Genel

Köpeğim Çok Havlıyor Nasıl Durdururum?

Köpeklerin çok havlamasının birden fazla nedeni vardır. Köpek sahibi kişilerin, köpeklerin seslerini kontrol altına alması bu noktada önemlidir. Sorumluluğunu bilen bir köpek sahibi için, köpeklerin çok havlaması tedirginlik oluşturabilir. Çok fazla havlayan köpekler yalnızca köpek sahipleri için değil, komşular için de sorun teşkil edebilir.

Köpekler Neden Gürültü Yapar?

Köpeğim Çok Havlıyor Nasıl Durdururum?

Köpeklerin neden gürültü yaptığını öğrenmek için gereken ilk adım, köpekleri iyi gözlemlemektir. Çok havlayan bir köpek, birden fazla nedene bağlı olarak bu davranışı sergiliyor olabilir. Bu davranışı sergileyen köpekler çok acıkmış, susamış ya da oyun oynamak istiyor olabilir. Bu davranış çok sık gözlemleniyorsa ve artık bu bir alışkanlık haline gelmişse, köpeğin dikkatini çekebilecek yollara başvurulmalıdır. Bu durumda topla oynama, pati atma gibi etkinlikler yaptırılabilir.

Oyun Zamanı

Köpeğim Çok Havlıyor Nasıl Durdururum?

Köpeklerin birçoğu başka köpekler ile karşılaştığında oyun oynamak ister ve bu isteğini diğer köpeklere göstermek için havlar. Bu durum köpekler için tamamen normal bir durumdur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta havlamanın ne derecede olduğu ve köpeğin isteğinin yerine geldikten sonra havlama davranışını ne derecede sergilediğidir.

Evde Tek Başına Bırakmak

Köpeğim Çok Havlıyor Nasıl Durdururum?

Köpekler evde tek başına bırakıldığı zaman havlayabilir hatta bu havlama aşırı derecede olabilir. Köpeği evde tek başına bırakmak zorunda kaldığınız zamanlarda süresinin fazla uzamamasına özen göstermelisiniz. Ayrıca evde tek başına kalan köpek için müzik veya radyoyu açabilirsiniz. Dışarıda olduğunuz süre boyunca köpeğin evde oyalanabileceği oyuncaklar verebilir, bu şekilde köpeğin vakit geçirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Evde tek başına kalan köpeğin endişeye kapılmaması için köpeğe yıkanmamış bir giysinizi verebilirsiniz. Eve geri döndüğünüzde köpeğinizle mutlaka vakit geçirmeli, sizi özleyeceğinizi unutmamalısınız.

Uyarı

Köpeğim Çok Havlıyor Nasıl Durdururum?

Köpeklerin çok sık havlamasının bir diğer nedeni de uyarmak amaçlıdır. Örneğin, köpek eve yabancı birinin yaklaştığını hissettiği anda uyarı amaçlı olarak arka arkaya çok havlayabilir. Böyle durumlarda köpeğinizin dikkat çekmek ve uyarı amaçlı olarak havlamasına izin verin ancak davetsiz bir misafir olmadığında onu susturun. Bazı köpek türleri uyarı sesi çıkarmak için yetiştirilmektedir.

Sisteme Bağlı Kalmak

Köpeğim Çok Havlıyor Nasıl Durdururum?

Köpek eğitimi için her yönden bir sisteminizin olması gerekir. Köpekler rutin olarak yapılan uygulamalara daha kolay alışır ve tepki verirler. Düzenli yapılan uygulamalar başarı şansınızı artıracaktır. Örneğin, bir yavru köpeğe sahipseniz bir an önce sistemli bir uygulamaya başlamalısınız. Yaşlı köpeklerinde yeni şeyler öğrenmesi için hiçbir zaman geç değildir.

Köpeklere “Sus” Komutu Vermek

Köpeğim Çok Havlıyor Nasıl Durdururum?

Çok havlayan köpekler için “sus” komutunun öğretilmesi biraz zaman alabilir. Bu aşamada yapılması gereken ilk şey, köpek her havladığında onu susturmak ya da dikkatini başka yönlere çekmektir. Köpeklerin dikkatin başka bir noktaya çekmek kolaydır. Dikkat çekmek için bozuk para dolu bir kutu kullanılabilir. Yüksek ses çıkarak kutu köpeğin dikkatini çekmeden başarılı olacaktır. Köpeğiniz havlamayı bıraktığı zaman onu mutlaka ödüllendirmeli ve övmelisiniz. Havlamayı bırakmak istemezse, kesinlikle köpeğe bağırmayın. Bağırmak, öğrenme sürecini baltalayabileceği gibi anksiyete gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Bağırmak, köpeğin havlama alışkanlığını güçlendirir.

Yapılması Gerekenler

Köpeğim Çok Havlıyor Nasıl Durdururum?

Çok havlayan köpekler için ilk öce havlamanın nedenini öğrenmek gerekir. Sonrasında ise eğitim vermek davranışların düzeltilmesi için gerekli olan en önemli şeydir. Havlama davranışının köpek için normal bir davranış olduğu unutulmamalıdır. Burada önemli olan nokta havlamanın aşırıya kaçmasıdır. Aşırı hale gelen havlamalar için önlemler alınmalı ve sistemli bir şekilde uygulamalar yapılmalıdır. Yapılması gerekenleri doğru bir şekilde uyguladığınız halde havlama halen aşırı bir şekilde devam ediyorsa mutlaka bir veteriner hekime başvurmalısınız.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu