Leonberger Cinsi Köpek, Özellikleri ve Bakımı

Leonberger Kökeni ve Özellikleri

Alman üretici Heinrich Essing olduğu şehrin sancağındaki aslanı çok beğeniyordu ve bu aslana benzer bir köpek geliştirmek istiyordu. Uzun denemelerden ve doğru atılan adımlardan sonra St. Bernard, Newfoundland ve Pirene Dağ Köpeği’nin çaprazlanmaları sonucu şehir sancağındaki aslana benzeyen bir ırkı 1846 yılında geliştirmeyi başardı. Bu başarının en büyük kanıtı, ırkın yelesi ve açık renk tonuna sahip olan kürküdür.

Leonberger Cinsi Köpek, Özellikleri ve Bakımı

Öyle ki bu ırk çok asil olarak kabul edildi ve birçok kraliyet mensubu tarafından ilgi görüp beslenildi. 19. yüzyıl içinde Leonberger’in Rusya’ya ihracı başlatıldı fakat iki dünya savaşı nedeniyle ırk neredeyse yok olmaya yüz tuttu. Savaş zamanı ve sonrasında meydana gelen erzak kıtlığı bu köpeği beslemek için yeterli olmuyordu. Buna bağlı olarak köpeğin nesli neredeyse tükenmek üzereydi ve II. Dünya savaşından sonra sadece birkaç tane Leonberger kalmıştı. Birkaç Alman nesilleri bitmek üzere olan ırkı bir araya toplayarak geliştirdi ve ırkın devamlılığını sağladılar.

Daha sonraları 1971’li yıllarda Leonberger Amerika’ya götürüldü. Bu ırk kurtarma, koruma, itaat, iz sürme, sürü koruma gibi çok yönlü işlerde popülarite kazanmıştır.

Leonberger Karakteri

Leonberger ırkının en bilindik özelliği durduk yere havlamaması, bilhassa çocuklara karşı aşırı sabırlı olması ve olası bir sinirlenme durumunda saldırmak yerine uzaklaşıp sakinleşmeyi seçmesidir. Bu ırk çok saygılı ve bir o kadar da kendini bilen bir ırktır. Ailesine karşı aşırı sevgi dolu ve bağlıdır. Oldukça dikkatlidir ve dengeli bir yapısı vardır. Aynı zamanda zeki bir köpek olarak da bilinen Leonberger’ler tatlı surat ifadeleriyle her zaman dikkat çekerler.

Leonberger Cinsi Köpek, Özellikleri ve Bakımı

Bakışları canlı ve içtendir. Eğitim konusunda çekebileceğiniz sıkıntı oranı neredeyse sıfırdır. Bu ırk eğitime açık ve zekâsından dolayı çabuk öğrenebilen bir ırktır. Diğer köpeklerle arasının iyi olduğu bilinse de bazı köpek ırklarına karşı sabırlı olmayabilir. Bu durumu sıfıra çekmenin en iyi yolu küçük yaşta sosyalleştirmektir. Son olarak bilmeniz gerekiyor ki, Leonberger’ler diğer iri köpek ırklarından daha çevik ve karakterlidir.

Leonberger Bakımı, Egzersiz İhtiyacı ve Yaşam Alanı

Leonberger’in bakımını yaparken sadece düzenli olmanız yeterlidir. Düzenli bakım sayesinde köpeğiniz kendini daha iyi hissedecek ve mutlu olacaktır. Normal zamanlarda haftada bir kere tüylerini fırçalamanız yeterli olacaktır fakat bu ırk mevsimsel geçiş evresinde çok fazla tüy döker. Bu dönem içindeyse her gün en az bir kere tüylerini fırçalamanız gerekmektedir. Bunun dışında kulakları her zaman temiz olmalıdır ve tırnakları kısa tutulmalıdır.

Leonberger Cinsi Köpek, Özellikleri ve Bakımı

Bu ırkın iyi bir egzersiz programına ihtiyacı vardır. Aile işlerinde ve aktivitelerinde yer almayı çok sever, aile iş bölümünde ona bir pay verirse kendini daha çok ailesine bağlar ve mutlu olur. Egzersiz programına uzun doğa yürüyüşlerinden ziyade yüzme de ekleyebilirsiniz çünkü bu ırk yüzmeye can atar. Eğer eğitilirse araba ve kızak çekmeye bayılır. Bu tip egzersizler köpeğinizin gelişimi ve formunu koruyabilmesi için idealdir.

Yeterli egzersiz alanı oluşturulduğu takdirde nerede yaşadığının pek önemi yoktur. Apartman hayatına, ev yaşamına ayak uydurabilecek bir köpektir. Ev içinde çok hareketli değildir bu nedenle geniş bir bahçeye ihtiyaç duyar. Serin iklim köpeğidir. Yanında sahibi olduktan sonra nerede olduğuyla ilgilenmez ve aile sıcaklığının tadını çıkarır.

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın