Genel

En İyi 10 Bekçi Köpeği Cinsi

Sıra evinizi korumaya geldiğinde seçeceğiniz onlarca köpek türü var. Bazı köpekler sosyal ilişkiler konusunda oldukça başarılı ama bekçi köpeği olma konusunda sıkıntılıdır. Örneğin süs köpekleri ve Golden gibi uysal köpekler evinize giren hırsıza tepki göstermeyeceği gibi hatta onunla oynamak bile isteyebilir. Elbette her köpeğin tarzı ve yaradılışı farklı. Bazıları ailenize iyi bir dost olması için yetiştirilen köpeklerken bazıları ailenizi ve evinizi korumak için yetiştirilen köpeklerde olabilir. İşte bu listede göreceğiniz köpek cinsleri tam olarak onlar olacak yani; bekçi köpekler, hem de en iyi cinslerle;

En İyi 10 Bekçi Köpeği

#1- Dev Schnauzer

En İyi 10 Bekçi Köpeği Cinsi

Dev Schnauzer cinsi köpekler yalnızca cüssesiyle ürkütücü köpekler değildir. Onlar ayrıca cüssesinin hakkını veren köpekler. Sosyallikten uzak ve yalnızca sahibi yada ailesiyle vakit geçirmekten hoşlanan bu köpekler koruma iç güdüsü en gelişmiş köpeklerden biridir. Zaten çokça tercih edilen köpek ırklarından biri olmasının altında yatan en önemli nedenlerden biri olarak da bunu gösterebiliriz. Evinizin başı hırsızlarla dertte mi? Hiç merak etmeyin, Dev Schnauzer diye bir köpek ırkı var 🙂

Dev Schnauzer’ın özellikleri ve bakım bilgisi için tıklayın.

#2- Akita

Duygulu ve korumacı yönleri ağır basan köpek ırklarından biri olan Akita, sahibine olan düşkünlüğü ve sağdıklık duygusu nedeniyle yabancılara karşı fazlasıyla öfkeli olabiliyor. Buna bir de zeki ve kıvrak zekasını ekleyecek olursak Akita’nın kimleri korkutacağı apaçık ortada diyebiliriz. Akita en iyi bekçi köpeklerinden biri olduğu gibi aynı zamanda sosyalliğe ihtiyaç duyan ender köpek cinslerinden biridir.

En İyi 10 Bekçi Köpeği Cinsi

Akita’nın özellikleri ve bakım bilgisi için tıklayın.

#3- Alman Çoban Köpeği

En İyi 10 Bekçi Köpeği Cinsi

Alman Çoban Köpeği cinsi köpeklerin temel vazifesi asırlar boyunca hayvan sürülerine bekçilik etmek olmuştur. Hayvanların gideceği yönü tahin etmek ve hayvanların güvenliğinden sorumlu olan bu köpekler daima yırtıcı hayvanlara karşı tetiktedir. Hayvan gütme konusunda özel yeteneklere sahip olan Alman Çoban Köpeği şehirde ve evlerde de bekçilik vazifesinden ödün vermez. Bu köpekler çoğu zaman hırsızların ve art niyetli kişilerin en büyük korkulu rüyalarından biridir.

Alman Çoban Köpeği Özellikleri ve Bakımı Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın.

#4- Chow Chow

En İyi 10 Bekçi Köpeği Cinsi

Chow Chow, dışarıdan bakıldığında saldırgan mı yoksa uysal mı olacağı belli olmayan köpeklerden biridir. Pofuduk yapısı yabancı kişileri kandırmasın, bu köpekler tehlike anında fazlasıyla korumacı ve saldırgan olabilmektedir. Asya’da birçok kişinin bir numaralı ve değişmez bekçi köpeklerinden biri olan Chow Chow’un yapabileceklerini yalnızca bekleyin ve görün.

Chow Chow’un Bakımı ve Özellikleri için Tıklayınız

#5- Kuvasz

En İyi 10 Bekçi Köpeği Cinsi

Kuvasz’da tıpkı Çin Aslanı gibi dışarıdan bakıldığında uysal, dışı seni içi beni yakar köpek cinslerinden biri. Evinizi koruma konusunda bi’ alarm sistemlerinde bi’ de Kuvasz’a koşulsuz güvenebilirsiniz. Korumacı yönünün aksine Kuvasz cinsi köpeklerin en büyük özelliği tatlı mı tatlı dış görünüşlerinin olmasıdır.

Kuvasz Köpek Cinsi ve Bakımı Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın.

#6- Shar-Pei

En İyi 10 Bekçi Köpeği Cinsi

Belki yüzünde ve vücudundaki kırışıklar bu köpek cinsini tatlı ve hoş görülü gösteriyor olabilir ancak işin iç yüzünün hiçte göründüğü gibi olmadığını bilmeniz gerekiyor. Mizacı açısından oldukça ciddi ve sert bir köpek olan Shar-Pei, aile koruması olarak yapılabilecek en iyi tercihlerin arasında yer alıyor. Çoban köpeği olarak da kullanılan Shar-Pei, kendi doğasında yaşadığı taktirde sürüyü koruyup, yılan gibi zehri tesirli yırtıcılarla karşılaşan bu köpekten hırsızlar ve kötü niyetli kişilerin kesinlikle korkması gerekecek. Dışarıda ve ailesinin yanında oldukça uysal bir hayvan olan Shar-Pei’ler kendi evlerine gelen yabancılara karşı agresif tutum sergilerler. Evinize gelenler misafirse muhtemelen Shar-Pei bunu sorun etmeyecektir fakat değilse, kendine hastaneden güzel bir yer ayırtması gerekebilir.

Shar Pei Köpek Cinsi ve Bakımı Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın.

#7- Doberman Pinscher

En İyi 10 Bekçi Köpeği Cinsi

Doberman sahibi olmanın en güzel yanı da hiç kimsenin evinize kolay kolay giremeyeceğini bilmenin verdiği huzurdur. Çoğu insan dobermanları en kuvvetli ve inatçı köpek türlerinden biri olarak bilir. Adını dahi duyduğunda size saldırmak isteyenlerin birkaç adım geri çekilmek isteyecekleri Doberman ile kesin.

Doberman Köpek Cinsi ve Bakımı Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın.

#8- Komondor

En İyi 10 Bekçi Köpeği Cinsi

Pantolona benzeyen yapısıyla bilinen Komodor köpek cinsi, çiftliklerde bekçi köpeği olarak tercih edilen köpek ırklarından biri. Tam bir bekçi köpeği olan Komodor’lar hem ciddi hem de bir o kadar kabiliyetli köpekler. Ailesine sadık bu köpek cinsi yalnız başına olmaktan hoşlanır ve evin içerisindeki yabancıları sevmez. Özellikle kötü niyetli kişilerden hiç hoşlanmaz, sanırım ne demek istediğimizi siz anladınız 🙂

Komondor Köpek Cinsi ve Bakımı Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın.

#9- Belçika Malinois Köpeği

En İyi 10 Bekçi Köpeği Cinsi

Birçok alanda kullanılan Belçika Malinois Köpeğinin en önemli özelliği her zaman ailesini düşünmesi ve ailesinden hiç kimsenin incinmiyor olmasına en çok kendinin özen göstermesidir. Ayrıca Belçika Malinois Köpekleri eğitimlerde sarf ettikleri üstün çabalarıyla da bilinen usta bekçi köpeği ırklarından biridir.

Belçika Malinois Köpeği Özellikleri ve Bakımı Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın.

#10- Rottweiler

En İyi 10 Bekçi Köpeği Cinsi

Listenin en sonunda yer alıyor olması sakın sizi aldatmasın. Tıpkı Doberman cinsi köpeklerde olduğu gibi Rottweiler’da işinin ehli ve heybetli köpek cinslerinden biridir. Bakışlarıyla bile etrafa korku saçabilen köpeklerden biri olan Rottweiler cinsi köpekler dış görünüşüyle de caydırma özelliği açısından en yüksek olan köpek cinslerinden biridir.

Rottweiler Köpek Cinsi ve Bakımı Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu