Çoban Köpekleri

Sivas Kangalı Özellikleri Nasıl Bir Köpektir?

Sivas Kangalı Türkiye’nin ürettiği en harika köpeklerden biridir. Harika bir korumacı ve sahibine sadık olan bu Sivas Kangalı özelliklerini merak ettiğinizi tahmin edebiliyorum. Bu konumuzda bu ırka ait genel bilgileri bulabileceksiniz.

Sivas Kangalı Kökeni

Sivas Kangalı Özellikleri Nasıl Bir Köpektir?

Kangal köpeklerinin kökeni hakkında pek çok araştırma yapılmasına rağmen net bir sonuca ulaşılamamıştır. Kökeninin Asurlular ve Babilliler dönemine kadar uzandığı düşünülmektedir. Anadolu’ya gelmesi ise Türk boylarının göç etmesiyle gerçekleşmiştir. Hatta Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde güçlü ve aslana benzeyen bir köpekten bahsedilmiştir. Bu bilgiye dayanarak o tarihlerde Kangal ırkının bulunduğu söylenebilir.

Sivas Kangalı Özellikleri

Sivas Kangalı Özellikleri Nasıl Bir Köpektir?

Bilindiği üzere bu köpekler boyut olarak oldukça büyüktür. Kiloları da boylarıyla doğru orantılıdır. Kendine has bir yapısı bulunur. Genelde krem renginde görülür. Yüz kısmında siyah maske bulunur. Ayrıca burunları öne doğru uzanmaktadır. Kulak yapıları ise sarkıktır.

Bu köpeklerin tüyleri orta uzunluktadır. Tüylerinin yapısı çift katmanlı, düz, sık ve sert yapılıdır. Alt katmanda olan tüyleri daha sıktır. Bu sayede soğuğa karşı oldukça dayanıklı bir köpektir. Tüylerinin rengi  kirli beyaz, açık sarı, boz, kahverengi veya kırçıl olabilir. Tüylerinin yapısından dolayı orta derecede tüy döker.

Ağırlık: Erkeklerde 74 – 81 kg / Dişilerde 71 – 79 kg
Boy: Erkeklerde 50 – 60 cm / Dişilerde 50 – 60 cm
Yaşam Süresi: 11 – 12 yıl

Sivas Kangalı Karakteri

 • Sivas Kangalı özellikleri oldukça cesur aynı zamanda hızlı ve zeki bir köpektir.
 • Çocuklara karşı uysal bir tavır içerisinde olsa da kötü niyet içeren yabancılara karşı tehlikelidirler.
 • Sahiplerine çok fazlaca bağlıdır.
 • Eğitilebilirlik açısından çok zengin olmasa da her şeyin, uzman sahipler tarafından öğretilmesi mümkündür.
 • Görevlerine çok düşkündür.
 • Ona görev vermeniz demek onu mutlu edecek bir durumdur.Anadolu’da uzun yıllardır sürülere bekçi ve koruma olarak kullanılmışlardır.
 • Kurt boğan bir köpek ırkı olması nedeniyle çok güçlüdürler.
 • Özellikle ne yapacağını iyi sezen bir köpek olması ve Türkiye’de üretilmesi nedeniyle ülkemiz için büyük önem taşımaktadır.
 • Sivas Kangalları ilk defa köpek besleyecekler için uygun bir ırk değildir.
 • Özellikle bu köpeği yavruyken almak çok önemlidir. Bu sayede ailenize karşı sorunsuz bir köpek yetiştirmenizde mümkün olacaktır.
 • Büyük cüssesi nedeniyle her zaman geniş bir alana ihtiyaçları vardır sıcaktan çok fazla hoşlanmazlar.
 • Kangal köpekleri genellikle çoban köpeği olarak bilinmektedirler ancak bekçi köpeği tanımına da uyan bir ırktır.
 • Zira diğer çoban köpeği türleri sürüyü korumaktan ziyade yönlendirme ve yönetmekte usta bir köpek cinsidir.
 • Kangal köpeğinin en belirgin özelliği ise sahibine duyduğu aşırı sadakat ve buna bağlı olarak sahibine ait olduğunu düşündüğü şeyleri korumaya yönelik kuvvetli içgüdüsüdür.
 • Sahibi için fedekarlık etmekten asla çekinmezler.
 • Hem sahibini hemde bulunduğu alanı çok iyi korurlar.

Sivas Kangalı Bakımı

Sivas Kangalı Özellikleri Nasıl Bir Köpektir?

Kangallar sert ve kuru iklimlerde yaşamaya daha elverişlidir. Apartman dairesinde yaşamak için uygun bir köpek değildir. Açık geniş yerlerde yaşaması gerekir. Yaşam alanı içerisinde özgür olması gerekir. Ayrıca bu köpekler için en önemli şeylerden bir tanesi de egzersiz yapmasıdır.

Bu köpeklerin bakımı çok zor değildir, ancak Kangal köpekleri temiz olmak isteyen hayvanlardır. Bu yüzden gerektiği zamanlarda banyo yaptırılabilir. Hafta bir iki kere tüylerinin fırçalanması yeterli olacaktır. Ayrıca bu köpekler orta derecede tüy dökmektedir.

Sivas Kangalı Sağlığı

Sivas Kangalı Özellikleri Nasıl Bir Köpektir?

Kangal köpekleri ortalama bir köpek ömrü kadar yaşamlarını sürdürebilir. Genel olarak sağlıklı bir ırktır ve bilinen bir sağlık problemi yoktur. Egzersizlerine ve beslenmesine dikkat edildiği sürece sorunsuz bir köpek olacaktır.

Kangal Köpekleri Hakkında Yanlış Bilinenler

Sivas Kangalı Özellikleri Nasıl Bir Köpektir?

 • Kangal köpeğinin kökeni Sivas değildir.
  Kangal Köpeği mahalli ve bölgesel bir ırk değildir.  Kangal Köpeği’nin isim kökeni Sivas’ın kangal ilçesi olduğu doğrudur ancak sadece o bölgeye has bir hayvan değildir. 1968 yılında uluslar arası ırk federasyonuna daha önce kaydı olmadığı için ırk kaydı oluşturulurken önce “Anadolu Karabaş Çoban Köpeği” ismi ile tanımlanmaya çalışılmıştır. Daha sonra 1983’te “Anadolu Çoban Köpeği” olarak değiştirilmiştir. Kangal Köpeği ismi ise tamamen tesadüfen o dönem Türkiye’de görevli olan 2 İngiliz arkelogun Kangal ilçesi ziyareti sırasında sahiplendikleri 2 köpeği İngiltere’ye götürmeleri neticesinde önerdikleri Kangal ismini almışlardır. Kısacası ironik bir şekilde Türkiye’nin gururu olan köpek ırkının ismini iki İngiliz arkeolog tarafından koyulmuştur.
 • Kangal köpeğinin kökeni Orta Asyadır.
  Kangal Köpekleri göçebe yaşayan ve hayvancılıkla uğraşan Türk boyları ile beraber yaşamışlardır. Kangal Köpeği’nin en önemli özelliklerinden biri olan çok uzun mesafe yol alabilme özelliği yüzyıllar öncesinde ki bu uzun yürüyüşlü göçebe hayatı ile gelişmiştir. Kangal Köpekleri Anadolu’ya 11. yy.da Anadolu’ya gelen Türkler tarafından getirilmiştir.
 • Kangal Köpeklerinin safkan olduğu arka ayaklarındaki fazla tırnaktan anlaşılmaz.
  Kangal Köpeği’nin ırk özellikleri arasında fazla tırnak yoktur. Hatta bazı kişiler tarafından bunun bir defo olduğu da iddia edilmektedir. Bu da yanlış bir bilgidir. Arka ayaktaki fazla tırnak ne bir defodur ne de ayırt edici bir özelliktir.

Sivas Kangalı Özellikleri Nasıl Bir Köpektir?

 • Kangal Köpekleri dövüş köpeği değildir.
  Kangal köpekleri savunma köpekleridir. Sürüsünü savunur, evini savunur, ailesini savunur.
  Sürü güderken sürünün yayıldığı bölge ve kendi işaretledikleri bölge dışında kolay kolay kavga etmezler. Korumaya aldıkları bölgelerde sürünün ve korudukları bölgenin tehlike altında olması halinde canını feda edecek kadar sert bir şekilde korumaya geçerler. Korumaya aldıkları bölgelerde yaban hayvan ve insan dahil tehlike arz edecek hiçbir canlıyı sınırlarından içeri sokmazlar. Çok güçlü ve büyük oldukları için köpek dövüşlerinde kullanılmak üzere yetiştirilmeye çalışılmışlardır. Hayvanı yavruyken döverek ve eziyet ederek etolojik dengesini ve özelliklerini kırıp saldırgan hala getirilmeye çalışılır. Bu hayvan fiziksel özellik olarak Kangal Köpeği’ne benzese bile kötü niyetli insanların elinde etolojik dengesini ve özelliklerini değiştirilerek bambaşka bir köpek haline getirilmektedirler. Bu durumda ki hayvanlar örnek gösterilerek kangal ırkına emsal tutmamak gerekir.
 • Kangal köpekleri kurtlara düşman değildir.
  Kangal köpekleri barışçıl köpeklerdir. Kurtlarla uzaktan uluyarak anlaşırlar ve haberleşirler
  böylelikle Kangal Köpeği’nin bulunduğu sürüye kolay kolay hiçbir kurt girmez. Korumaya aldıkları bölgelere girmedikleri sürece ve mecbur kalmadıkça hiçbir canlıya zarar vermezler. Sürüyü kurt saldırısından korumanın kesin çözümü safkan kangal köpekleri ile sürüyü korumaktır. Bu şekilde aynı zamanda kurt ırkını da korumaya almış oluruz ; çünkü çok çok aç kalmadıkları sürece hiçbir kurt kangal köpeklerinin koruduğu sürülere saldırmaz. Uzaktan uluyarak haberleşerek hangi sürüde Kangal Köpeği olduğunu kolayca öğrenen kurtlar Kangal köpeklerinin korudukları sürüden ve bölgeden uzak duracakları için bölge değiştireceklerdir. Böylelikle köylüler ve sürü sahipleri tarafından tehlike arz etmeyecekleri içinde öldürülmeyeceklerdir.

Sivas Kangalı Özellikleri Nasıl Bir Köpektir?

 • Kangal Köpekleri yavaş veya hantal değildir.
  Kangal Köpekleri dev ırk tabir edilen bir ırktır. Bu büyüklükteki hayvanların hantal ve ağır oldukları izlenimleri oluşsa da Kangal Köpekleri bilinenin, cüsse ve kilolarının aksine çevik ve hızlıdırlar. Hatta kediler kadar iyi fare avlarlar. Kedilere atıf edilen çeviklik ve hızlılık özelliğinin nedenlerinden biri olan fare yakalama özelliği Kangal Köpekleri’nde de vardır. Arazide yaşayan Kangal Köpekleri’nin temel besi kaynakları fare ve köstebektir. Kangal Köpekleri’nin en önemli özelliklerinden biri çok uzun mesafe yol alabilmektir. Bir nefeste kilometrelerce yol alabilirler. Sürü içindeki Kangal Köpekleri bu kadar uzun mesafe koşabilmek için yeterli kondüsyona sahiptirler ve hepsi fit durumdadır.
 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
3.2
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

48 Yorum

 1. selam dostlar kangal kopeyı saybıne cok baglı bır coban kopeyıdır suruye 300 metre 500 metre mesafeden suruden yuksek bır bolgeye yatar devamlı suruye konturol eder koruma alanına yabancı her ne canlı suruye ve cobana saldırı olur ve dısarıdan gelen kısıye kotu nıyetle geldıyıne hemen anlar ve once coner sonra havlıyarak sokulma dıye tehdıt eder bırkez ve ıkı kez havlar ayaga kalkar kısı hala aldırmaz ıse sert sekılde havlar arka arkaya kısı aldırmaz ıse saldırıya gecer yaklasır kısı yıne aldırmaz ıse kosar ısırmaz ve goysu ıle carpar tırenın taksıye carpmasına dusun kısı hamle yapar kalkarsa ısrır basına saga sola salar orya koparır eyer kısı kangalın carpması sonucu kısı kımıldamaz ıse yaklasır bekler asla hareket ettırmez akılı ve zekı bır kopektır hur yasamaya cok sever koyun surusune karsıdan takıp eder tehlıke varmı dıye konturol eder bizler gecım kaynagımız tarım ve hayvancılık olması nedenı ıle kangal kopeklerını cok ıyı tanırız azarlamaya sevmez yumusak konusmaya hoslanır gel dedıyınde gelır basına ve cene altına oksarsanız cok hoslanır ıc gudusel olarak yemeyıne asla paylasmaz yavru dogumdan sonra 6 aylık donemıne gecerse yavrusuna bıle yemeyıne paylasmaz yaylada dogum yaparsa 200 ve 250 metre mesafede bır gun once yerıne hazırlar dogum sonrası herkım olursa olsun kesınlıkle yayruların yanına sokmaz saybı ve cobanı dayı yavruya dokundurmaz yavruların gozlerı 20 gunsonra acılır cabuk gelısır saybıne dokunmasına musade eder kurda cok ıyı algılar kurt suruye yaklasır ıse havlıyarak uyarır kurt hala yaklasırsa gorduyu ana saldırır ve yakalarsa olumune kadar mucadele eder koyun surusunun bırı dogum yapsın koyuna ve kuzuya bekler cobana haber verır uluyara asla bırakmaz sayıplenır hıc bır zaman bosa havlamazlar sadık bır coban kopeyıdır sıcak ıklıme hoslanmaz serın yere cok severler saygılar

 2. Merhabalar köyde yaşıyorum ve 2 tane yavru kangal var evin önünde besliyorum bağlı değiller beni gördükleri zaman deli gibi koşuyorlar yanıma nasıl Eğitebilirim bilmiyorum biraz köpeklere karşı korkum var ısırır diye düşünüyorum yeni yeni alışmaya başladım ama yine de yanıma yaklaştıklarında korkuyorum ister istemez bu konu da ne yapmalıyım başkasına vermem mi gerekiyor yoksa kendim bir şekilde baksam sorun çıkar mı? LÜTFEN KANGAL HAKKINDA BILGILI OLAN YAZSIN.

  1. Kardeşim 2 Tane Yavru Kangalın Var Değil mi? Sen Onların Sahibisin Anladığım Kadarıyla Ben Kangal Daha Önce Beslerim ve Kangal Hakkında Bilgi Sahibi yım. Yorumunu biraz geç gördüm. Ama Kardeşim sakın başka birine filan verme. Onlar seni asla isirmaz Saldırmazlar. Aksine seni ölümüne korurlar. Aileni Ve Seni kurt gibi canlılardan bile ölümüne korur. Hem aynı zamanda Bahçenide Korur. Kangal Çok Sadıktır. Asla Başka birine verme. Bol şanslar!

 3. Benim sivas kangalı var ama 1 aylık ateşi felan var ilk gün biraz kustu şimdi kusması yok kakası da normal iştahı yok yemek yemiyor

 4. Admin saf kangal çift tırnaktır olmayanlar kırmadır. Kangal köpeklerininde cinsleri vardır. En büyük olanları boz Kangal dedikleri; kafası büyük aslana benzeyen cinsidir. İngiliz arkeolog olayına gelin malesef yine bildiğin gibi değil. Dediğin gibi tesadüfün aksine Kangal a saf Kangal köpeği almak için gelmişlerdir. Anadoluda bulunan malaklarla Kangal köpeklerini karıştırdın sanırım. Bir Kangalli olarak saf Kangal köpeğini görmek istiyorsanız her sene yapılan Sivas Kangal köpeği festivaline gelebilirsiniz. Tabi boş konuşan admin bununda tesadüf olduğunu düşünmüyorsan. Kangal yoremizin değeridir ve köpeğidir. Senin gibi yavşaklar yüzünden değeri kalmadı artık. Sen önce kendin nerden gelmişsin onu bir araştırda sonra Kangal köpeğinin tarihçesini yazarsın.

 5. merhaba 1 haftaya kadar ben de bir yavru alacam bir sorum olacak ayıbogan cinci nasıldır ilk etapta nasıl beslemeliyim tamamen kendim yetiştirecem ne tavsiye edersiniz birde yavruyu 70 günlüken elmak ne kadar dogru cevaplarsanız sevinirim

  1. Kardeşim köpek aldinmi bilmiyorum ama aldıysan iki aylığına basmadan alma getirdiğin zamanda sulandırılmış inek sütü ver fazla iştahla icmiyor ise sütun içine yumurta sarısı içine koyup iyicene karıştırın ayreten yanında tavuk kemiği pirinç pilavı vere bilirsiniz köleniz iştahlı değilse kesinlikle parazit vardır hemen parazit ilacını verin

  2. Köpeğinize pilav vermeyin
   Pilav = Şeker (karbonhidrat)
   Ayrıca tavuk kemiğinde çok tehlikelidir köpeğinizin sindirim sistemine zarar verebilir eğer verirseniz de takip edin herhangi bir durumda hemen veterinere götürme durumunda kalabilirsiniz.

   Kulaktan duyma bilgilere aldırış etmeyin uzman birinden yardım almanızda fayda var yoksa köpeğinizi doyurayım derken eziyet etmekten başka bir işe yaramaz saygılar

 6. kangallar asla yemeğini paylaşmaz yemek için çok kapışırlar ama asla yavru bir köpeğe saldırmaz ve sadece yabancılar için tehlikelidir

 7. arkadaşlar bende 3 aylık kangal var çok aksi herşeye mızıklıyor tasmasını tutunca mızıklıyıp ısırmaya çalışıyor ileride düzelirmi acil cvp verebilirmisiniz çünkü evde çocuk var ayrıca burda her yerde kedi köpek var ileride büyüyünce sorun yaratırmı

  1. Benimde kangalim var 3 aylik olmak uzere. Tasmaya alisik diger kopegimlede iyi geciniyo aileme eskiden saldirma egilimindeydi kisa zamanda alıstı onu sosyallestirmek cok onemli. Paylasmayi . Yerine gore saldirgan yerine gore uysal olmayi ogretmelisiniz. Ilk kopeginizse cok zor olacaktir. Benim 3. Kopegim olmasina ragmen ilk basta cok zorlanmistim 🙂 kucukken egitimi verin yoksa başa cıkamazsiniz…

 8. hep boş şeyler yazmışınız ben Kangal lıyım bir kangallar herşeyden önce özgür olmalılar ve her yerde olurlar ama istenen özellikleri göstermezler . asıl amacları koyun sürülerini korumaktır. asla bağlanmaya gelmezler. daha detaylı bilgi almak isteyen varsa tel 0536 487 5986

  1. Kardeşimin bahçesinde iki kangal vardı ve küçük köpekler tepesinde oynar, onlar izlerdi.Sonra iki birbuçuk aylık kangal geldi.Altı aylık olunca bahçede birbirlerini parçalamaya başladılar.Oda büyüklüğünde önleri tamamen açık kafese konarak,eskiler gece yeniler gündüz bahçeye sahiplik yapmaya başladılar.Biz bayramlarda gidince yeni kangalların açık olduğu saatlerde küçük köpeklerimizi bahçeye çıkarmıyorduk.Bu bayram üç yaşındaki kaniş terrier karışımı kızım alt katta açık unutulan kapıdan dışarı çıkmış.Gördüğümde kuyruk kısık önlerinde hap gibi duruyordu.Bir anda boynunu yakaladılar,hemen hayır bırak diyerek ellerimi ağızlarına soktum,Biri su getirene kadar tüm el ve parmaklarım delik deşik oldu.Su döken kişi boyunlarından tuttu.Ben kızımı eve sokmak üzereyken biri kaçıp tekrar geldi.Kucağımdayken kulağını bacağını parçaladı,yere yatıp üstüne kapandım,yandan karnına saldırdı,Fakülteye götürdüm ama ameliyatta kaybettim.Hepsini seviyor,ilgileniyor ve temiz bakıyorduk ve önceki kangallarımıza bakarak çok asil ırk diye tanımlıyordum.On altı gün oluyor,dünya göğsümün üstünde gibi nefes alamıyorum.Ayağa kalkabildiğim zamanlarda,niye o kapı açık unutuldu?ben ne yapsam kurtarırdım?niye yaptılar?okumaya çalışıp tekrar yatıyorum,işe başlayamadım,Neden yaptılar ve ne yapsam saldırıyı durdurabilirdim?

 9. Slm arkadaşlar bir çelişki var hep yazılarda bazıları eğitilmez kalgal yavruları iç gudusel anneden oğrenirler diyorlar bazılarıda 3-6ay içinde eğitmen gerekiyor diyor bana bir kangal yavrusu gelcek şimdi ne yapacağımı bilemedim burda besleyen kişiler var anladığım kadarıyla fikir verirmisiniz

  1. Merhaba eylem ben 36 yaşındayımve bu güne kadar 9 kangal besledim yukarıda yazılanların çoğu doğrudur geldiklerinde eğer 2 aylık iseler önce 2 veya 3 gün sorun yaratacaklatır apartman dairesinde beslenmezler bahçeli bir evim var ve istanbulda yaşıyorum 2 kangal köpeğim 4 de kedim var çok dostturlar yanyana yatıyorlar ve koca caddelerde bile tasmasız dolaştırıyorum senin yapman gereken şu ilk üç ay kulübesinde bağlı tut ve tasmayla gezdir onu sık sık sev tüylerini tara bundan çok hoşlanacaktır soğuk havayı ve rüzgarlı esintili havayı çok sever yedirmen gereken ise şu sakın kö pek maması verme buna alışırsa çok aşırı şımarık çelimsiz ve zayıf olucaktır bir kasap ile anlaş ondan atık kemikleri al bunları suda kaynat ve ekmekle karıştırıp papara yap içine de bir veya iki kemik koy o zaman çok güçlü kaslı ve güçlü bir köpek olacaktır eğer sana kısa sürede alışırsa o zaman tasmasından ayır o senin peşinden hiç ayrılmayacaktır sadık ve koruyucu olacaktır sana şunu da anlatayım bir gün bana bir araba çarpacaktı köpeğim arkamdan yürüyordu ve ani fren yaptı köpek de arabaya saldırıp bir tekerini patlattı laf eden adama da saldırıp beni korudu ama adamı ısırmadı sadece uzaklaştırdı

   1. Peki kaç derece soğuğa dayanırlar 45 günlük bi kangal köpeğim var sahipleneli 3 gun oluyor anne sütünden kesilmis tum vaktimi ona ayırdım ama nasil bakacağımı bilmiyorum ilk defa köpek bakıyorum geceleri evin icinde kutuda bakıyordum fakat kutuyu devirdi o yuzden balkona koydum etrafını korunakli yaptım fakat usur mu diye cok endiseleniyorum

  2. kardeşim kimseye ihtiyaç duymadan köpeğini çok iyi yetiştirebilirsin. bende 2 tane kangal köpeği var biri 3 yaşın da diğeri ise 3 aylık. önce sen köpeğine bir lider olacaksın yani patron sen olacaksın. köpeğin senin istediğin bir şeyi yaptığın da onu ödüllendir, istemediğin bir şeyi yaptığın da ona sert bir şekilde seslen bunu defalarca sabırlı bir şekilde devam ettir. sev ve gerçekten ilgilenmek için vaktin varsa vaktini ona ayır. daha çok bilgi almak istiyorsan eğitimle alakalı internetten veya you tube den faydalan. ama yine söylüyorum herşey senin elin de. köpek sahibinin aynasıdır.

 10. Arkadaşlar Yavru Kangal Köpeklerine Anne Sütünden Sonra Çiğ süt vermeyiniz Vermek isterseniz de, Örneğin 1 k.g Süte 7.50 Gıram su koyun Aksi taktirde Arka Ayakları Yamuk olur çaprazlaşır.

 11. Arkadaslar 33 yasindayim 5 yasindan Guyana kangallarla ic iceyim halada ic iceyim bir kangali size asik kul kole edecek ten bit formula var onu zor aninda kurtarin Hardin edin by size ayit plan kangal olmasa bile size ayitse bir tiyatro ile onu zor aninda kurtarin

 12. Kangal

  Kangal köpekleri teröre karşı askere yardımcı olarak , veya onceden yerlerini belirleme ,korumacı amaçla kulanılabilinirmi?

  1. Evt hatta eskiden bi film vardı ismini hatırlamıyorum düşmanlar kaçıyor yakalanınca kangaldan korkuyor ama bizi korkutmak için kangal getirdiler diyor kangal havlayınca çok başarılı oldular diyor 😀

    1. kangal kopeklerinin ozel órgani cok buyuk oldugu icin surekli ciflesme hissi duyar bu yuzden kpeklere saldirmazlar sx

   1. Küçük fino tipli köpeklere saldırmazlar.Büyük ve saldırgan her köpeğe saldırırlar.

  1. Kardeşim kangal köpeği hiç bir köpeğe mecbur kalmadıkça saldırmaz ki saldırırsa canını feda edinceye kadar savaşır.

 13. Benim de kangalım var. Çok iyi bir kan. Yavruları olacak. Pitbull köpegimle birlikte büyüyorlar.

   1. Merhaba.
    Benım ortalama 7 aylık kırma kangalım var.2 aylıkken bızım apartmanın garajına sıgınmıs.2 ay garajda besleyıp bagımıza bıraktık.Sımdı 6 aylık.Esım her gun yemek vermeye gıdıyor.Mevsımden dolayı enfazla haftada 1 ya da 2 defa gıdıp uzun kalabılıyoruz.
    Garajda gelen gıdenın sureklı sevmesıne alıstıgından mıdır ne Yalnızlıgı sevmıyor.
    Bızım problemımız su sankı ısıracakmıs gıbı hırlıyor.Esım yemek göturdugunde de hırlayıp bacagına karnına kafasını suruyormus.Bız ordayken de normalken bırseye sınırlenıp hırlamaya baslıyor.Korkuyorum.Cok sevıyorum.Bırakmak ıstemıyorum.Ama caresızım.Boyu da buyuyunce hakımıyetı ıyıce zorlasacak.
    Asıları tam.O anlamda bır problem olamaz.Sureklı ekmek et kemık turu besledık.Enerjısını mı atamıyor.Sadece bız ordayken saldırganlasınca baglıyoruz.Onun dısında hep serbest.Lutfen cevap yazar mısınız.
    sımdıden cok tesekkur ederım.

 14. Bana Bir Tane Dişi Hediye Gelmişti Arkadaşımda Ciftlestirelim dedi bende olur dedim 11 tane yavrusu oldu 7 erk 4 disi disinin birini o aldi bana 3 disi kaldi ve onlar yasina gurince ciftlestirmeyi denedim olduda onunda yavrulari oldu hepsi beraber buyunce bayagi 25 kadar kopegim oldu davara goturdum diyer coban arkadaslar bana koyun verdiler para verdiler kopek aldilar benden buda benim bir mazim

  1. Kangal yani Anadolu Çoban Köpeği Van’da da olur Adana’da da Edirne’de de… İlla Sivas’tan getirtmeye gerek var mı?

  1. elif kardes ben ingilterede yasiyorum bahcem buyuk iki katki bir ev torunlarim cok kucuk evi bahceyi darmadagan edrmi cocuklari korumasi nasil onlara zarar verirmi cunku burdacok hirsizlik oluyor vede ev sahiplerine zarar veriyorlar tavsiye edrmisin tek korkum kucuk cocuklar kangal hakkinda bilgilendirirmisin saygilar attila

   1. Abi londrada bende yasiyorum benimde burda kangalim var 18 aylik cocuklara ile kesinlikte candir aksine onlari sizden bile iyi korurlar

  2. Bir sorum olucak eğitimsiz bir kangal var halam gilde bahçede besliyorlar amcam ona bakıyor amcan,mın sözünü dinlemiyor ama saldırmıyor amcama bana saldırırmı ben çocuğum daha 9 yaşındayım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu