Süs Köpekleri

Pomeranian Boo Özellikleri ve Bakımı – Nasıl Bir Köpektir?

Pomeranian Boo süs köpeğinin çoğu kişi gerçek olduğuna bile inanmayanları duyuyoruz ama böyle bir köpek cinsi var ve birçok kişi tarafından beslenmektedir. Pomeranian Boo Özellikleri bakımı neler? hepsi konumuzda.

Pomeranian Boo Kökeni

Pomeranian Boo Özellikleri ve Bakımı - Nasıl Bir Köpektir?

Bu köpeğin kökeni eskiden Avrupa’ya getirilmiş olan Spitz ırkından geldiği öne sürülmektedir. Pomeranian Boo köpeğinin ataları daha önceden çok daha kilolu bir vücuda sahipti, daha sonra Kraliçe Victoria bu köpeğin meraklısı olduğunu gösterdi ve bu köpek için özel programlar kurdu. Bu sayede daha küçük ırklar meydana geldi.

Önceden 15 kilo civarı olabilen bu köpekler şimdi 1-3 kg arasında değişmektedir. Şuanda aile ve yarışma köpeği olarak çok fazla tercih edilen bir köpektir.

Pomeranian Boo Özellikleri

Pomeranian Boo Özellikleri ve Bakımı - Nasıl Bir Köpektir?

Pomeranian Boo özellikleri açısından oldukça küçük bir ırktır. Oldukça yoğun tüylü bir köpektir. Yüzleri çok değişkenlik göstermektedir bir kısmı tilkiye benzeyen yüz ifadesine sahipken bir kısmının aynı oyuncak bebek gibi yüz ifadeleri vardır.

Gözleri koyu renklidir. Burun rengi ise tüylerinin renginde yada siyah renkte olur. Sırtında öne doğru kıvrılan kuyruk vardır. Kürkleri tek renkte olabilmektedir. En fazla bulunduğu renkler kahverengi, turuncu, siyah ve beyaz rengidir. Çok nadir olmakla beraber iki renkli olanları da bulunmaktadır.

Tüyleri çift katmanlı, düz ve kaba bir yapıya sahiptir. Kürkünün alt katmanındaki tüyleri çok yumuşaktır. Oldukça sevimli bir yüz ifadesine sahip olan bu köpekler çok tüy dökmektedir.

Ağırlık: Erkeklerde 1 – 3 kg / Dişilerde 1 – 3 kg
Boy: Erkeklerde 18 – 30 cm/ Dişilerde 18 – 30 cm
Yaşam Süresi: 12-15 yıl

Pomeranian Boo Karakteri

Pomeranian Boo Özellikleri ve Bakımı - Nasıl Bir Köpektir?

Pomeranian Boo, şirinliğiyle beraber çok insan tarafından sevilen bir köpektir. Türkiye’de şuanda çok yaygın olmasa da yaygınlaşma eğilimindedir. Pomeranian Boo ırkının mizacı şu şekilde özetlenebilir.

 • Pomeranian Boo çok fazla hayat dolu bir cinstir.
 • Öğrenmek onun için bir hobi gibidir.
 • Sahibine karşı çok bağlı ve sadıktır. İnatçılıkları da vardır.
 • Yavruyken diğer köpeklerle ve diğer canlılarla beraber büyürse ilerde sıkıntı olmaz.
 • Bu köpekler çok küçük olmasına rağmen diğer birçok küçük köpekte olduğu gibi kendini büyükmüş gibi görüp diğer büyük köpeklere saldırma eğilimi olabilmektedir.
 • Bekçi köpekliği için son derece uygun bir ırktır.
 • Yalnız yabancılara karşı sürekli havlama eğilimine sahiptir.
 • Evde beslerken bu köpeği havlama konusunda yeteri derecede eğitim vermelisiniz.Aksi halde komşularınızdan şikayet almanıza neden olabilir.Çünkü bu köpek kapı çalınsa bile havlayabilir.
 • Sahibinin kim olduğu iyice anlatılması eğitilmesi gerekir yoksa söz dinlememe huyları vardır.
 • Yemekler konusunda çok seçici davranabilir.

Pomeranian Boo Bakımı 

Pomeranian Boo Özellikleri ve Bakımı - Nasıl Bir Köpektir?

Pomeranian Boo ırkı apartman dairesinde beslenmek için uygundur. Ev içerisinde sürekli hareket etmek ister ama sıcak havaları çok sevmez. Dolayısıyla çok sıcak iklimlerde yaşayanlar için yazın problem yaşanabilir. Ilıman iklimler bu köpek için uygundur.Geniş bir oda veya ev içerisinde egzersiz yapılması onun egzersiz ihtiyacını karşılayabileceklerdir.

Pomeranian Boo Bakımı açısından sık sık fırçalanmaya ihtiyacı vardır. Alt kürkleri yılda 1-2 defa yoğun şekilde olmak üzere dökülmektedir. Sadece gerektiği zaman özel köpek şampuanı ile yıkanmalıdır. Gözlerinin kenarları ve kulakları düzenli olarak temizlenmelidir. Ayrıca diş bakımına ihtiyaçları vardır.

Pomeranian Boo Sağlığı

Pomeranian Boo Özellikleri ve Bakımı - Nasıl Bir Köpektir?

Bu köpekler diğer köpeklere oranla çok daha uzun bir yaşam sürebilir. Ancak sorunsuz bir köpek demek doğru olmayacaktır. Kalp, göz ve kulak hastalıkları görülebilir. Genel olarak yatkın olduğu hastalıklar; diz kapağı çıkığı, kalp hastalıkları, deri hastalıkları, göz enfeksiyonları, erken yaşta diş kaybı olarak sıralanabilir.

Pomeranian Boo Çocuklarla İlişkisi

Pomeranian Boo Özellikleri ve Bakımı - Nasıl Bir Köpektir?

Pomeranian Boo ırkının sahibine karşı çok sadık ve sevecen olduğunu ifade etmiştik. Ancak yabancılara karşı agresif tavırlar sergileyebilir. Aynı zamanda çocuklarla da pek anlaşamamaktadır.

Özellikle küçük çocuklu aileler için önerilmez. Çünkü, Pomeranian ırkı çocuklardan gelen aşırı ilgi ve dikkatsizliklere karşı agresif tavırlar sergileyebilir ve ısırabilir. Dolayısıyla daha çok yetişkinler için uygun bir ırktır.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
2.6

Özet

Pomeranian ırkı genellikle sevimliliğiyle ve boyutlarıyla ön plana çıkmaktadır. Süs köpeği olarak tercih edilen bu köpekler bekçilik konusunda da oldukça yeteneklidir. Pomeranian Boo ırkı hakkında daha detaylı bilgi almak için yukarıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

428 Yorum

 1. Merhaba birimde 2,5 yaşında safkan erkek boo köpeğimiz var.Olağanüstü bir köpek Bobi çiftleştirmek istiyoruz ilgilenen olursa e-posta adresime mesaj atabilir İzmir

 2. Tüm hayvanların parayla satılmasına karşıyım,vermek isteyen olursa bende sahiplenmek istiyorum,İstanbulda, müstakil ve bahçeli bir evde yaşiyorum,bakımı konusunda bilgi sahibiyim,sıcak ve güvenli bir ortam vereceğime emin olabilirsiniz,bana ulaşmak için [email protected] dan mail atabilirsiniz.

 3. Arkadaşlar siz pomeranian boo köpekleri hakkinda pek bilgiye sahip değilsiniz galiba yorumlari okudum da bu köpekler yurt dişindan buraya geliyor aşilariyla beraber 15 milyari buluyor. İştiyen olursa yavrulari elimde mevcuttur

 4. Pomeranin poo yavrusu bakmak amak istiyoruz lutfen fiyati cok pahali olmasin 1 in ustune cikamam

 5. Bu köpek cinsinin hastasıyım hayvanlara farkli bir ilgi odağım var hep hayalimde olduğu gibi bende bir minik köpeğim olsun isterim suan istanbulda üniversite okuyorum . Evde kalıyorum . Ücretsiz Sahiplendirmek yada maddi yönden çok istenmediği sürece alırım . INSTGRAM onurcmck hesabından ulaşabilirsiniz ??

 6. benimde bir kızım var, tek çocuk olunca bazen serzenişlerde bulunuyor ve pomeranian booları çok seviyor..ücretsiz yada cüzzi bir ücretle sahiplenmek istiyoruz. Bakımı konusunda endişe olmasın.
  [email protected] adresinden iletişime geçilebilir.

 7. Bende 7 aylık bir erkek yavru var orijinal dişi bulabilirsem çiftleştirmek istiyorum ve gerçekten bakabilecek ailelere vermek istiyorum

  1. dilerseniz görüşülebilir konuyla ilgili fazla yazışma taraftarı değilim.

   uygun gördüğünüz taktirde sahiplenebilirim. gerekli ödemeler malzemeler alınacaktır.

   [email protected] mail adresinden ulaşabilirsiniz.

  2. Merhaba Aybüke Hanım bende bu cinsi çok seviyorum eğer birgün çiftleştirir de sahiplendirmeyi düşünürseniz lütfen bana yazın özel durumumu daha sonra sizinle paylaşacağım..Hoşçakalın

  3. Mrha aybuke hanim kopeginizi ciftlestirdiginizde elinizde yavru varsa bende almak istiyorum bakim konusunda hic merak etmeyin cok iyi bakilacaktir bana [email protected] ulasabilirsiniz

  4. Merhaba aybüke hanım suan 1 yasını yeni doldurmuş orjinal spitz dişi var bende eğer düşünürseniz görüşebiliriz özelden de mail atabilirsiniz

 8. Lutfen ben istiyorum evde ingiliz kedim var onunla yaşayacak ve sıcacık bi aile ile mümkünse yaşına gelmemiş

 9. Yani demek istediğim parayı veren düdüğü çalar mantığı ile bu canlara sahip olmak değil maharet alınan bu canlara hakkıyla ölene kadar bakabilmek… alıpta her türlü eziyeti etmek hatta dahada kötüsü sokağa atmak bana göre insani vede vicdanlı bir hareket değil. Türkiye bu canlara karşı sorumluluk üstlenen yok. Ben parasını verip vicdandan yoksun insanların bu canlara sahip olmasına karşıyım…

 10. Kendimi bildim bileli evimde ya kedim yada köpeğim oldu. Hiçbirzamanda ücretle almadım. Siyam kedimde oldu, maltese terrierimde, rus finomda. Bende ücret karşılığı bu canların satışına karşıyım. Çünkü herşeyden önce maalesef ülkemizde bu canlar sokağa bırakılıyor. Ücretli olsun olmasın önce o canların isteklerine önem vermek aslolan…

 11. Safkan Irk ve Sağlık garantili Pomeranian yavrularımızla fiyat ve detaylı bilgi için 0544 971 3449 arayabilirsiniz… yavru_patiler İnstagram adresimizden referanlarımızı ve güncel yavrularımızı görebilirsiniz…

 12. İyi günler
  Bizde Pomerian istiyoruz ücretsiz olursa tercihimizdir yada cüzzi rakam olabilir kızım çok istiyor ilgilenen olursa sevinirim çok iyi bakılacağından emin olabilirsiniz.
  MANİSA

 13. bende pomerian cinsi almak istiyorum ama ücretsiz vermek isteyen varsa alabilirim bahçemde var kızım çok istiyor5336268948 arasanız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu