Genel

Köpek Beslemenin Faydaları Nelerdir?

Köpekler en çok beslenen canlılardan biridir. Köpek Beslemenin faydaları isimli makalemizde sizlere köpeklerin insan sağlığına nasıl faydaları olduğundan bahsedeceğiz.

İnsanlar çoğu zaman yalnızlıklarından yada Köpeklere olan sevecen durumlarından dolayı köpek beslemek isterler. Tabi bunun için gerekli şartların oluşması gerekir. Örneğin köpeğe sahip olamadan önce sorumluluğu hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. İlk defa köpek beslemek isteyenler için hazırladığımız rehbere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.  Birçok açıdan faydaları bulunan köpek beslemek bakalım ne gibi faydalara sahip?

Köpek Beslemenin Faydaları

Köpek Beslemenin Faydaları Nelerdir?

 • Depresyon problemi olanlar yada depresyona yakalanma riski daha hafifler .Özellikle psikolojik ciddi olmayan vakalarda köpek beslemenin çok faydası olduğu bilinmektedir. Bunu şöyle açıklayabiliriz. Sonuçta psikolojik acıdan rahatsız bir birey köpek ile mutluluk hormonlarını arttırıp onla güzel vakit geçirip onunla oynayabilir. Bu sayede psikolojik olarak düzelecektir.
 • Evcil bir hayvan besleyen kişilerin tansiyonları diğer insanlara göre daha iyi durumdadır. Stresli vakitlerde kendilerini çok daha düzgün şekilde toparlayabilmektedirler.
 • Köpeğinizle oyun oynamak, serotonin ve dopamin salgılayarak sizlerin sakinleşmenizi ve rahat olmanızı sağlayabilmektedir.
 • Evcil Hayvan besleyen kişilerde zararlı kolestorol seviyesi düşük durumdadır. Ayrıca kalp hastalıklarına yakalanma durumları daha düşüktür.
 • Köpek besleyen kişiler çok fazla egzersiz yapacağı için daha sağlıklı olabilmektedirler. Köpekler hareketli canlılardır o yüzden onları gezdirmeniz gerekecek onla oynamanız gerekecektir doğal olarak sizde hareket etmiş olacaksınız.
 • Daha düzenli bir hayat sunar. Çünkü köpeklerin beslenmesi, egzersiz yapması, bakımı insanlara aittir. Dolayısıyla yemek saatleri, egzersiz saatleri, gezdirme saatlerini planlamak zorundayız. Bu durum da beraberinde düzenli hayatı getirmektedir.
  Köpek Beslemenin Faydaları Nelerdir?
 • Köpek besleme sosyalleşmenizi sağlayacaktır. Genelde dışarıda köpeğinizle beraber yaptığınız yürüyüşlerde, köpeğiniz insanların ilgi odağı olacaktır. Bu sayede pek çok yeni kişi ile tanışabilirsiniz.
 • Sorumluluk almayı öğretir. Köpeklerin bakımının yapılması için insanlara büyük görev düşmektedir. Bu yüzden köpeğinize karşı sorumluluğunuz bulunur. Dolayısıyla da sorumluluk bilinciniz gelişecektir.
 • Köpekler, bebeklerin bağışıklık sistemini de güçlendirir. Yapılan araştırmalar da köpek beslenen evde yaşayan bebeklerle, köpek bulunmayan evde yaşayan bebekler karşılaştırılmıştır. Bunun sonucunda köpek bulunan evlerde yaşayan bebeklerin bağışıklık sisteminin daha güçlü olduğu ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda alerji ve astım riskinin de düştüğü görülmüştür.

Köpek Beslemenin Diğer Faydaları

Köpek Beslemenin Faydaları Nelerdir?

Evcil hayvan besleyen insanların dokunma hissi ihtiyacını gidermesi sağlanır, bu sayede insanlarda psikolojik olarak düzelmede olabilmektedir.^Hatta bazı hapishaneler hayvan beslemelere izin vermektedir. Bu sayede suçluların davranışlarında düzelme olduğu saptanmıştır.

Köpek Beslemenin Faydaları adlı konumuzun daha sonuna gelmiş bulunmaktayız. Canlılar hayatımızda önemli bir yere sahiptir her zaman kimimiz için dost kimimiz için arkadaş olarak görürüz ve onlarla oynamayı onları sevmeyi çok severiz. Yalnız dikkat etmemiz gereken köpek beslerken her zaman yemek yemeden önce kesinlikle ellerimizi yıkamamız gerektiğidir, bu sadece köpeklere özel bir şey değildir genel olarak beslediğimiz tüm canlılar için geçerli bir durumdur.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu