Norfolk Terrier Cinsi, Özellikleri ve Bakımı

Norfolk Terrier Kökeni ve Özellikleri

Norfolk Terrier Cinsi, Özellikleri ve Bakımı

Norfolk Terrierinin genetik olarak kökeninin nereden geldiği tam olarak bilinmemektedir fakat Cairn, küçük İrlanda Terrieri ve Border dâhil olmak üzere bütün bu ırkların çaprazlanması sonucu elde edildiği bilinmektedir. 1979 yılında AKC tarafından resmi olarak kabul edilen bu ırk tilki avı için eğitilmiştir. Kovuklara ve tünellere giren tilkilerin takibini çok iyi yapmasıyla büyük ün salmıştır. İlk başlarda 1964’lü yıllara kadar İngiltere’de, 1979’lu yılların sonuna kadar da Amerika’da tek ırk olarak kabul ediliyordu.  Irk Norwich Terrierine çok benziyordu, tek ayrım noktaları Norfolk’un kulaklarının düşük ve vücudunun köşeli olmasıydı.

Norfolk Terrieri diğer işçi Terrierlere oranla en küçük yapıya sahip olan ırktır. Kısa olması onu çelimsiz gibi gösterse de oldukça güçlü ve dayanıklı bir yapısı vardır. Özellikle bacakları oldukça gelişmiştir. Bu ırkın en bilindik özelliği burun kısmının tıpkı bir tilkiye benzemesidir. Kafatası yuvarlak başlasa da uca doğru incelme gösterir. Kulakları kafasının yanında küçük konumlanmış ve yere doğru katlanarak düşüktür. Bakışlarında canlılık ve zeki bir ifade bulunan Norfolk Terrierinin gözleri koyu renklidir. Yüz bölgesinde kaş ve bıyık oluşturan uzun tüyler yer almaktadır. Bu ırkın kuyruğu yarı boya kadar kesilir. Kürkü siyah, buğday, kızıl ve ten rengi olabilir. Tüyleri düz ve sert yapıdadır.

Norfolk Terrieri Karakteri

Norfolk Terrierinin genel karakter özelliklerine bakıldığında sanırım ilk başta yer alması gereken özelliği cesur olmasıdır. Cesur olan bu ırk oldukça aktif bir yapıya sahiptir ve yorulmak nedir bilmez. Karakteri oturmuş ve çok dengelidir. Norfolk Terrieri eğitilebilir bir köpektir fakat eğitimi sürekli olarak belirli aralıklarda tekrar edilmelidir. Sıkıntı yaratacak tek eğitimi tuvalet eğitimi olarak bilinmektedir. Bu konuda sizi biraz zorlayabilir fakat istikrarlı davranırsanız bu eğitimde de başarıya ulaşabilirsiniz.

Norfolk Terrier Cinsi, Özellikleri ve Bakımı

Norfolk Terrieri kavgacı bir ırk değildir. Yabancılarla arası iyidir, çocuklarla oynamayı ve vakit geçirmeyi sever. Diğer köpeklerle sıkıntı yaşamaz ve arasını iyi tutmayı sever. Oyun oynamayı çok sever ve uzun süre yalnız bırakılmaktan, ilgisiz kalmaktan hoşlanmaz. Gereğinden fazla onu yalnız bırakırsanız tepkisini ya etrafını kazarak gösterir ya da havlayarak. Boş alanlarda güvenilir bir ortam yoksa tasmasız bırakılmamalıdır. Zaman zaman da kıskançlık problemleri ortaya çıkar ve buna bağlı sıkıntılar yaratabilir.

Norfolk Terrieri Bakımı, Egzersiz İhtiyacı ve Yaşam Alanı

Norfolk Terrierinin bakımı biraz detay ve özen gerektirir. Her gün düzenli olarak kaba tüylerinin fırçalanması ve taranması gerekmektedir. Her ne kadar az tüy dökse de tüy dökme mevsiminde ekstra özen göstermek gerekir. Gerekli görülmediği takdirde köpeği yıkamanıza gerek yoktur. Sadece ihtiyaç duyulduğunda banyo yaptırabilir yahut temizlenmesi için köpeğe uygun kuru şampuan kullanılabilir.

Norfolk Terrier Cinsi, Özellikleri ve Bakımı

Bu ırk iş köpeği olarak yetiştirildiği için düzenli egzersize ihtiyaç duyar. Oyuncu yapısından kaynaklı onu yoracak oyunlar oynatabilir ve egzersiz ihtiyacını karşılamasını sağlayabilirsiniz. Günlük egzersiz aksamaları çok fazla sıkıntı yaratmaz, fakat yine de mümkün oldukça egzersizi aksamaya uğramadan yaptırılmalıdır.

Norfolk Terrieri bahçesiz bir evde bakılabilir. Ev içinde oldukça aktif olduğu için ekstra bir yere ihtiyaç duymaz. Onun için önemli olan egzersiz ihtiyacını karşılayabileceği bir alandır.

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın