Av KöpekleriSüs Köpekleri

Cavalier King Charles Spaniel Özellikleri ve Bakımı

Cavalier King Charles Spaniel, İngiliz Toy Spaniellerin bir alt tipi olarak bilinir. Köpek üreticileri Kral II. Charles’ın portrelerinde görülen toy spanielleri andıran bir köpek üretmek istemesiyle ortaya çıkmıştır. İlk kez 1940 senesinde farklı bir ırk olarak görülmüştür. 1980 senesinde UKC tarafından kabul edilmiş ve 1996 senesinde AKC tarafından oyuncak köpekler grubunda yer almıştır.

Cavalier King Charles Spaniel Özellikleri

Cavalier King Charles Spaniel Özellikleri ve Bakımı

Cavalier King Charles Spaniel, evcil köpekler, süs ve av köpekleri sınıfında yer almaktadır. Yani bir tür sevgi dolu kucak köpeğidir. Spaniel ailesinin ufak boylu üyesidir.

Tüylerinin boyu orta uzunluktadır ve çift katmanlı bir tüy yapısına sahiptir. Oldukça yumuşak ve pürüzsüz bir tüy yapısı vardır ve kuyruğu düz şekildedir. Üç farklı renk özelliği vardır. Siyah, beyaz ve bronz-kahve renklerine sahip olurlar.

Ağırlık: Erkeklerde 5 – 8 kg / Dişilerde 5 – 8 kg
Boy: Erkeklerde 30 – 33 cm / Dişilerde 30 – 33 cm
Yaşam Süresi: 9 – 14 yıl

Cavalier King Charles Spaniel Karakteri

Cavalier King Charles Spaniel Özellikleri ve Bakımı

 • Komutları kolayca anlayabilir ve tam bir kucak köpeği yani istediğin her şeyi köpeğiyle yapabilirsiniz.
 • Bu köpek türü oldukça dost canlısı ve bir o kadar da sabırlıdır.
 • Cavalier sahibini mutlu etmekten son derece zevk alır.
 • Aynı zamanda çocuk ve diğer köpektürleri ile de oldukça iyi geçinir.
 • Kendilerinden büyük köpeklere de herhangi bir saldırgan tavır sergilemez.
 • Aynı zamanda büyük köpeklerle de iyi geçinir.
 • Cavalier King Charles Spaniel ırkına ait köpekler girdikleri her ortama kolayca ayak uydurabilir.
 • Her yaşta insan ile kolaylıkla iletişim kurarak kişiye göre davranış sergileyebilir.
 • Oyuncu kabiliyetlidirler ve sevilmekten oldukça hoşlanırlar. Özellikle kucağa alınarak sevilmekten zevk alırlar.
 • Bu köpek ırkı hareket eden nesneleri kovalamaktan hoşlanır ve oldukça aktiftir.
 • İlgi şevkat ister, aksi halde küsebilir.
 • Yapılan iyiliği’de kötülüğü de asla unutmaz.
 • Kolay havlamaz ve kokusu çok azdır.
 • Yemekten sonra özellikle 12’den sonra enerjik bir şekilde evin içerisinde koşturabilir ve oyun oynamak isteyebilir.
 • Çok zeki bir köpek ırkıdır.

Cavalier King Charles Spaniel Bakımı

Cavalier King Charles Spaniel Özellikleri ve Bakımı

Cavalier King Charles parkta uzun yürüyüşleri ve evde şefkatli saatleri seven bir köpektir. Rahatına son derece düşkündür, evinizin en değerli koltuğuna kurulmaktan keyif alır.

Bu tür ırka mensup olan köpeklerin düzenli aralıklar ile taranması ve fırçalanması şarttır. Gerekli olduğu zamanlarda banyo ve kuru şampuan ile temizlenebilir. Su ile temasını en fazla ayda 1 kez olacak şekilde ayarlayın. Derisi çok hassas olduğu için çok yıkanmaya hemen tepki verebilir.

Genellikle kulak yapısında bulunan tüyler düğümlenir ve dolaşır. Kulak içi ve parmak arasında mevcut olan tüyler düzenli aralıklar ile kontrol edilmeli, banyo yaptırıldıktan sonra kurutma işlemi ihmal edilmemelidir. Köpeğinizi asla kendi şampuanınızla yıkamayın. Yıkarken de kulaklarına su kaçırmamaya özen gösterin aksi takdirde iltihap oluşabilir. Köpek Nasıl Yıkanır Nelere Dikkat Edilmeli? isimli yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Cavalier King Charles Spaniel Sağlığı

Cavalier King Charles Spaniel Özellikleri ve Bakımı

Diğer köpek türlerinde olduğu gibi Cavalier King Charles türündeki köpeklerin de bazı hastalıklara karşı yatkınlıkları mevcuttur. En yaygın görülen hastalık ikili kapakçık hastalığıdır. Bu hastalık kalp yetmezliğine yol açar. Cavalier türündeki köpeklerin çoğu bu hastalığa yakalanmakta ve bu nedenle hayatını kaybetmektedir. Anne ve babasının taşıdığı hastalıklar bilinmelidir.

Ayrıca vücut ısısına özen gösterilmelidir. Göz hastalığına yatkın bir ırk olduğu için gözleri her an bir enfeksiyon olasılığına karşı kontrol edilmelidir. 10-13 yıl kadar yaşayabilirler. Ayrıca düzenli olarak kontrolleri ve gerekli aşıları mutlaka yaptırılmalıdır.

Cavalier King Charles Spaniel Çocuklarla İlişkisi

Cavalier King Charles Spaniel Özellikleri ve Bakımı

Bu köpekler oldukça sosyal bir mizaca sahiptir. Genel yapıları itibariyle çocuklarla çok iyi anlaşan bir köpektir. Onlarla beraber oyun oynamaktan da keyif alır. Bu köpekler yabancılara karşı mesafeli bir tutum sergilese de onlara karşı sevecen bir ırktır.

Diğer köpeklerle ve diğer hayvanlarla da anlaşabilen bir köpektir. Bu yüzden başka hayvanlarla beraber beslenebilir. Genel olarak sorunsuz bir köpektir.

 

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
3.4
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

78 Yorum

  1. Merhabalar yavrunun ilanı gecerlimidir geçerli ise cinsiyeti nedir Eğer erkek ise ücret ne istiyorsunuz ve resmini gönderir misiniz Ciddi dusun uyorum

 1. Merhaba bende daha önce golden besledim yeni ev arkadaşı olarak Cavalier King Charles düşünüyorum 2-4 aylık yavrusu olan ve anne babasının kalp rahatsızlığı taşımadığına dair belgesi olan instagramdan yazarsa çok sevinirim. İnstagram: phoenix_merve

 2. Herkese merhabalar (pug,pomeranian,sivava ve bu tür köpeklere bakmak istiyorum 2 veteriner gözetiminde bakılacaktır istenildiği takdirde gelip ziyaret edilebilir ücretsiz veya ücretli (çok istenmemek şartıyla) 05538833110 wp den ulaşabilirsiniz

 3. Evin bahçesinde bakabileceğim yavru çocuklarla iyi anlaşan bir köpek arıyorum.ücretsiz sahiplenmek istiyorum İnstagram hesabım tiryaki616161 Rize’de ikamet ediyorum

 4. Ben king Charles sahiplenmek istiyorum.ücretsiz isterdim ama yok o yüzden makul fiyatlar istiyorum

 5. Biz de bir King Ch. Yavrusu istiyoruz. Oğlum 6 yaşında ona arkadaş olsun diye. Yavru arıyorum 05305496256

 6. Bisey sorucam bu calavier king charleslar bahçede yaşayabiliyormu? Yoksa illa evin içinde mi? CEVAPLARSANIZ ÇOOOOK SEVİNİRİMM????

  1. Benimki bri yaşında yanında alman kurdumuzda var 1 senedir bahçede bakıyoruz ama kışları kulubesine battaniye vb şeyler koymayı unutmayın ıslandıgı günlerde evde kurutup tekrar dışarı kulubesine bırakıyoruz

 7. Ben de king charles sahiplenmek istiyorum. Para vermeden sahiplenmek isterdim ama bu cins köpekler barınaklarda bulunmuyor. Uygun fiyatlı erkek yavrusu olanlar (2-4 aylık arası) bana ulaşırlarsa çok sevinirim. Bu arada İstanbulda yaşıyorum. instagram animalovergirll adresinden ulaşabilirsiniz.

 8. sizce Amerikan cocker mı bu tür mü
  apartmanda yaşıyoruz balkonda bakacağım ve günde iki kez 15-30 dk dolaştırabilirim ve aydındayız malum 35-40 derece oluyor sizce hangisi acilen bilen biri cevap verebilir mi?

  1. Ya benimde var ve taranmayı hiç sevmiyor hatta her tarağı görünce havlamaya başlıyor ne yapmalıyım ?

 9. Hocam benim de bir tane king charles ım var ancak pek dediğiniz gibi değil.
  sadece kucak köpeği olduğu, sevilmekten hoşlandığı ve insanları sevdiği kısmı doğru.
  Ama sürekli her şeye havlıyor, diğer köpeklerle ASLA anlaşamıyor. bugüne kadar tek bir köpekle bile anlaşamadı. mahallede büyük köpeklere havlayıp onları sıkıştırıyor. yüzmeyle de hiç ilgisi yok. çok oyuncu, koşmayı çok seven hareketli bir köpek de değil. gezmekten de çok hoşlanmıyor. genelde dışarı çıkarttıktan sonra tuvaletini yapınca kendi kendine eve dönüyor.

 10. Slm Benimde Bu Kopek Türünden Bi Kopeqiim Var Cook HareKetLi Bi Türlü Yorulma Bilmiyor Gecen Parkta Biraz Gezdirdim iLk kez Uzun bi Geziye Cıktı Ve Yoruldu Aksamda Biraz Atesii Cıktı Ama DüzeLtindi Sonra Cook Sükür Ama Cook Zayif Kalıyor Mamamı Yemiyor Onu Vitamin ilaci Aldık Ama Bi Faydası olmuyor Bu konuDa Bana YardimCi OlurSanız Sewinirim 05443229389 Cepim

 11. Cavalier King Charles Spanieli erkek satılır iletisim 0538 380 4004 mesaj atmanız yeterli

 12. Merhaba,eşimin patronu bakamadığı için bize verdi yeni traş olmuş cinsini kendide tam bilmiyor zannedersem bende pek emin olamadım watsup tan resim atabilirim yardımcı olursanız sevinirim.05363108350

 13. Bizim 3 yaşında Boi’ miz. King Charles. Biz de çiftleştirmek istiyoruz. İstanbul da ikamet ediyoruz. Hasan Koca 0532 647 00 64

 14. Tek kötü yanı genetik olan kalp rahatsızlığı, o yüzden mutlaka anne babasının bu hastalığı taşımadığına emin olun, seceresini kontrol edin. derken, bu köpekleri sahiplenmeyin gibi bir anlam çıkıyor ki, çok yanlış söylem olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu