Genel

Köpeklerde Pire Sorununa Karşı Kesinlikle Yapmanız Gereken 6 Şey

Köpeklerde en sık karşılaşılan durumlardan bir tanesi dış parazitlerdir. Köpekler, genel olarak dış parazitlere yatkın canlılar olmasıyla beraber, özellikle pirelere karşı uygun şartlar sağlamaktadır. Her ne kadar evimizde köpek besleseniz bile dışarıya çıkarttığınız zamanlarda pirelenme yaşanabilir.

Köpeklerde görülen pirelenme sorunu kolay kolay çözüme ulaşmaz ve diğer canlılara bulaşabilir. Örneğin, evdeki tüm bireylerin içerisinde pirelenmeyle karşılaşmak mümkündür. Tüm bunların yanı sıra köpeğin yaşam standartlarını düşürür ve canını acıtır.

Bu yazımızda sizler için pirelere karşı çözüm olması adına hazırlamış olduğumuz yöntemlerden bahsedeceğiz. Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak köpeğinizi pirelerden koruyabilir ve pirelerden kurtulmasını sağlayabilirsiniz.

#1 Daima Temiz Tutun

Köpeklerde Pire Sorununa Karşı Kesinlikle Yapmanız Gereken 6 Şey

Köpeğin yaşadığı ortamları ve kendisini temiz tutmak oldukça önemlidir. Köpeklerin bakımları diğer canlılara göre biraz daha zahmetli olabilir. Özellikle uzun tüylü köpeklerin temiz kalmasını sağlamak uğraş gerektirecektir. Bunun için en başta yapılması gereken tüylerini düzenli olarak taranmasıdır. Köpeklerin Tüy Bakımı Nasıl Yapılır? Dikkat Edilmesi Gerekenler isimli yazımızdan bu konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir diğer önemli konu ise köpeğin banyo yapmasını sağlamaktır. Eğer köpeğiniz, kirlendiyse ve temizlenmeye ihtiyacı varsa banyo yaptırılabilir. Köpekler genel olarak suyu seven canlılar olduğu için banyo yaptırmak kısmen kolay olacaktır. Bu konu hakkında detayı bilgi almak için Köpek Nasıl Yıkanır? Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Köpeklere pire bulaşmasını engellemek için sadece temiz kalmasını sağlamak yeterli değildir. Pire bulaşıcı bir canlı olduğu için temiz ortamlarda bulunulması gerekir. Bunun için dışarıya çıkıldığında muhakkak temiz yerler tercih edilmelidir. Aynı zamanda sokak köpeklerinde pire görülme ihtimali daha yüksek olduğu için mümkün olduğunca temas azaltılmalıdır.

#2 Pire Tasması Kullanın

Köpeklerde Pire Sorununa Karşı Kesinlikle Yapmanız Gereken 6 Şey

Aslında pirelere karşı önlem almak oldukça kolaydır. Pireler bazı kokulardan uzak durur ve bu ortamlarda yaşayamaz. Köpekler için özel olarak üretilmiş olan pire tasmaları sayesinde köpeğinizi pirelere karşı koruyabilirsiniz. Bu tasmalar normal tasma görevi görmesinin yanı sıra köpekleri pirelere karşı korur. Bu sayede hem kullanışlı hem de pratik bir üründür.

Pire tasması seçerken köpeğinizin ölçülerine uygun bir ürün almaya özen gösterin. Aksi halde köpeğinizin boğulmasına veya tasmanın çıkmasına yol açabilir. Bu yüzden ayarlanabilir olanları tercih etmek daha doğrudur.

#3 Köpek Ense Damlası

Köpeklerde Pire Sorununa Karşı Kesinlikle Yapmanız Gereken 6 Şey

Pirelere karşı en etkili ve en sık kullanılan yöntemlerden bir tanesi ense damlalarıdır. Bu damlalar evcil hayvanlar için özel olarak üretilir ve pirelerin yaşamasını engeller. Bu sayede eğer köpeğinizde pire varsa kısa süre içerisinde çözüme ulaştıracaktır. Bu ürünler veterinerler tarafından da kullanılmaktadır.

Pire tedavi yöntemleri arasında en sık kullanılan yöntem ense damlalarıdır. Bu damlalar hem pirelerin uzak durmasını sağlar hem de var olan pireleri uzaklaştırır. Bu yüzden hem pire sorunu yaşayan köpekler için kullanılabilir hem de köpekleri pirelerden korumak için kullanılabilir.

Bu damlaların üzerinde kullanım talimatları yer almaktadır. Oldukça pratik bir ürün olmasıyla beraber kullanımı da kolaydır. Genellikle tüp içerisinde bulunan bu damlalar köpeğin ensesine damlatılır. Damlatılacak alan seçilirken köpeğin yalayamayacağı bir nokta seçilmelidir. Aksi halde köpeği rahatsız ettiği için yalamak isteyebilir. Ayrıca bu ense damlaları mümkünse 2 ayda bir, değilse 3 ayda bir yenilenmelidir. Bu süreye kadar koruyuculuklarını sürdürmektedir.

Köpek Ense Damlası Satın AL

#4 Evinizi Temizleyin

Köpeklerde Pire Sorununa Karşı Kesinlikle Yapmanız Gereken 6 Şey

Köpekleri pireden korumanın kilit noktası onları pirelerden uzak tutmaktır. Eğer köpeğinizle beraber aynı evde yaşıyorsanız muhakkak evinizi düzenli olarak temizlenmeniz gerekir. Bunun için evinizin en dip köşelerine kadar temizlik yapmanız gerekir. Aynı zamanda pirelerin evin içerisine taşınmasındaki en büyük rol insanlardan kaynaklanmaktadır. Dışarıdan geldiğinizde ayakkabınızda veya kıyafetlerinizde pireler bulunabilir. Bu yüzden ayakkabıları evin içerisine taşımamak önemlidir. Aynı zamanda her eve girildiğinde duş alarak temizlenmek pire sorunu için en etkili yöntem olacaktır.

#5 Köpeğinizi İnceleyin

Köpeklerde Pire Sorununa Karşı Kesinlikle Yapmanız Gereken 6 Şey

Köpekler pire sorunu yaşadığında bazı belirtiler gösterir. Özellikle sürekli kaşınması ve buna bağlı olarak rahatsızlık duyması en büyük göstergesidir. Bununla beraber derisini ısırması, patisiyle yara yapması pire sorununa işaret etmektedir. Bunun için köpeğinizin tüylerini beyaz bez üzerinde tarayarak veya tüylerinin arasını inceleyerek pireleri görmeye çalışabilirsiniz. Eğer pire sorunu yaşıyorsanız ense damlası kullanabilirsiniz.

#6 Üzerindeki Pireleri ve Keneleri Temizleyin

Özellikle köpeklerin üzerinde yaşayan keneler ve pireler derisine yapışır ve kanını emer. Dolayısıyla derilerinden bunları ayırmak kolay değildir. Bunun için de özel cımbızlar veya ayıklama kartları kullanılmalıdır. Bu sayede keneler kolayca çıkartılabilir ve köpekler parazitlerden arınabilir.

Parazit Temizleme Ürünleri Satın AL

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu