Köpekler Ne Kadar Aç ve Susuz Yaşayabilir?

Elbette hiçbir köpek besleyicisinin amacı köpeğini aç bırakmak veya susuzluğa talim ettirmek değildir. Yine de bir merak unsuru olarak sayısız köpek besleyicisi bir köpeğin açlık ve susuzluk durumunda ne kadar hayatta kalmayı başarabileceğini merak eder. Özellikle sahipsiz hayvanların da yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını tahin edebilmek açısından bu konu oldukça önemli bir hatırlatma mahiyetinde de olacaktır.

Köpekler Ne Kadar Aç Yaşayabilir?

Köpeklerin açlığa karşı gösterdikleri dirençleri susuzluklarına oranla çok daha fazladır. Bir köpek tam bir öğün yedikten sonra açlığa karşı 3 haftaya kadar yaşamını sürdürebilme şansına sahiptir. Elbette burada önemli olan diğer birçok faktör vardır ve bu sadece verilen tahmini verilerden ibarettir. Yine de bu rakam bizlere köpeklerimizin günlük öğün sıklığının ne olduğu hakkında da detaylı bir bilgi verebilir.

Köpekler Ne Kadar Susuz Yaşayabilir?

Birçok canlıda olduğu gibi köpeklerde de su ihtiyacı en hayati ihtiyaçların başında yer alır. Normal şartlarda 3 hafta gibi uzun süreçte açlığa dayanabilen bu canlılar ne yazık ki suya karşı bu aynı dirence sahip değildir. Bir köpeğin su içmeden yaşayabileceği maksimum sürenin 1 ile 3 gün arasında değişebileceği en fazla ise 1 haftaya çıkabileceği tahmin ediliyor. Tabii, köpeğin bulunduğu ortam nem oranı vb. birçok faktör bu rakamın kısalması veya uzamasında önemli bir etken olarak yer alıyor.

Bu tablodan çıkartmamız gereken sonuç şudur ki; köpeklerin su ihtiyaçları oldukça yüksek. Üstelik bir köpeğin fazlaca su içmesinde herhangi bir sakınca da bulunmuyor. Bu nedenle köpeğinizin sıvı ihtiyacını karşılayabilmesi için daima yakınlarında bulunacak bir su çanağı yerleştirmeyi unutmayın. Bilhassa su bulmanın zor olacağı yaz ve kış aylarında da dışarıdaki sahipsiz köpekleri düşünerek onlar için su kabı bırakma inceliğini de gösterebilirsiniz.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın