Genel

Köpekler Renk Körü mü? Ne Renk Görebilirler

Bir köpeğin dünyasındaki her şey yalnızca siyah ve beyazdan mı ibarettir? Bu ön görü yıllarca biz insanlar tarafından kabul edilmiş olsa dahi son yıllarda yapılan araştırmalarda açıkça görünüyor ki köpekler bizim sandığımız kadar renk körü değiller. Köpekler siyah ve beyaz renklerinin yanı sıra gri renk tonları hatta ve çok daha fazlasını görebiliyorlar.

Renk Körlüğü Nedir?

Köpekler Renk Körü mü? Ne Renk Görebilirler

Öncelikle işe konunun özünü anlatmakla başlayalım. Renk körlüğü İngiliz bir bilim insanı olanı John Dalton tarafından 18. yüzyılın sonlarına doğru tanımlanabilmiş bir rahatsızlıktır. Dalton’un renk körlüğü konusunda fenomen bilim adamlarından biri haline gelmesinin önemli nedenlerinden biri de hem kendisinin hem de kardeşlerinin renk körü olması, bazı renkleri tanımlama konusunda sıkıntı çekmesiydi.

İnsanların görmede zorlandığı başlıca renklerin kırmızı ve yeşil renkleriydi. Bu renklerde sıkıntı  çekilmesinin nedeni de renk algılama molekülleri arasındaki farklılıklardı. Fazla uzatmadan sonuca bağlayacak olacak olursak günümüzde kırmızı ve yeşil renklerinin yerine gri ve kahverengi renklerini gören kişileri renk körü olarak nitelendiriyoruz.

Köpekler Renk Körü mü?

Hayır, bize yaygın olarak sunulanın aksine köpekler tam olarak renk körü değiller. Fakat bir insanın gözüne oranla köpekler daha az rengi tanımlayabiliyorlar. Aşağıdaki görsel bir insan ile köpek arasındaki görüş farkını ortaya koyan en net grafiklerden biridir.

Köpekler Renk Körü mü? Ne Renk Görebilirler

Gördüğünüz gibi insanlar çok daha renkli bir görüşe sahipken köpekler kırmızı ve yeşil renklerinde sıkıntı yaşıyor ve bu renklerin karşımından ortaya çıkan renkleri de maalesef bizler gibi algılayamıyor. Aşağıdaki örnek görsel ise köpeklerle bizlerin arasındaki görüş farkını ortaya koyan bir diğer önemli grafiktir;

Köpekler Renk Körü mü? Ne Renk Görebilirler

 

Yukarıda yer alan örnek, fotoğraf düzenleme programlarının renk filtresiyle oynanarak elde edilmiştir ve gerçeğe oldukça yakındır. Buradan da görüldüğü üzere kırmızı tonlarında olan renkleri köpekler görmemektedir. Daha çok sarımsı ve mavi tonlarına yakın bir görüşe sahiptir. Her ne kadar daha az renk tonunu algılıyor olsalar da gözleri oldukça keskindir. Özellikle geceleri çok rahat görebilirler, bu yüzden genelde avlanma yetenekleri güçlüdür.

Bazı köpek ırklarında katarakt gibi kalıtsal göz hastalıkları bulunabilir. Göz sorunları köpeklerde en sık karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır.

Sonuç olarak, aslında köpekler renk körü değildir, ancak görebildikleri renk genişliği azdır. Bu yüzden tonları ayırt edemez ve halk dilinde renk körü olarak ifade edilmektedir.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu