabancılara karşı bir temkinli yaklaşan köpek cinsidir, bundan dolayı yavru halindeyken iyi sosyalleştirilmesi gerekir. Ayrıca tüylerinin kısalttığınızda çok güzel olabilir ve köpek gösterilerine katılabilir.

Kerry Blue, hareketli, eğlenceli ve çok komiktir. Karakteri çok inatçıdır, özellikle ava çıktıysanız avın peşini bırakmak yuvasına kadar ilerler. Kerry Blue Terrier’in bu özelliklerinin yanında insanları güldürmekle tanınmış bir şöhreti vardır. Kerry iyi bir bekçi köpeğidir ama gerçekten kışkırtmadıkça saldırma eyleminde bulunmaz. Havlamayı çok severler hiç beklenmedik anda havlamaya başlayabilir. İlgi görmeyi ve sürekli sahibinin yanında olmayı çok seveler.  Yaşam süresi 12-15 yıl kadar uzun bir süredir ve sağlıklı bir hayat yaşarlar. Çok havlamasından dolayı apartman da yaşamaya pek uygun olduğu söylenemez daha çok bahçeli alanlarda yaşaması daha uygun olacaktır.

Kerry Blue Terrier Fiziksel Özellikleri

Kerry Blue Terrier boyu erkeklerde 45-50 cm olabilir. Dişilerde ise 44-48 cm ye kadar uzanabilir. Kiloları da erkeklerde 15-18 kg dişilerde 14-16 kg kadar olabilmektedir. Kaslı, orta boy köpektir. Kafası uzun ve düz bir şekildedir. Vücut orantısı eşittir. Burun delikleri siyah renge sahiptir. Gözleri  küçük ve siyah renktir. V biçimli kulaklar vardır ve kafasının yanlarına doğru sarkıktır. bantlanır. Omuzları geniş, kuyruğu düz ve orta boydadır. Kerry Blue renkleri, genel olarak mavimsi tonlarda ve bazen de siyah ve kahverengi olabilmektedir.

Kerry Blue Terrier Bakımı Nasıl Yapılmalı

Kerry Blue tüy bakımı bakımı haftada iki kez taranmalı ve ayda en az bir defa şekillendirme, kesme işlemleri yapmanız gerekir. Tüy dökme alışkanlığı aşırı derece de yoktur ama zaman zaman dökebilir. Ayrıca kulak kılları uzundur her hafta düzenli olarak kontrol edip kesmeniz gerekir. Gerektiğinde banyo yaptırılması gerekir.

Kerry Blue Terrier Egzersiz İhtiyacı

Kerry Blue kilo almaya müsait bir yapıya sahiptir bu yüzden günlük yürüyüşe çıkarılması, biraz koşturulması yada eğlenceli oyunlar oynamak gerekir.

Kerry Blue Terrier Eğitimi Nasıl Yapılmalı

Kerry çok zeki, akıllı bir köpek olduğundan dolayı eğitimi zor olmayacaktır. Onu ödüllendirerek eğitiminin daha başarılı ve  hızlı olmasını sağlayabilirsiniz.

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın