Genel

Köpeğim Üşüttü – Öksürüyor Ne Yapmalıyım?

İnsanlar gibi hayvanlar da gerek yedikleri yiyeceklerden gerekse de olumsuz hava şartlarından dolayı zaman zaman hastalanabilirler. Evcil hayvanlar sokak hayvanlarına göre daha iyi bakılıyor olsa da onlar da hastalığa yakalanabiliyorlar. Bir hastalık belirtisi olan öksürük ise en çok köpeklerde görülür. Köpeklerinizde görebileceğiniz öksürüklerin sebebinin bir hastalık olup olmadığını ciddi olarak araştırmalısınız. Bu öksürükler genelde soğuk algınlığından dolayı oluşsa da bazen de Kennel Cough adı verilen bir hastalıktan dolayı da meydana gelir. Kennel hastalığının tedavisi soğuk algınlığından daha kolaydır. Ama öksürüğün başka sebepleri de olabilir. Bu nedenle köpeğiniz öksürmeye başladığında onun bu rahatsızlığını ciddiye almalısınız.

Öksürüğün Nedenleri Nelerdir?

Köpeğim Üşüttü - Öksürüyor Ne Yapmalıyım?

Öksürüğün birçok sebebi olabilir. Ancak genel manada öksürük üst solunum yollarında ya da soluk borusu, akciğer gibi solunum sistemlerinden dolayı meydana gelebilir. Bazen de bu öksürüklerin nedenini tahriş oluşturur. Ancak bazen köpeklerin öğürmesi ya da çeşitli sebeplerle kusması da öksürük gibi algılanabiliyor. Bu seslerin gerçekten öksürük olup olmadığının anlaşılması için köpeğin çıkardığı bu seslerin kaydedilerek veterinere dinletilmesi gerekir. Bu kayıtlar sayesinde hasta olan köpeğe daha kolay teşhis koyulacaktır.

Öksürüklerin Çeşitleri Nelerdir?

Köpeğim Üşüttü - Öksürüyor Ne Yapmalıyım?

Köpeklerin çıkardığı seslerin çeşidi de öksürüğe neden olan hastalık hakkında ipucu verir. Bu nedenle de öksürüğün esinin kaydedilmesi çok doğru bir yoldur. Eğer köpeğinizde daha önce karşılaştığınız kemik parçalarının boğaza takılması durumunda çıkan sese benzer bir ses çıkıyorsa ve öksürüğü kuru ise bunun sebebi Canine Caugh adındaki köpek öksürüğüdür. Bir başka sebep ise soluk borusunda meydana gelmiş olan iltihaptır. Eğer öksürük yumuşaksa ve köpeğinizden sürekli hırıltılı sesler geliyorsa sebep kalp rahatsızlığı ya da akciğer hastalığı olabilir. Tasma ile çekiyormuş ya da korna gibi bir ses duyuyorsanız da bu soluk borusu çökmesinin belirtisidir.

Ne Zaman Veterinere Başvurulur?

Köpeğim Üşüttü - Öksürüyor Ne Yapmalıyım?

Köpeğiniz soğuk algınlığı ya da başka bir nedenden dolayı öksürüyorsa ve bu öksürük beş gündür devam ediyorsa veterinere başvurmalısınız. Ayrıca:

  • Köpekte hem öksürüp hem de hareket zorluğu varsa,
  • Yere yığılmalar ve bayılmalar meydana geliyorsa,
  • Yemek yemeye karşı isteksizlik başlamışsa,
  • Öksürükle birlikte ishal ve kusma başladıysa,
  • Diş etlerinde mavimsi bir renk oluştuysa hemen bir veterinere gitmelisiniz.

Veterinere Gerek Duyulmayan Durumlar

Köpeğim Üşüttü - Öksürüyor Ne Yapmalıyım?

Eğer köpeğinizdeki öksürük çok hafif ise ve öksürük dışında başka herhangi bir sıkıntısı yoksa veterinere götürmenize de gerek yoktur. Köpeğiniz hafif hafif öksürüyor ise ve hareketinde ve yemek yemesinde sorun yoksa soğuk algınlığına yakalanmış olabilir ve kısa bir dinlenme ile bu hastalığı kısa sürede geçecektir. Bu hastalıklar genelde küçük köpeklerde görülmekle beraber bazen yetişkin köpeklerde de bu tip rahatsızlıklar meydana gelebilir. Ancak öksürüğün geçme süresi uzadıysa beklemeyi bir kenara bırakarak hemen veterinerden yardım almalısınız.

Öksürüğün Nedeni Nasıl Teşhis Edilir?

Köpeğim Üşüttü - Öksürüyor Ne Yapmalıyım?

Öksürükler veterinere başvurduğunuzda doktor tarafından fiziksel bir muayeneyle anlaşılacaktır. Kalbinin dinlenmesi, akciğerin dinlenmesi, vücudun ısısının ölçülmesi ve lenf bezlerine yapılacak olan bir kontrol hastalığın sebebini gösterir. Bunlar dışında kalp kurtlarının olup olmadığına bakmak için testler, kan testleri yapılabilir ve röntgenler de çekilebilir.

Köpekte Üşütmeye Ne İyi Gelir?

Köpeğim Üşüttü - Öksürüyor Ne Yapmalıyım?

Köpeğiniz rahatsızlandığında veterinerin verdiği ilaç dışında başka bir ilaç kullanmayın. Ayrıca soğuk algınlığı durumunda onu dışarıya çıkarmamalısınız. Köpeğinizin evde dinlenmesini sağlamalısınız.

Üşütmede Tedavi Yöntemi

Köpeğim Üşüttü - Öksürüyor Ne Yapmalıyım?

Üşütme sonucu meydana gelen öksürüklerde köpeğinize veteriner tarafından antibiyotik, öksürük ilacı verilir. Eğer bu öksürüğün sebepleri farklıysa doktor tarafından kalbini destekleyici ilaçlar da verilebilir.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
popup