Genel

Köpekler Ne Kadar Aç ve Susuz Yaşayabilir?

Elbette hiçbir köpek besleyicisinin amacı köpeğini aç bırakmak veya susuzluğa talim ettirmek değildir. Yine de bir merak unsuru olarak sayısız köpek besleyicisi bir köpeğin açlık ve susuzluk durumunda ne kadar hayatta kalmayı başarabileceğini merak eder. Özellikle sahipsiz hayvanların da yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını tahin edebilmek açısından bu konu oldukça önemli bir hatırlatma mahiyetinde de olacaktır. Peki, köpekler ne kadar aç ve susuz yaşayabilir?

Köpekler Ne Kadar Aç Yaşayabilir?

Köpekler Ne Kadar Aç ve Susuz Yaşayabilir?

Köpeklerin açlığa karşı gösterdikleri dirençleri susuzluklarına oranla çok daha fazladır. Bir köpek tam bir öğün yedikten sonra açlığa karşı 3 haftaya kadar yaşamını sürdürebilme şansına sahiptir. Elbette burada önemli olan diğer birçok faktör vardır ve bu sadece verilen tahmini verilerden ibarettir. Yine de bu rakam bizlere köpeklerimizin günlük öğün sıklığının ne olduğu hakkında da detaylı bir bilgi verebilir.

Köpekler Ne Kadar Susuz Yaşayabilir?

Köpekler Ne Kadar Aç ve Susuz Yaşayabilir?

Birçok canlıda olduğu gibi köpeklerde de su ihtiyacı en hayati ihtiyaçların başında yer alır. Normal şartlarda 3 hafta gibi uzun süreçte açlığa dayanabilen bu canlılar ne yazık ki suya karşı bu aynı dirence sahip değildir. Bir köpeğin su içmeden yaşayabileceği maksimum sürenin 1 ile 3 gün arasında değişebileceği en fazla ise 1 haftaya çıkabileceği tahmin ediliyor. Tabii, köpeğin bulunduğu ortam nem oranı vb. birçok faktör bu rakamın kısalması veya uzamasında önemli bir etken olarak yer alıyor.

Bu tablodan çıkartmamız gereken sonuç şudur ki; köpeklerin su ihtiyaçları oldukça yüksek. Üstelik bir köpeğin fazlaca su içmesinde herhangi bir sakınca da bulunmuyor. Bu nedenle köpeğinizin sıvı ihtiyacını karşılayabilmesi için daima yakınlarında bulunacak bir su çanağı yerleştirmeyi unutmayın. Bilhassa su bulmanın zor olacağı yaz ve kış aylarında da dışarıdaki sahipsiz köpekleri düşünerek onlar için su kabı bırakma inceliğini de gösterebilirsiniz.

Sokak Hayvanlarına Mama ve Su Sağlamak

Köpekler Ne Kadar Aç ve Susuz Yaşayabilir?

Evcil hayvanlarımız için sürekli olarak mama alarak onları besliyoruz, ancak sokakta yaşayan hayvanlar ne yazık ki yemek bulmakta zorlanıyor. Özellikle kış aylarında barınma ve beslenme ihtiyaçlarını karşılayamıyorlar. Bunun için evinizde, köpekler için uygun olabilecek yemek artıklarını bir kabın içerisine koyarak hayvanların ulaşabileceği yerlere bırakabilirsiniz. Eğer maddi imkanınız varsa mama alarak dışarıdaki hayvanlara verebilirsiniz.

Tüm bunların yanında su ihtiyacı da oldukça önemlidir. Özellikle yaz aylarında uygun yerlere bir kap su bırakmak onların hayatını kolaylaştıracaktır. Kışın dışarıya su koyulacaksa plastik kabın içerisine su koyun ve üzerine bir damla zeytinyağı damlatın, böylece dışarıda kalan su donmayacaktır.

Köpeklerin Yiyebileceği ve Yiyemeyeceği Sebze ve Meyveler isimli yazımıza da bakabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. KÖPEĞİMİ SAKAKTAN ALDIĞIMDA DAHA ÇOK KÜÇÜKTÜ VE BEN ON 2 AY SU VERMEDİM KÖPEK MEYERSEM ÖLMÜŞ YENİ FARK ETTİM ALLAH RAHMET EYLESİN KARABAŞIM KURTLAR ANANIZI SİKİYİM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu