Shar Pei Özellikleri Shar Pei Nasıl Bir Köpektir?

Bu ırk kendi içinde ayrılabilen bir ırktır. Shar Pei ırkına dahil olan köpekler hem vücutlarına oranla iri kafalı, hem de daha küçük kafalı olabilir. Bu ırkın kürkleri de ikiye ayrılır. At ve fırça kürklü olarak ayrılan Shar Pei ırkının iki türü de oldukça ilgi çekicidir. At kürklü olanlar daha nadirdir. Tüyler daha sert ve dikensidir. Ellendiği zaman rahatsız edebilir.

Shar Pei Özellikleri Shar Pei Nasıl Bir Köpektir?

Fırça tüylü cinslerin tüyleri ise daha yumuşak ve uzundur. İki tipteki tüy uzunlukları birbirlerine yakın olsa da, fırça tüylü olan Shar Peilerin tüyleri daha uzundur. Yine de pek fark yoktur. Bu ırkın tüyleri her tek renkte olabilir. Kulakları küçük, kuyrukları ise kısadır. Minik kulakları öne doğru sarkıktır. Kuyrukları ise yukarı doğru kıvrıktır. Dilleri mavi ile siyah arası bir renktedir ve bu özellikleri ile Chow chow ırkını anımsatırlar. Vücutları kare, kafaları iridir. Bu ırkın diğer garip özelliklerinden biri, yaşlandıkça kırışıklıklarının azalmasıdır. En çok kırışığa doğduklarında sahip olurlar.

Shar Pei Özellikleri Shar Pei Nasıl Bir Köpektir?

Shar Pei Cinsi Köpeklerin Karakteri

Shar Pei cinsi köpekler sahiplerine karşı çok sadıktır. Yine de bu ırka dahil olan köpekler, verilen her komuta düşünmeden uymayı reddedebilir. Diğer ırklara nazaran daha dominant bir yapısı vardır. Oyuncu ruhları ile cesaretleri, onları sizin için oldukça eğlenceli birer aile üyesi kılar. Ailesi olarak gördüğü kişilere karşı, oldukça sıcakkanlıdır ama yabancılara karşı her zaman tedbirli yaklaşır. Hoşuna gitmeyen yabancılara karşı, saldırgan bir tavır sergileyebilir.

Shar Pei Özellikleri Shar Pei Nasıl Bir Köpektir?

Shar Pei ırkının eğitiminde, onları eğiten kişinin rolü çok önemlidir. Eğitimi yapan kişi yeterince dominant ve lider kişilikli değilse, bu köpekler kontrolü ele alır ve sizi yönetebilir. Bir Shar Peinin eğitimini yapacak kişinin, kendinden oldukça emin ve lider niteliklerine sahip olması beklenir. Bu köpekler henüz yavruyken çocuk ve yavru hayvanlara alıştırılır ise büyüdüklerinde de oldukça iyi anlaşabilirler. Olgunlaştıktan sonra anlaşmaları biraz güç olabilir.

Shar Pei Özellikleri Shar Pei Nasıl Bir Köpektir?

Shar Pei Cinsi Köpeklerin Bakımı

Shar Pei ırkının kürk türüne göre bakımı da değişmektedir. Alt tüyleri olmayan tip, pek tüy dökmez ve bakımı daha kolaydır. Haftada bir fırçalanması ve gerektiği zaman banyo yaptırılması yeterli olacaktır. Alt tüylere sahip olan tip ise tüy dökme mevsiminde fazlasıyla tüy dökecek, bakımsız gibi görünecektir. Yine de bu çok da büyük bir sorun oluşturmayacaktır. Bazı Shar Peilerde aşırı salya üretimi sorunu vardır ve bu da evde besleniyor ise ev sahibine büyük sorun oluşturabilir. Buna dikkat edilmesi gerekmektedir.

15 Yorum var

 1. Nuri 9 Mayıs 2018
 2. Bülent 25 Kasım 2017
  • Ümit sahin 5 Nisan 2018
 3. Kaan 9 Kasım 2017
 4. Kaan 9 Kasım 2017
  • Muharrem Korkut 24 Nisan 2018
 5. selçuk 12 Nisan 2017
  • Mustafa 1 Mayıs 2017
 6. Barbaros Arsan 3 Nisan 2017
 7. Çağatay 5 Şubat 2017
 8. Enes Burak Karakoç 18 Aralık 2016
 9. Turgay 19 Ekim 2016
 10. Sönmez Sarphan 29 Mart 2016
  • Remzi Özdemir 2 Aralık 2016
   • oguz 24 Aralık 2016

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın