Av Köpekleri

Golden Retriever Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Golden Retriever’lar, avcılar için avı alma, izleme, kanun yaptırımı için kaçak malları bulma, terapi ve hizmet köpekleri olarak mükemmeldir. Aynı zamanda doğal sporculardır, çeviklik ve rekabetçi köpek sporlarında başarılı olurlar.

Altın kürkleri altında güvenilir ve memnun etmeye istekli aile köpekleridir ve eğitilmesi nispeten kolaydır. Hayata karşı neşeli ve eğlenceli bir yaklaşım benimserler ve bu davranışını yetişkinliğe kadar sürdürürler. Çocuk gibi davranması kimi zaman sinir bozucu olsada aslında size keyif verir ve oldukça eğlendirir.

Golden Retriever Kökeni

Golden Retriever Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

ilk olarak 1908’de bir İngiliz köpek gösterisinde görüldü ve aynı zamanda, türün iyi örnekleri Kanada yoluyla Amerika’ya gelmeye başladı. Spor avcıları, cinsin faydasını takdir ettiler, gösteri meraklıları güzellikleri ve atılmalarından büyülendiler ve hepsi Golden’ın tatlı, mantıklı mizacından etkilendiler.

İngiltere’de ve birçok ülkede en sevilen köpeklerin başında Goldenler gelmektedir. İtaat konusunda oldukça başarılı olması onu popüler bir köpek haline getirmiştir.

Kuş avı konusunda çok başarılıdır; çok özel bir kuş avcısıdır. İnsanı memnun etmek için elinden geleni yapan bir köpektir. Aynı zamanda oldukça zekidir.

Golden Retriever Özellikleri

Golden Retriever Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Golden Retrieverların çok fazla değişik renkleri bulunmaktadır ancak genelde krem veya altın renginde görülmektedir.

Dış tüyleri oldukça yoğun olduğu için su geçirmez. Çift katmanlı, sık, hafif dalgalı, yumuşak tüy yapısına sahiptir.

Genel olarak sağlam kaslı yapısı vardır.

Ağız alanı oldukça iri yapıdadır.

Gözlerinin rengi koyu renktedir ve gözlerinin kenarları ise kahverengi renktedir.

Kulakları ise orta boyutta düşük yapıdadır. Av köpekleri arasında en yeteneklilerden biridir.

Ağırlık: Erkeklerde 27 – 36 kg / Dişilerde 25 – 32 kg
Boy: Erkeklerde 56 – 61 cm / Dişilerde 51 – 56 cm
Yaşam Süresi: 10 – 12 yıl

Golden Retriever Karakteri

Golden Retriever Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

🔸 Halk arasında Golden olarak tanımlanan Golden Retriever köpekler oldukça sevgi dolu olan köpeklerdir.

🔸 Zeki olması ve eğitime yakınlığı nedeniyle çok kolay eğitilebilmektedirler. Çok fazla tercih edilmesinin en temel sebebi de budur.

🔸 Ailesine itaat eden süper bir aile köpeğidir.

🔸 Diğer köpeklerle arası oldukça iyidir.

🔸 Golden cinsi köpek koruma köpeği olarak alınmaması gerekir. Çünkü Köpeklerin içgüdüsel korumaları dışında herhangi bir koruma görevi yapmaz.

🔸 Saldırganlık durumları yoktur fakat yabancı kişiler geldiğinde havlayarak tepki gösterebilirler.

🔸 Bu tip köpeğin söz dinleme alışkanlıkları sizi şaşırtabilir. Gerçekten de söz dinleme konusunda efsane olmuş bir ırktır.

🔸 Her zaman mutlu bir dost olarak yanınızda duracaktır.

🔸 Golden Retriever köpekler yarışmalarda büyük başarılar kazanan bir ırktır. Çok hareketli olması ve komutları çok kolay kapması nedeniyle hemen hemen her yarışmada başarılı olurlar.

🔸 İz sürme ve avı getirme sadece bu köpeğin özelliklerinden birkaçıdır.

🔸 Tıpkı Labrador gibi Golden da yüzme konusunda oldukça heveslidir ve yüzmek ister.

Sağlıklı bir köpek için asla sorumsuz bir yetiştiricisi bulunan yavru üreticisinden veya evcil hayvan dükkanından bir köpek yavrusu satın almayın. Yavru köpeklere geçebilecek genetik hastalıklardan arınmış olduklarından ve sağlam mizaçlara sahip olduklarından emin olmak için üreme köpeklerini test eden saygın bir yetiştirici arayın .

Golden Retriever Bakımı

Golden Retriever Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Golden Retriever özellikleri ile uyumlu olarak ev ve bahçe için uygundur. Apartmanda beslemek isteyenler içinde oldukça uygun bir ırk olarak kendini gösterir. Apartmanda yaşayanlar için bu köpeğin tek sorunu çok fazla tüy dökmesidir.

Golden Retrieverların, özellikle ilkbahar ve sonbaharda bolca tüyleri dökülür. Günlük fırçalama, tüylerin bir kısmını  azaltacak olsada en fazla giysilerinize ve evinizin her yerine yerleşmesini kısa bir zaman önleyecektir. Ama bir Golden ile yaşıyorsanız, köpek tüylerine alışmanız gerekecek. (Köpeklerde Tüy Bakımı)

Golden Retriever ayda en az 2 kez yıkanmalıdır. Çok tüylü oldukları için kürkü oldukça kirlenecektir. Sık yakamalardan da kaçınmalısınız. Köpeğin derisinin ürettiği doğal yağları yıkamayla kaybettiğiniz için deri tahrişleri meydana gelebilir. (Köpek Yıkama Rehberi)

Egzersiz ihtiyacı olarak günlük olarak oldukça yüksek olacaktır. Toplarla oynama ve getir komutlarında çok başarılıdırlar. (Köpeklerde Komut Eğitimi)

Çok hızlı şekilde kilo alabilir. Bu yüzden de beslenmesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Golden Retriever bakımı söz konusu olduğunda en dikkat etmeniz gereken şey ağız sağlığını korumak olmalıdır. Sürekli aktif olan bu köpekler her şeyi ağızlarına alırlar. Bu nedenle dişleri günlük kontrol edilmeli ve fırçalanmalıdır. (Köpeklerde Diş Sağlığı)

Sosyalleşmeye oldukça meyilli ve enerjik olsalarda tek başına büyütülmüş yada çocuklarla hiç tanıştırılmamış bir köpeğiniz varsa sosyalleşme eğitimi aldırmanız yada kendiniz vermeniz gereklidir. (Köpeklerde Sosyalleşme Eğitimi)

Sürekli hareket eden ve her bulduğu deliğe burnunu sokan dostlarımızın en çok kirlenen ve yıpranan yerlerinden biride tabiki gözleri olacaktır. Gözlerini günlük kontrol etmeli, göz sağlığına ve bakımına önem vermelisiniz. (Köpeklerde Göz Temizliği)

Golden için tuvalet eğitimi oldukça kolay olacaktır. 2 aylık olana kadar evde tuvalet kazaları görülmesi mümkündür. (Köpek Tuvalet Eğitimi)

Kulaklarının da düzenli olarak temizlenmeye ihtiyacı vardır. (Köpeklerde Kulak Bakımı)

Zamanı geldikçe tırnak bakımı da yapılmalıdır. Genelde ayda 1 kez tırnakları kontrol edilmeli ve halılara ve koltuklara zarar vermemesi için uzun görünüyorlarsa kesilmelidir. (Köpek Pati Bakımı)

Golden Retriever Sağlığı

Golden Retriever Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Bu köpekler genellikle sağlıklı atalara sahiptir. Ancak yine de köpeğinizin anne ve babasını tanımanız faydalı olacaktır. Anne ve babasının taşıdığı genetik hastalıklar bilinmelidir.

Goldenlar genellikle sağlıklıdır, ancak tüm cinsler gibi belirli sağlık sorunlarına eğilimlidirler. Tüm Goldenlar bu hastalıklardan herhangi birini veya tamamına yakalanmayabilir, ancak bu cinsi beslemeyi düşünüyorsanız bunların farkında olmanız önemlidir.

Kalça Displazisi: Kalça displazisi, uyluk kemiğinin kalça eklemine tam oturmadığı kalıtsal bir durumdur. Bazı köpekler, bir veya iki arka ayağında ağrı ve topallık gösterir, ancak kalça displazisi olan bir köpekte herhangi bir rahatsızlık belirtisi fark etmeyebilirsiniz. Köpek yaşlandıkça gelişebilir.

Dirsek Displazisi: Büyük cins köpeklerde yaygın olan kalıtsal bir durumdur. Köpeğin dirseğini oluşturan ve eklem gevşekliğine neden olan üç kemiğin farklı büyüme oranlarından kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu acı verici topallığa yol açabilir.

Katarakt: İnsanlarda olduğu gibi, köpek kataraktları, göz merceğinde zamanla büyüyebilen bulanık noktalarla kendini gösterir. Her yaşta gelişebilirler ve bazı vakalar ciddi görme kaybına neden olsalar da genellikle görmeyi bozmazlar.

Progresif Retinal Atrofi (PRA): PRA, retinanın kademeli olarak bozulmasını içeren bir göz hastalıkları ailesidir. Hastalığın erken dönemlerinde köpekler gece kör olur. Hastalık ilerledikçe gündüz görüşlerini de kaybederler.

Subvalvüler Aort Darlığı: Bu kalp problemi, sol ventrikül (dışarı akış) ile aort arasındaki dar bir bağlantıdan kaynaklanır. Bayılmaya ve hatta ani ölüme neden olabilir. Veterineriniz bunu tespit edebilir ve uygun tedaviyi önerebilir.

Osteokondrozis Disekanları (OKB): Eklemlerdeki kıkırdağın uygunsuz büyümesinden kaynaklanan bu ortopedik durum genellikle dirseklerde meydana gelir, ancak omuzlarda da görülmüştür. Köpeğin dirseğini bükemeyeceği noktaya kadar eklemin ağrılı sertleşmesine neden olur.

Von Willebrand Hastalığı: Bu, kanın pıhtılaşma kabiliyetine müdahale eden kalıtsal bir kan hastalığıdır. Ana semptom, bir yaralanma veya ameliyattan sonra aşırı kanamadır. Diğer semptomlar arasında burun kanaması, diş eti kanaması, mide veya bağırsakta kanama olur.

Köpek sahipleri, herhangi bir hastalık belirtisi meydana geldiğini gözlemlediğinde bu durumunda ne yapılması gerektiği konusunda kendilerini eğitmelidir. En yakın veterinerden bilgi almalıdır. (Köpek Hastalıkları)

Golden Retriever Beslenmesi

Golden Retriever Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Önerilen günlük miktar: İki öğüne bölünmüş günde 2 – 3 fincan yüksek kaliteli kuru mamadır.

Yetişkin köpeğinizin ne kadar mama yemesi gerektiği büyüklüğüne, yaşına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Köpekler, tıpkı insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda yiyeceğe ihtiyacı yoktur.

Mamalarını her zaman dışarıda bırakmak yerine, yiyeceğini ölçerek ve günde iki kez vererek onları iyi bir formda tutun. Kilolu olup olmadığından emin değilseniz ona göz testi ve uygulamalı test yapın.

Altın bir köpek yavrusu yetiştiriyorsanız özel dikkat göstermeniz gereken konu dört ila yedi aylıkken çok hızlı büyürler ve bu da onları kemik bozukluklarına duyarlı hale getirir. Çok hızlı büyümelerini engelleyen yüksek kaliteli mamalarla, düşük kalorili bir diyette başarılı olurlar.

Golden Retriever Çocuklarla İlişkisi

Golden Retriever Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Sevimli Golden Retriever, çocukların gürültüsünden ve kargaşasından rahatsız olmaz ve hatta onunla büyür. Yine de büyük, güçlü bir köpektir ve yanlışlıkla küçük bir çocuğu kolayca devirebilir.

Her ırkta olduğu gibi, çocuklara her zaman köpeklere nasıl yaklaşacaklarını ve onlara nasıl dokunacaklarını öğretmeli ve her iki tarafın da herhangi bir ısırmayı, kulak veya kuyruk çekmesini önlemek için köpeklerle küçük çocuklar arasındaki her etkileşimi denetlemelisiniz.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
4.1

Özet

Golden Retriever ırkı genellikle zekasıyla bilinmektedir. Eğitilebilirliği en kolay köpeklerden bir tanesi olan Golden Retriever ırkı hakkında daha detaylı bilgi almak için yukarıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

327 Yorum

 1. Ben nisa yavru golden almak istiyorum izmirde yaşıyorum ama köpeği bursadan alabilirim bursada yavru golden sahibi olan varsa bana ulaşabilir 5348238936

 2. Erkek golden 0-6 aylık olursa sahiplenmek istiyorum istanbulda yaşıyorum elinde olan bana ulaşabilir 0(530)115 29 34

  1. Bugün 7 tane doğum yaptı. 2 tanesi öldü . ama fazla evde tutamam. Çalışıyorum. Sokağa atmışlardı eve aldım. Ama bende fazla bakmayacağım yer artvindeyim.

   1. merhaba ben antalyadan nur erkek olanını sahiblenmek istiyorum kahverengi varsa bana bu numaradan acil ulaşabilirsiniz 05326646614
    saygılar

 3. 2.5 aylık golden retriever köpeğimizi elimizde olmayan imkanlardan dolayı istemeyerekte olsa satıyorum.Ilgilenmek isteyenler mesajla bana ulaşabilirler.
  NOT:Aşıları yapılmış pasaportu vardır.YALOVA

  1. merhaba ben antalyadan nur ücretsiz vermek isterseniz sahiblenmek istiyorum iyi bakılsın istiyorsanız çok sevilen bir yuvası olsun istiyorsanız bana bu numaradan ulaşabilirsiniz 05326646614

 4. 8 Haftalık Yavru Golden Arıyorum. Gaziantep’e ulaştırabilenler söylesin irtibata geçelim

   1. mrb hocam ben ilgilenirim. özelden dönüş yapın lütfen whatsaptan rahatca iletişim kurabiliriz. 5379598308

 5. benim bir gökdeniz var 2 yaşında ama hiçbir özelliklerine uymuyor yani hiçbir dediğimi yapmıyor. yalnızca attığım topu alıyor ama o topu bana geri vermiyor biz onu 1 yaşındayken s ahiplendik eğitmeye de denedim ama olmuyor ne yapmalıyım?

  1. merhaba İlke ,
   benim tavsiyem sabırlı ol bence kararlı ol vazgecme eğer pes edersen kendi kurallarını koyacaktır. onunda istediği bu değil mi zaten

 6. Meraba ben bilecikte yaşıyorum ve yavru köpek sahiplenmek istiyorum eskisehir yada yakın biyer tel.5443954969 sahiplendirmek isterseniz yavru köpek bana ulaşırsaniz sevinirim.

   1. Köpeği sahiplendirdiniz mi parayla mı ve nerede yaşıyorsunuz bende istiyorum çünkü

  1. Merhaba biz kayseride yasiyoruz esim veteriner hekim sizede uygun olursa sahiplenmek isyeriz

  1. Golden bulmuş sün eşim yolda İstanbul ümraniyedeyiz.belliki sahibi sokağa atmış genç ve çok uysal bir köpek sahiplendirmek istiyoruz.İlgilenenler arasın lütfen tel:05324283424

   1. 0539 266 14 54 esim veteriner hekim kayseride yasiyoruz sahiplenmek isterim tel ile ulasabilirsiniz

 7. Merhaba ben 22 yasindayim ailemle yasiyorum biz cok hayvan sever bir aileyiz ama annem evde bakmamiza izin vermiyo benim de en buyuk hayalim bir goldenım olması seneye okulum bitiyo insallah ise baslayip kendi evim oldugunda yeni dogmus bi golden sahiplenmek istiyorum ama bakimi ve egitilmesi hakkinda pek bi bilgim yok tuvalet egitimi nasil verilir bi de sabah 8 aksam 5 calisicam icin evde yalniz kalabilir mi bilgisi olanlar yardimci olabilir mi acaba

  1. goldenler zaten egitime yatkin but köpek olduklari için tuvalet konusunda bir iki kere sorun yasarsin ancak 8 den 5 e kadar evde olmazsan sabah gezmesine ihtiyaç duyucak o yüzden belki evde bazı seyleri dagıtır ve sıkıntıdan çok tuý doker bu köpekler enerjik köpekler benim goldenım olduģu için 5 senedir baya bi tecrubelendim sürekli gezmek istiyo tasmasını aliyo elime veriyo evet çok gùzel köpekler ama senin için pek uygun deil onu sabah birisi gezdirmesi lazim bence senin için uygun köpek (illa golden istemiyorsan) buldog enerjisi daha az sadece akşam gezse yeterli ve egitime yatkin

  1. 1 tane 10 aylık golden dişi yavru var ama sol ön bacağı doğuştan sakattır ücretli olarak sahiplendirmek istiyorum düşünüyorsanız beklerim

 8. Merhaba,dağ yolunda terkedilmiş 7 aylık erkek golden köpek vardır.Sahiplendirmemiz gerekiyor.Çok akıllı ve sevecen.Şuanda bakımını geçici olarak bir yerde yaptırıyorum.Kısıtlı süre kalabilir.İlgilenen olursa çok sevinirim.
  [email protected]

   1. Merhaba bana mail ile ulaşabilir misiniz? Dilovası dağ yolunda bulunmuştur.Nerde oturuyorsunuz?

    1. Merhaba Ülkem Eren köpeğiniz hayla duruyor mu acaba sahiplenmek istiyorum whatsaptan ulaşirsaniz sevinirim 05419745935

     1. Yaraları var şuan veterinerde tedavide.İyi bir yuva bulduk , tedaviden sonra sahiplenecekler.
      teşekkürler

  1. biz sahiplenmek istiyoruz hiç köpegimizolmadı nolur bize verirmisiniz çocuklarım çok istiyor

   1. Lütfen çocuklarınıza oyuncak olarak değil gerçekten bakabilecekseniz alın.Ve bu konuda siz ebeveynlere çok iş düşüyor.Maalesef köpekler çocuklar için alınıyor çocuklar sıkılınca sokağa bırakıyorlar ve perişan oluyorlar.Gerçekten sahiplenecek sorumluluğunuz var ise alın lütfen.

     1. Barınaklarda çok fazla sahiplenmeye ihtiyacı olan köpek var.Yavru olmasa bile 1 yaşını doldurmamış çok köpek var.İyi araştırın bulabilirsiniz.

  2. Merhaba Ülkem Eren köpeğiniz hayla duruyor mu acaba sahiplenmek istiyorum whatsaptan ulaşirsaniz sevinirim 05419745935

   1. Merhaba Yaşar Bey
    ilginiz için teşekkür ederiz.Köpeği sahiplendirdik.Belirttiğim gibi barınakları gezebilirsiniz kurtarılmayı bekleyen çok köpek var
    tekrar teşekkür ederim.

 9. AYHAN
  4 aylık tüm aşıları yapılmış erkek golden yavrumuza yuva arıyoruz.İlgilenirseniz 0 541 264 14 64 istanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu