Genel

Köpeğinizin Arkadaşı Olmanın Yolları

Bilindiği üzere köpekler insanlar için her zaman vazgeçilmez bir dost olmuştur. Bunun yanında sahibine oldukça bağlıdır ve her zaman güven verir. Peki ya siz köpeğiniz için bu kadar iyi ve vazgeçilmez bir dost musunuz? Bunu anlamak için ya da köpeğinizle arkadaş olabilmek için izlemeniz gereken belli başlı teknikler var. Kısaca bahsedelim:

Köpeğinizle Aranızdaki Güven Önemlidir

Köpeğinizin Arkadaşı Olmanın Yolları

Köpeğinizle aranızdaki bağa bağlı olarak gelişen ya da gelişecek olan bu arkadaşlık durumu her şeyden önce güvene dayanır. Karşılıklı güven ilişkisi oluşturulduğu takdirde siz de köpeğinizin arkadaşı olabilirsiniz demektir. Köpeğinizin size güvenmesini sağlayın. Bu güveni oluşturmak için köpeğinizle vakit geçirin ve nelerden hoşlandığını gözlemleyin. Olası bir hastalık ve bunalım durumunda onu yalnız bırakmayın ve her zaman yanında olun. Köpeğiniz sizi her durumunda yanında görmekten mutlu olacak ve gerçekten onu seven ve yalnız bırakmayan bir sahibi olduğunu bilecek.

Köpeğinizin Ruh Halini ve Duygularını Bilmek Çok Önemli

Köpeğinizin Arkadaşı Olmanın Yolları

Köpeğinizin ruh halini ve duygularını öğrenmek sandığınız kadar kolay olmayabilir. Bunun için çok iyi gözlem yapmanız ve elde ettiğiniz sonuçlardan çıkarım yapabilmeniz gerekir. Köpekler ruh hallerini sahiplerine anlatmak için vücut dillerini kullanırlar, onu anlamanız önemlidir. Bunun yanı sıra kendi düşünce sinyallerini de aktarmaya çalışırlar bu nedenle köpeğinizle göz teması kurmaya dikkat etmelisiniz. Dostunuzun duygularını ve ruh halini anlamak zaman gerektirir ve sürekli devam eden bir süreçtir.

Köpeğinize Yer Verin, Yanınızda Oturmasına – Uzanmasına İzin Verin

Köpeğinizin Arkadaşı Olmanın Yolları

Özellikle köpeğinizin yorgun olduğu zamanlarda ona yer vermeniz, yanınıza oturması ya da uzanmasına müsaade etmeniz çok önemlidir. Köpekler her zaman insanların yakınında, etrafında olmak isterler fakat yorgun olduklarında rahatsız edilmeden yanınızda uyuyabileceğini / oturabileceğini bilmek ister. Ona bu güveni vermeniz gerekmektedir. Köpeğiniz yorgun olduğunda yanınızda rahatça dinlenebilmeli.

Köpek Eğitim Programları Size Yardımcı Olacaktır

Köpeğinizin Arkadaşı Olmanın Yolları

Köpeğinizin eğitimi de oldukça önemlidir. Tıpkı sizin onu tanımanız gerektiği gibi o da sizi tanımalıdır ki karşılıklı diyalog kuvvetli olsun. Köpekler için eğitim küçük yaşlardan itibaren başlamalıdır. Özellikle tuvalet eğitimi, sosyalleştirme ve tasma eğitimine önem verilmesi gerekir. Bu eğitimlerden profesyonel destek almanız süreci hızlandırır ve kolaylaştırır.

Köpeğinizle Eğlenmeli ve Onu Eğlendirmelisiniz

Köpeğinizin Arkadaşı Olmanın Yolları

Köpeğinizin karnını doyurmak, eğitimine dikkat etmek, ruh halini anlamak maalesef ki yeterli olmuyor. Bunların beraberinde köpeğinizle iyi vakit geçiriyor olmanız ve eğlenmeniz çok önemlidir. Köpeğinizle ortak oyunlar keşfedebilir, birlikte oyunlar oynayabilirsiniz. Ona sevdiği oyuncakları alıp sizinle iyi vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Köpeğinize Nesne Getirmeyi Nasıl Öğretirsiniz? isimli yazımızı okuyarak köpeğinizle kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

Yaşam Alanı Köpeğiniz İçin Önemli

Köpeğinizin Arkadaşı Olmanın Yolları

Köpeğinizle ortak paylaştığınız alanlar olmalıdır. Birlikte vakit geçirebildiğinizi köpeğinizin hissetmesi gerekir. Ev alanı içinde onun da en az sizin kadar rahat olması, kendini özgür hissetmesi gerekir. Onu bir odaya kapatırsanız küstürebilirsiniz. Ev içinde ve dışında onun da yerleşim bölgesine sahip olması gerekir.

Köpeğinizle Yürüyüşe Çıkın, Bakımını Aksatmayın

Köpeğinizin Arkadaşı Olmanın Yolları

Bilindiği gibi her gün köpekler belirli aralıklarda tuvalet ihtiyacını karşılasın diye yürüyüşlere çıkarılır. Tıpkı bunun gibi siz de köpeğinizi alıp bir akşam yürüyüşüne çıkabilir, onunla biraz koşturabilir hatta biraz spor aktivasyonuna bile girebilirsiniz. Bunun dışında köpeğinizin size olan bağı tabi ki onun bakımıyla ilgilenmenizle de doğru orantılı. Köpeğinizi aç bırakmamalı, düzenli olarak mamasını ya da yiyeceğini vermelisiniz. Tüyleri ve tırnaklarıyla ilgilenmeli, mümkün olduğunca onu hastalıklardan uzak tutmalısınız.

Yukarıda belli başlı verilmiş olan maddeler, köpeğinizle aranızdaki arkadaşlık bağı için size yardımcı olacaktır. Bu maddeleri takip ederseniz köpeğinize çıkan yolu rahatlıkla bulabilir, köpeğinizin çok iyi arkadaşı olabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu