Manchester Terrier Cinsi, Özellikleri ve Bakımı

Manchester Terrier Kökeni ve Özellikleri

Manchester Terrier; Wippet, Ten ve Siyah Renk Terrier’in çaprazlanması sonucu ortaya çıkmış bir ırk olarak bilinmektedir. John Hulme adındaki kişi Manchester Terrier’ini fare avı için yetiştirmiştir. Öyle ki kayıtta geçen bilgilere göre bu köpeğin 6 dakika 13 saniyede 100 köpek öldürdüğü bilinmektedir. Bu olaydan sonra köpeğin lakabı Fare Terrier’i olarak kalmıştır.

Manchester Terrier Cinsi, Özellikleri ve Bakımı

İki varyeteye ayrılan bu ırk toy ve standart olarak ikiye ayrılmıştır. Toy olarak bilinen köpeklerin kulakları dik olmak zorundadır. Bu ırkın kulakları V şeklinde ve öne doğru kıvrık bir yerleşkededir. Gözleri badem şeklinde küçük ve koyu renklidir. Uzun ve uca doğru sivrileşen bir burun yapısı vardır. Burnu siyah olmak durumundadır. Çene kuvveti fazla olan Manchester Terrieri’nin ağzı makas ısırışı şeklinde kapanır. Sırtı düz şekilde devam ederken birden küçük bir kıvrım ve kavisle karşılaşırsınız. Kuyruğu çok uzun olmamakla birlikte uca doğru sivrilme gösterir. Kürkünün rengi siyah ve ten rengi olabilir.

Manchester Terrier Karakteri

Manchester Terrieri hayat dolu olmasıyla bilinir. Öğrenmeye açık, zeki, çevik ve kuvvetli bir köpektir. Bunlarla doğru orantılı olarak aşırı hareketlidir, olduğu yerde sabit durmaktan hoşlanmaz. Bunca hengâmenin içinde dikkatini devamlı olarak koruyabilme yeteneğine de sahiptir. Sahibine karşı aşırı sadıktır ve çok iyi bir dosttur. Öyle ki dostluğunun bir ibaresi olarak sahibini yormayı sevmez ve çabuk öğrenir.

Manchester Terrier Cinsi, Özellikleri ve Bakımı

Manchester Terrierleri saldırgan olabilirler, bunu engellemenin en iyi yolu henüz yavruyken sosyalleştirilmeleridir. Diğer hayvanlarla arası iyi değildir ve çocuklarla genç yaşlarda sosyalleşmeleri çok önemlidir. Bu ırk koruyucu karakteriyle bilinir. Aynı zamanda çok dik kafalı ve ısırma eğilimi olan bir ırktır. Sıkı bir disipline ihtiyacı vardır.

Manchester Bakımı, Egzersiz İhtiyacı ve Yaşam Alanı

Manchester Terrieri bakım konusunda size sıkıntı çıkarabilecek bir köpek değildir. Neredeyse hiç bakıma ihtiyaç duymayan bu ırk orta derecede tüy döker. Toy olarak bilinenleri ise hiç tüy dökmezler. Hafta da bir veya iki haftada bir tüylerini fırçalayabilirsiniz. Bakımı konusunda dikkat eteniz gereken bölge kulak ve tırnaklardır. Kulakları temiz tutulmalı ve tırnakları kesilmelidir.

Manchester Terrier Cinsi, Özellikleri ve Bakımı

Bu ırkın vücut ve zihin gelişimi için bol egzersize ihtiyacı vardır. Günlük olarak çıkarılan uzun yürüyüşlerden ziyade serbest alan koşularına gereksinim duymaktadır. Uzun süre boyunca yüksek hızda koşabilir ve diğer köpeklere oranla çok az yorulur. Hareket halindeki canlı cansız cisimleri kovalamayı ve takip etmeyi sever. Boş alanlarda serbest bırakılması güvenli değildir.

Manchester Terrieri sıcak iklim köpeğidir. Yeterli egzersiz alanı sağlandığı takdirde apartman hayatına da kolaylıkla uyum sağlayabilir fakat hareketli bir köpek olduğu için ev düzeni ve dekoru kısmını köpeğinize göre düzenlemeniz gerekebilir. Ev içinde fazla aktif oldukları için bahçesiz bir evde de yaşayabilirler.

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın