Genel

Bu Yaz Köpeğinizi Sivrisineklerden Nasıl Koruyabilirsiniz?

Yaz havası yavrularınızla dışarıda eğlenmek için birçok fırsat getirir, ancak sivrisinekler de bu fırsatı değerlendirecektir. Sivrisinek nüfusu arttığında ve köpekler dışarıda daha fazla zaman geçirmeye başladığında, sivrisinek ısırığı potansiyeli çok daha yüksektir ve bu oldukça tehlikeli olabilir. Sıcak bir iklim ve tüm yıl süren bir sivrisinek mevsimi olan bir bölgede yaşıyorsanız, riskler daha da büyük olabilir.

Neyse ki, köpeğinizin sivrisinekler tarafından ısırılmasını ve sivrisinek ısırıklarını tedavi etmek için yapabileceğiniz şeyleri önlemek için bazı adımlar var. İşte köpekler için sivrisinek ısırıklarının bazı tehlikeleri, alabileceğiniz bazı önleyici tedbirler ve  sivrisinek ısırıklarını tedavi etmenin bazı yolları:

Sivrisinek Isırıklarının Köpekler İçin Tehlikeleri

Bu Yaz Köpeğinizi Sivrisineklerden Nasıl Koruyabilirsiniz?

Sivrisinekler, hem insanlara hem de köpeklere bol miktarda kötü hastalık taşıyabilir ve yayabilir. Neyse ki yavrularımız için, köpeklere bulaşmayan sivrisinek ısırıkları yoluyla yayılan birçok insan hastalığı var. Yine de bu durum köpekler için tehlikesiz olduğu anlamına gelmez. Sivrisinek ısırıkları sonucunda aşağıdaki durumlar ortaya çıkabilir.

1. Kalp Kurdu

Kalp kurdu, tek bir sivrisinek ısırığı tarafından yayılabilen potansiyel olarak hayatı tehdit eden bir parazittir. Parazitin larvası kan dolaşımına girdiğinde, kalp, kan damarları ve akciğerlerde büyük sorunlara neden olabilir.

Yetişkin solucanlar hızlı bir şekilde büyür ve yedi yıl boyunca köpeklerde yaşayabilir. Bir köpekte 250’ye kadar parazit yaşayabilir. Sivrisinek sezonuna başlamadan önce köpeğinizin kalp kurdu önlemek için tedavi edildiğinden emin olun. Genel olarak belirtileri ise şunlardır:

 • Öksürme
 • Yorgunluk
 • Nefes Almada Zorluk
 • Kilo kaybı
 • Şişkin göğüs
 • Çöküş

2. Batı Nil Virüsü

Bu Yaz Köpeğinizi Sivrisineklerden Nasıl Koruyabilirsiniz?

İnsanlarda Batı Nil virüsü oldukça ciddi olabilir, ancak köpeklerde etkiler genellikle daha hafiftir.

Bununla birlikte, semptomlar bazı köpekler, özellikle de bağışıklık sistemi zayıf olan, yani köpek yavruları, yaşlılar ve zaten tıbbi bir durumdan muzdarip olan veya immünosüpresan ilaçlar alan köpekler için oldukça şiddetli olabilir. Belirtiler ise şunlardır:

 • Ateş
 • Kas ağrısı
 • Zayıflık
 • Cilt döküntüsü
 • Şişmiş lenf düğümleri

3. Alerjik Reaksiyonlar

Çoğu köpek, insanlar gibi  sivrisinek ısırığı bölgesinde şişmiş, kaşıntılı bir yumru bulunur. Bununla birlikte, bazı köpekler acil tıbbi müdahale gerektiren daha ciddi bir alerjik reaksiyondan muzdarip olabilir. Köpeğiniz bir sivrisinek tarafından ısırıldıktan sonra ciddi bir alerjik reaksiyon belirtileri gösteriyorsa, hemen veteriner hekiminize veya acil veteriner hastanesine başvurun. Alerji belirtileri ise şunlardır:

 • Özellikle yüzün şişmesi
 • Kurdeşen
 • İştah kaybı
 • Letarji
 • Nefes almada zorluk

4. Nadir Hastalıklar

Nadiren de olsa, sivrisinek ısırıkları yoluyla yayılabilecek başka hastalıklar vardır ve her zaman uyanık kalmalı ve bunlardan kaçınmak için önlemler almalısınız. Yine, köpek yavruları, yaşlılar dahil olmak üzere bağışıklık sistemi zayıf olan köpekler ve tıbbi koşulları veya bağışıklık sistemini etkileyen ilaçları olan köpekler daha büyük risk altındadır.

Davranış veya herhangi bir anormallikler fark ederseniz veya köpeğinizde olağandışı semptomlar ortaya çıkarsa, hemen veterinerinize başvurun.

Köpeğinizi Sivrisinek Isırıklarından Korumak İçin İpuçları

Bu Yaz Köpeğinizi Sivrisineklerden Nasıl Koruyabilirsiniz?

Sivrisineklerin yaydığı hastalıklar söz konusu olduğunda, en iyi çözüm önlemektir.

Köpeğinizin sivrisinekler tarafından ısırılma olasılığını azaltmanın birçok yolu vardır, yaz aylarında siz ve yavrularınız dışarıda daha fazla zaman geçirmek istediğinizde ve hastalıkların köpeğinize bulaşmalarını önlemek için atabileceğiniz adımlar vardır. Köpekleri sivirsinek ısırıklarından korumak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

1. Kalp Kurdu Tedavisi

Kalp kurdu köpekleri öldürebilir, bu nedenle önleyici tedbirler almanız çok önemlidir. Tüm sivrisinek ısırıklarını önlemenin mükemmel bir yolu yoktur ve kalp kurdu önleme tedavisi köpeğinizin son savunma hattı olabilir. Bazı köpek sahipleri ilacı seçerken, diğerleri doğal çözümlere güvenmektedir. Ama ne olursa olsun, köpeğinizin tedavi edildiğinden emin olun.

2. Yoğun Saatlerde İç Mekanda Kalın

Sivrisinekler en çok alacakaranlıkta ve şafakta aktiftir, bu nedenle sivrisineklerin çok agresif olmadığı günün diğer saatlerinde köpeğinizi yürümek en iyisi olabilir.

Köpeğinizi olabildiğince içeride tutun ve kapıların ve pencerelerin kapalı olduğundan emin olun. Herhangi bir ekranınız varsa, iyi durumda olduklarından emin olun ve sivrisineklerin geçebileceği delikleri onarın veya engelleyin.

3. Haşere Kovucu Kıyafet Kullanın

Bu Yaz Köpeğinizi Sivrisineklerden Nasıl Koruyabilirsiniz?

Köpeğinizde insan böcek kovucu kullanmayın . Piyasada, köpekler için özel olarak tasarlanmış birkaç böcek kovucu vardır ve veterineriniz köpeğiniz için uygun olan bazılarını önerebilir. Bunun için tavsiyemiz haşere kovucu kıyafet kullanmanızdır.

Bu kıyafetler özel olarak üretildiği için sivrisineklere karşı köpeğinizi korur. Aynı zamanda kolay giyilebilir ve rahatsız etmeyen bir yapıya sahiptir. Eğer köpeğinizi gerçekten sivrisineklere karşı korumak istiyorsanız, beraber orman yürüyüşleri yapıyorsanız, bulunduğunuz yerde çok sayıda sivrisinek bulunuyorsa muhakkak bu kıyafetleri kullanmanızı tavsiye ederiz.

Haşere Kovucu Kıyafetler İçin Buraya Tıklayın!

4. Durgun Sudan Uzak Durun

Sivrisinekler su birikintileri, göletler, açık hava köpek kaseleri ve kuş banyoları gibi alanlar içerisinde çok sayıda bulunur. Yağmur suyunun veya sulama suyunun toplanıp toplanabileceği her yerde bir sivrisinek cenneti olabilir. Bu yüzden bu gibi alanlardan uzak durulması gerekir.

5. Kedi Otu Dikmek

Bu Yaz Köpeğinizi Sivrisineklerden Nasıl Koruyabilirsiniz?

Kedi otunun sivrisinekleri ve haşereleri uzaklaştırma özelliği vardır. Bu yüzden bulunduğunuz alan içerisine bu bitkilerden dikebilirsiniz. Ayrıca kedi otu köpekler için toksik değildir ve köpeğinizin sağlığını tehlikeye atmaz.

Kedi Otu Satın AL 

Köpeklerde Sivrisinek Isırıkları Tedavisi

Bu Yaz Köpeğinizi Sivrisineklerden Nasıl Koruyabilirsiniz?

Önlem alsanız bile, sivrisinek ısırıkları olabilir. Köpeğiniz bir sivrisinek tarafından ısırılırsa, özellikle yukarıda listelenenler gibi olağandışı semptomlara dikkat edin. Eğer bu şekilde bir semptom ile karşılaşırsanız veterinerinize başvurun.

Bu arada, köpeğinizin sivrisinek ısırıklarını tedavi etmeniz ve kaşıntıyı azaltmanız önemlidir. Kaşıntılı bir köpek sivrisinek ısırıklarında çizilebilir ve çiğnenebilir, bu da daha fazla yaralanma ve ikincil enfeksiyonlara neden olabilir.

Piyasada sivrisinek ısırıkları için köpek güvenli merhemler vardır ve şiddetli kaşıntı için veterineriniz kaşıntıyı azaltabilecek steroidler sağlayabilir. Köpeklerde sivrisinek ısırıklarının neden olduğu kaşıntıyı azaltmak için bazı doğal tedaviler arasında süt, yulaf ezmesi, su ile kabartma tozu bulunur. Veterinere danıştıktan sonra bu karışımı köpeğinzide uygulayabilirsiniz.

Köpeklerde sivrisinek sorununa karşı önerilerimiz burada son buluyor. Yukarıdaki tavsiyelerimiz arasında kullandıklarınızı ve görüşlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu