Genel

Köpekler Terler Mi? Terleme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Köpekler hakkında merak edilen ve genel olarak yanlış bilinen konulardan biri köpeklerin terleyip terlemediğidir. Genel olarak bakarsak ülkemiz şartlarında köpeklerin terlemesini önlemek adına köpeğini tıraş ettiren çok fazla kişi bulunuyor. İlk önce bu olaya parmak basalım. Köpekler insanlarda bulunan ter bezlerine sahip değillerdir. Terlerini vücutlarından değil patilerinden atarlar. Bu nedenle yaz aylarında köpeğiniz terleyecek diye türlerini kesinlikle kesmeyin çünkü bu durum köpeğin terlemesini kesmeyeceği gibi köpeğinizi sıcağa karşı korumasız hale getirecek ve bunun sonucunda çeşitli rahatsızlıkların meydana gelmesine neden olacaktır.

Köpekler Terler Mi?

Köpekler Terler Mi? Terleme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bildiğiniz üzere köpekler vücut ısılarını solunum yollarıyla düzenlerler. Düzenleyememesi durumundaysa ağır rahatsızlıklara neden olabilecek güneş çarpmasına maruz kalırlar. Güneş çarpması köpeklerin sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve bünyelerinin yapısını kısa sürede değiştiren tehlikeli bir rahatsızlık olarak zuhur edebilir. Bu nedenle köpeğinizin tüylerini tam olarak keserek onu güneşin açık hedefi haline getirmekten geri durmak gerekiyor.

Sıcağa Karşı Duyarlı Olan Köpeklere Dikkat

Köpekler Terler Mi? Terleme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bazı köpek ırkları sıcağa karşı aşırı duyarlıdır. Özellikle burunları içe doğru basık olan köpeklerin sıcağa duyarlılıkları artmaktadır. Bunun nedeni yine vücut ısısıyla doğru orantılı. Burunları içe doğru basık olduğu için nefes almakta zorlanırlar. Bu şekilde sıcağa karşı direnci düşük köpek cinslerine; Pug, Bulldog, Pekinez (Pekingese) gibi köpekleri örnek gösterebiliriz.

Bu köpekler solunum yoluyla vücut ısılarını dengelemekte ciddi sıkıntılar yaşarlar ve genellikle sıcak havada güneş çarpmasına maruz kalmaları diğer köpek cinslerine göre daha kolaydır. Bu nedenle ağızlarını açıp hızlı nefes alarak vücut ısılarını dengelemeye çalışacaklardır. Genel olarak köpek sahipleri yeterli araştırmayı yapmadığı için köpeklerin hızlı nefes alışlarını sıcakla alakalandırıyor ve köpeğin terlediğini düşünülüyor. Oysa olaya bilimsel gerçekliklerle yaklaşacak olursak böyle bir durum kesinlikle söz konusu değil.

Sıcak havaya duyarlı bir köpeğiniz var ise tüylerini tıraş ettirmek yerine, öğle saatlerinde dışarı çıkarmamaya özen göstermeli, çok sıcak ve nem halinde çok fazla egzersiz yaptırmamalısınız. Hem kendinize hem de can dostunuza sıcak havalarda ekstradan dikkat etmeyi unutmayın.

Köpeklerde Ter Bezleri

Köpekler Terler Mi? Terleme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Aslında köpeklerin ter bezleri bulunmaktadır. Bu ter bezleri, yumuşak tabanlı patilerinde bulunmaktadır. Solunum yapmalarının yanı sıra, bu ter bezleri sayesinde vücut ısılarını düzenleyebilirler. Aynı zamanda patilerinin yapısı zemindeki sıcaklığı izole etmek için de kullanılır. Köpeklerin fayans gibi  pürüzsüz yüzeylerde pati izleri bırakmasının sebebi de patilerinden terlemeleridir.

Köpeklerin Terlemesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Köpekler Terler Mi? Terleme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Köpeklerde sıcak çarpması çok ısı üretmeleri veya bulundukları ortamın aşırı sıcak olmasından kaynaklanmaktadır.
  • Köpekler için sıcak havalarda gölge bir yer bulunması gereklidir.
  • Büyük köpek ırkları daha az terledikleri için küçük köpeklere göre daha zor serinlemektedir. dolayısıyla daha fazla ısı üretmektedir.
  • Küçük köpek ırkları sıcağa karşı daha hassas olabilir. Bu yüzden doğrudan güneşte durmaması gerekir.
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu