Süs Köpekleri

Maltese Terrier Özellikleri ve Bakımı

Maltese Terrier Özellikleri ile bakımından bahsedeceğimiz konumuzda bu köpek hakkında tüm bilgileri bulabileceksiniz. Özellikle bu cins bir köpek beslemek istiyorsanız konumuzu dikkatli okumanızı öneririz.

Maltese Terrier Kökeni

Maltese Terrier Özellikleri ve Bakımı

Bu köpek ırkı çok eskilere dayanan bir ırk olma özelliği taşır. Köken olarak Minyatür Spaniel ile Poodle karışımı olarak üretildiği düşünülen bir köpektir. Malta Valisi bu köpeği çok sever, bu nedenle bu köpek için özel şiir yazdırma imkanı bulmuştur. Ev için son derece uygundur.

Maltese Terrier Özellikleri

Maltese Terrier Özellikleri ve Bakımı

Sağlam bir yapısı bulunan ipek şeklinde tüyleri olan köpek cinsidir. Altta bir ekstra olarak kürk yoktur ve tüyleri kıvırcık şekilde olmaması nedeniyle taranması daha kolaydır. Kürkünün uzunluğu 25 cm’e kadar uzayabilmektedir. Genelde rengi beyazdır. Kulakları uzun olmasına rağmen düşük kuyruğunda sıkı bir tüy vardır.

Gözlerinin rengi koyu renkte ve gözlerinin kenarları da aynı şekildedir. Burun bölümü kafasının neredeyse üçte birini kapsamaktadır. Vücudu ile sırtı denge içerisindedir.

Maltese Terrier Karakteri

Maltese Terrier Özellikleri ve Bakımı

Karakter açısından oldukça canlı bir durumdadır ve hayat dolu bir köpektir. Genel olarak mizacı şu şekildedir:

 • Sahibine çok nazik yapıda ve sadık bir şekildedir.
 • Çok fazla eğitilebilirliği olan bir köpek olmasa da iyi bir eğitim ve küçük ödüllerle ufak şeyler öğrenebilmektedir.
 • Diğer hayvanlarla arası son derece iyidir.
 • Farklı bir durum olduğunda havlar ve haber verir.
 • Bu köpek oyun oynamayı çok sever, dışarıya götürüp oyun oynatmanız onu sevindirir.
 • Maltese Terrier ırkına tuvalet eğitimi vermek oldukça zordur.
 • Yemek seçimi de yapan bir köpektir.
 • Çok fazla şımartıldığı takdirde misafirlerden bile sizi kıskanır.

Maltese Terrier Bakımı

Maltese Terrier Özellikleri ve Bakımı

Maltese Terrier apartmanda beslenmeye uygun bir köpektir. Ev içerisinde olmasına rağmen hareket halinde gezerler. Özellikle parklara gitmekten yürüyüş yapmaktan mutluluk duyarlar.

Malta terrier yumuşak ama uzun bir kürkü olması nedeniyle her gün fırçalanması gerekmektedir. Gözleri ile ağzının bulunduğu kısım leke problemi yaşanmaması adına temizlenmesi gerekir. Kuru şampuan ile belirli zamanlarda yıkanabilmektedir.

Kulaklarının temizliğine özen gösterilmeli ve uzamış tüyleri ise kısaltılmalıdır. Başının üst kısmında bulunan tüyleri toka ile toplanması gerekir. Maltese Terrier ırkının tüyleri uzun olmasına rağmen hemen hemen hiç tüy dökmeyen bir köpektir.

Maltese Terrier Sağlığı

Maltese Terrier Özellikleri ve Bakımı

Maltese Terrierler uzun seneler boyunca yaşayabilir ancak bu köpeklerin yatkın olduğu bir takım hastalıklar bulunmaktadır. Dolayısıyla anne ve babasının hastalıkları bilinmelidir.

Maltese Terrierlerın yatkın olduğu hastalıklar; diz kapağı çıkığı, fontanel’in (bıngıldak) açık kalması, hipoglisemi, hidrocephalus, distichiasis, entropion, sağırlık, tüylerin sırtta ayrıldığı çizgide deride güneş yanığı, deri problemleri, solunum problemleri, göz problemleri, diş problemleri olarak sıralanabilir.

Maltese Terrier Çocuklarla İlişkisi

Maltese Terrier Özellikleri ve Bakımı

Çoğu terrier ırkında olduğu gibi Maltese Terrieri de genel olarak çocuklarla anlaşamamaktadır. Dolayısıyla çouklu aileler için pek uygun olmayacaktır. Aynı zamanda yabancılara karşı agresif tavırlar sergilemekten çekinmeyen bir köpektir.

Tüm bunlara rağmen diğer köpeklerle ve petlerle arası oldukça iyidir. Genel olarak evdeki diğer köpekten veya başka evcil hayvanınızdan yana sıkıntı yaratmayacaktır.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
2.8

Özet

Maltese Terrier, oldukça köklü bir geçmişe sahip olan bir köpektir. Görüntüsüyle farklılığını ortaya koyan Maltese terrier ırkı hakkında daha detaylı bilgi almak için yukarıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

306 Yorum

 1. Banada ya bir aylık yada iki aylik dişi terrier ariyom ama uygun fiyata orenciyiz sonucta

 2. Köpeğimi başka nasıl mutlu edebilirim diye araştırma yaparken rastladım yorumlarınıza yaklaşık 3 yıldır maltese besliyorum. Evde besleyip evlat edinebileceğiniz en temiz köpeklerden biri. Özellikle bakımı çok kolay. Tuvalet eğitimini 1 aylıkken verdik ve hiç sıkıntı yaşamıyoruz. Kesinlikle tüy dökmez. Yetiştirmeye bağlı olarak evde 9/12 saat yanlız kalabiliyor, tabi bu yetiştirilme tarzına bağlı. Ona her fırsatta mutlu edebilmeniz önemli olanda. Ufak çocuklardan pek hoşlanmıyor ama bunun tek sebebi çocukların severken fark etmeden canlarını acıtmasıdır. Buna önlem alarak kendilerini korumaya çalışırlar.
  Köpek sahiplenmek isteyenler için de önerim ilk önce barınaklardır. Çünkü; bu büyük bir sorumluluk ve günümüz barınaklarında birçok cins köpek bulunmakta. Parayla satın almak yerine barınaktan bir köpek sahiplenmeniz daha büyük bir sevaptır.

  1. Merhabalar.Benim ufak bir kardeşim var açıkçası.Ne yapmam gerekiyor?Henüz 2 yaşında.Bende bir Malta Terrier istiyorum, kardeşim açıkçası köpeklere bayılıyor! 🙂 Köpeklerden de hiç korkmuyor. 🙂 Fotoğrafı bile var aslında 😀 Ama yorumunu okudum ve kardeşim için uygun olur mu? 🙂

 3. Ben Köpek bakımında tecrübeliyim ama hiç köpeğim olmadı.Dişi Maltese Terrier istiyorum.Uygun fiyata veya parasız olursa sevinirim.Ne kadarsa verirsiniz?Nasıl bakacağımı biliyorum.Bir sorunum var fazla havlıyor mu?Teşekkür ederim.05412590274

  1. Biz uzun araştırmalardan sonra maltese terrieri evimize almaya karar verdik. aldığımızda 3 aylıktı ilk bir ay tuvalet sıkıntısı bizleri bayağı üzdü ama zaman geçtikçe alıştırdık çok sıkışmadığı sürece eve kesinlikle yapmıyor. ev yemeği vermediğiniz sürece tüy dökmesi yok denecek kadar az. sadık yanlız kalmayı kesinlikle iatemiyor. en önemli özelliği ise evinize alarm kurmaya gerek yok. geceleri kalkan ev halkı öncelikle kendisine görünecek yoksa yabancı olarak algılayıp hırlamanın ardından havlayıp sizleri haberdar ediyor. kesilikle çocuklara zarar veren bir tür dwğil. hep oyun oynamak ister.

 4. 1 Aylık dişi saf maltese terrier var . yanında herşeyi hediye verilecektir yalova / çınarcık 0543 650 4115

  1. Fiyat 1300 tl dir . safkan olanları 1500 tlden aşağıya bulamazsınız kırmalara güvenmeyin arkadaşlar

   1. hayır fiyatları 200 tl ile 500 tl arası eğitimsiz olanların fiyatları daha düşüktür.

 5. Bütün gün kendi başına evde kalırsa sorun çıkarmı?sabah 08:00da çıkıyoruz 22:00da eve dönüyoruz?

  1. Benim var 1 aylık.Evde yalnız bırakmayı geç odada tek başına bıraktığımızda bile ulumaya havlamaya başlıyor.

  2. o kadar evde değilseniz neden köpek alıyorsunuz ? Köpeğe yazık hayvanlar ilgi ister. Benim hayvanlarım odamda uyumama bile izin vermiyorlar sabaha kadar bağırıyorlar bütün gün ilgilendiğim halde.

 6. Ben 9 yaşında bir kızım ve köpek hastasıyım.Maltesse Terrier almak istiyorum fiyatları yazarsanız sevinirim.TEŞEKKÜR EDERİM

  1. Bende 9.5 yaşındayım, 20 gün sonra 10 olacağım açıkçası.Fiyatları 1.000 tarzı diye biliyorum.1.000’den en çok 1.800’e kadar gördüm.Ben
   de köpeklere bayılıyorum.Malta yani Maltese Terrier bir harika.Kesinlikle almalısın, bende almak istiyorum..

   1. Merhabalar bende 3 aylık erkek maltese terrier aldım pet shoptan, bir türlü tuvalet eğitimi veremiyorum çocuklarım için almıştım onlarda bir türlü alisamadilar uygun fiyata sahiplendirmek istiyorum

    1. bence biraz sabır. bende çok çektim 2 3 saatte bir mutlaka gezdirirseniz kesinlikle eve yapmıyor.

    2. Köpeğinizi kaca veriyosunuz fiyat alabilirmiyim.. Ismim tugba bende son 1aydir kopek arayisi icindeyim.. Eger anlasabilirsek ben kopeginizi alabilirim. Tum malzemesi ile birlikte.. Ismim tugba dönüs yaparsaniz sewinirim.. 0538 020 41 45

 7. 2 bucuk aylık terrierim var 1000 liraya veriyorum istanbulda ama iyi baka bilecek kişiler arasın 0505 434 59 62 arada ziyaretine gelebilirim

 8. Merhaba,bende dişi maltese terrier bir yavru arıyorum ,29 yaşındayım ailemle yaşıyorum , sitede oruruyorum , yuvasında mutlu olacağına inanıyorum. Dönüş yaparsanız sevinirim .mail adresim [email protected]

  1. Dişi maltese imi diger köpeklerimle anlaşamadıgı için vericem.5 aylık.ist.dan 1300 tl ye aldım .veteriner ve tüm aşılarını yaptırdım.(450 tl)çok tatlı bir köpek .ama vermek zorundayım.1000 tl ye vericem.izmirdeyim.tel.05304613042

 9. izmirdeyim. uygun fiyatlı pug veya pekinez varsa hemen bugün almaya gelebilirim. ama fiyatlar çok yüksek

 10. Allah askina ya oyuncak kopekmi satiyosunuz cozemedim can pazarligi resmen yasak bir suc islemektesiniz

 11. İki aylık sıfır maltes terier yavrum var çiflikten aldım bir buçuğa veriyorum izmirde oturuyorum 0555 995 79 41

 12. 4 aylık var maltes yavru erkek aşıları tam 2500 aldım 2000 tl vercem.8 yaşında oglum alerjısı var.ıkı hafta olmadı alalı

  1. Maltız erkek; 6 aylık ; tuvalet eğitimi var .En fazla 2.5 kg oluyor
   Kızımın allerjisi olduğundan bakamıyorum
   Aşıları tam ; taşıma çantası araba koltuğuna kadar tüm malzemeleri ile mikroçipli ,safkan garantili
   2500 tl dir.

 13. Maltes 6aylık erkek yavruma beraber büyüyeceği aynı cins arkadaş maltes sahiplenmek istiyorum.
  0532 2616670

  1. Merhaba. Ben maltes terrier almak istiyorum.tuvalet eğitiminin zor olduğu söyleniyor.besleyen biri olarak doğrumudur söylenen

   1. Oncelikle maltese terrier sahipleneceksen vaktini ayirabilmen gerek. Cunku cok hareketli olduklari icin sizi rahat birakmayabilir.Bizim ki apartmanda. Ama sabah saatlerinde kapiyi tirmaliyor. Bunun sebebi de.Tuvalet sorunudur. Ama tabii biz her tirmaladiginda bizden yüz buluyor. Birde yavrulara sabah aksam mama verilmelidir. Mamasini yedikten sonra 10-15dk sonra tuvaleti gelebilir.Bizimki öyle..
    Amaan kucucuk kopek diye kizmamazlik yapma eger evinde icinde bakarsan. Atiyorum evinde tuvaletini yapti. Gazeteyi rulo haline getirip kalcasina vur.

 14. ekliyor.
  Merhaba perşembe günü çiflikten karneli sıfır iki aylık erkek maltes terier aldım fakat annem kesinlikle istemiyor bir buçuk milyara aldım faturasına kadar elimde fakat bakamıycam gercekten canı gibi bakmak isteyen arkadaşım varsa görülşebilirim telefon numaram 0555 995 79 41

  1. ben yavruyu sahiplenmek istiyorum fiyatta güzellik yaparsan hemen alabilirim 6 yaşında allah bağışlasın bir olum var o istiyor

   teşekkürler

 15. Merhaba 1 aylık malta terrier 750 tl
  Satıyorum ilgilenenler 0541 833 0581
  Ulaşsınlar.

 16. Merhaba bende 2 aylık 0 numara erkek kar beyaz satılık maltese terrier var. Evde cok fazla olamadıgım için bakmakta zorlanıyorum. İstanbul içi ilgilenen varsa mail’den ulaşabilirsiniz.

  [email protected]

 17. Slm arkadaşlar 12 yaşında kızım 0 numara beyaz terier dışı veya erkek fark etmez yavru ücretsiz sahiplenmek istiyoruz sahiplendirmek isteyen arkadaşlar donus yaparsa seviniriz tesekkurler

  1. Merhaba maltes terier cinsine bayılıyorum çok severim dişi sahiplenmek istiyorum 05367330278 numaram burdan ulaşabilirsiniz

  2. Hala sahiplendirmediginiz canınız varsa almak isterim. Bakim konusunda tecrübeliyim. 05373332008

   1. İki aylık maltes teriyerim var erkek sıfır çiflikten aldım fakat bakamıyorum ilgilenirseniz 0555 9957941 telefon numaram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu