Pug Özellikleri Bakımı Nasıl Bir Köpektir?

Pug köpek cinsi ile ilgili konumuzda sizlere Pug Köpek özellikleri ve bakımı hakkında bilgileri vereceğiz.Ülkemizde Pug köpek besleyen sayısı oldukça fazla bunun nedenlerinin başında küçük boyutlu gelmesi geliyor.

Pug biraz buldoğa benzeyen bir ırktır.Yüz ve kulak yapısı siyah renktedir.Yanaklarında bulunmakta olan benler köpeği dahada hoş bir şekilde göstermektedir.Sırtı yere bakacak şekilde tam düzdür.Bacakları düz şekilde ve oldukça güçlü bir şekildedir.Bu ırk her zaman neşeli gibi gözükmektedir.

Pug Özellikleri ve Bakımı

Pug herkesin gözünde küçük ama büyükmüş gibi duran bir köpek olarak görünmektedir.Oldukca mutlu kendini hisseden ve sahibine çok sadık bir ırktır.Oyun oynamayı çok seven bir köpek cinsidir yaramazlıklarınla dikkatleri çeker.Sert cezalar bu tip ırkları küstürür ve dahada zorlar bu nedenle mümkün olduğunca sakince hareket edilmeli.Eğitimlerden çabuk sıkılabilecek bir köpek olan Puglar bazıları heyecanlı bazıları ise sönük bir karaktere sahip olabilmekteler.Pug bekçi köpekliğide yapabilir havlamayı çok fazla seven bir ırk değildir gerekli gördüğü takdirde havlar.Diğer hayvanlarla ve diğer köpeklerle çok iyi geçinmektedir.İlgiye çok muhtaçtırlar ve oldukcada kıskanç yapıları vardır sizi kıskanır.Pug 12-15 yıl arasında yaşayabilmektedir.

Pug Özellikleri Bakımı Nasıl Bir Köpektir?

Genelde apartmanda beslenen bir ırktır bahçeli evdede rahatlıkla yaşayabilir fakat çok fazla sıcağa ve çok soğuğa karşı oldukça dayanıksız yapıları vardır.Bahçede besleyecekseniz hem soğuktan hemde çok sıcaklardan korumanız gerekiyor.

Enerjiye ihtiyacı olan köpeklerden biri olması nedeniyle düzenli olarak hergün egzersiz yapılması gerekmektedir.Çok fazla egzersize ihtiyaçları yoktur ama hergün yinede oyun oynamanız gerekiyor.

Pug Bakımı oldukça kolaydır.Çünkü tüyleri çok kısadır ve düzenli olarak sadece taramak yeterlidir.Gerektiği dışında yıkanmamalıdır Sadece gerektiği zamanlar yıkanması gerekiyor.Banyo yapımı sonrası çok iyi şekilde kurulanması lazım havlu yardımı ile üşütmemesinin önüne geçilmesi gerekir.Mevsimsel olarak Pug çok fazla tüy dökmektedir.

Pug Resimleri

Boyutları şu şekildedir:
Yükseklik Erkekde 30 – 36 cm
Yükseklik Dişide 25 – 30 cm
Kilo Erkekde 6 – 9 Kg
Kilo Dişide 6 – 8 Kg

Köken olarak baya eskilere dayanan bir geçmişe sahiptir.Kökeninin Çin olduğu düşünülmektedir.Bu köpek belli zaman sonra avrupaya gelmiş ve orada popüler köpeklerden biri olmuştur.Bu köpek akıllı olması nedeniyle Prens olan kişiyi suikaste karşı uyarmıştır buda bu köpeğin popülerliliğini dahada arttırmıştır.Bu köpeği hem bekçi köpeği olarak görenler var hemde oyun oynamak için ideal bir köpek olduğunu düşünenler var.

İlk defa köpek besleyecek özellikle apartmanda oturanlar için tercih edilebilecek ırklardan biri olan bir cins köpektir aynı zamanda sizin en iyi dostunuz olabilir.

Bu konumuzun daha sonuna geldik Pug özellikleri ve bakımı hakkında detaylı bilgileri verdiğimiz konumuzda sizlerinde Pug köpeği varsa yorumlarınızı yazabilirsiniz, bu sayede Pug köpek almak isteyenlere yardımcı olmuş olursunuz.

Zelal’in pug sahibi olarak deneyimleri ve önerileri:

Ben puglarin o sasi gozlerinin ardindaki oyuncu ruhuna her kivrimindaki tatli ruh hallerine bazen tembel bazen hiperaktif hallerine basik burnuna ince sesine asimetrik vucuduna incecik diz eklemi olmayan bacaklarina asigim ailem asla almiyacak olsa da ben hep asik olucam uzuldugumde yavru bir pug resmi en buyuk hediyem olucak kimisine gore delilik olsa da ben asigim o koca boncuk sasi gozlere havlayamamasina siyah kulaklarina katlanmus derisine merdiven cikamayisina asigim ve ben hayatimda bir pug u feyz alicam cunku o kalbi taslasmis insanlardan ustun bir irk…( Kesinlikle katılıyorum..)

292 Yorum var

 1. Deniz 14 Kasım 2017
 2. Okan özgürbüz 1 Kasım 2017
 3. Burak 8 Ekim 2017
 4. erkan 8 Ekim 2017
 5. Serhat turkmen 3 Eylül 2017
 6. Tülinerkan 1 Eylül 2017
 7. mehmet 16 Ağustos 2017
 8. Emin 29 Temmuz 2017
 9. Üzeyir 20 Temmuz 2017
 10. Akın 16 Temmuz 2017
 11. Turan 11 Temmuz 2017
 12. Dilara 8 Temmuz 2017
 13. Burak Arslan 16 Haziran 2017
 14. Mehmet Ali 11 Haziran 2017
 15. Alişan altuntaş 3 Haziran 2017
 16. coskun 25 Mayıs 2017
 17. coskun 25 Mayıs 2017
 18. Haluk 23 Mayıs 2017
 19. ece 30 Nisan 2017
  • dilek 30 Mayıs 2017
 20. TURGUT 21 Nisan 2017

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın