Av Köpekleri

Golden Retriever Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Golden Retriever’lar, avcılar için avı alma, izleme, kanun yaptırımı için kaçak malları bulma, terapi ve hizmet köpekleri olarak mükemmeldir. Aynı zamanda doğal sporculardır, çeviklik ve rekabetçi köpek sporlarında başarılı olurlar.

Altın kürkleri altında güvenilir ve memnun etmeye istekli aile köpekleridir ve eğitilmesi nispeten kolaydır. Hayata karşı neşeli ve eğlenceli bir yaklaşım benimserler ve bu davranışını yetişkinliğe kadar sürdürürler. Çocuk gibi davranması kimi zaman sinir bozucu olsada aslında size keyif verir ve oldukça eğlendirir.

Golden Retriever Kökeni

Golden Retriever Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

ilk olarak 1908’de bir İngiliz köpek gösterisinde görüldü ve aynı zamanda, türün iyi örnekleri Kanada yoluyla Amerika’ya gelmeye başladı. Spor avcıları, cinsin faydasını takdir ettiler, gösteri meraklıları güzellikleri ve atılmalarından büyülendiler ve hepsi Golden’ın tatlı, mantıklı mizacından etkilendiler.

İngiltere’de ve birçok ülkede en sevilen köpeklerin başında Goldenler gelmektedir. İtaat konusunda oldukça başarılı olması onu popüler bir köpek haline getirmiştir.

Kuş avı konusunda çok başarılıdır; çok özel bir kuş avcısıdır. İnsanı memnun etmek için elinden geleni yapan bir köpektir. Aynı zamanda oldukça zekidir.

Golden Retriever Özellikleri

Golden Retriever Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Golden Retrieverların çok fazla değişik renkleri bulunmaktadır ancak genelde krem veya altın renginde görülmektedir.

Dış tüyleri oldukça yoğun olduğu için su geçirmez. Çift katmanlı, sık, hafif dalgalı, yumuşak tüy yapısına sahiptir.

Genel olarak sağlam kaslı yapısı vardır.

Ağız alanı oldukça iri yapıdadır.

Gözlerinin rengi koyu renktedir ve gözlerinin kenarları ise kahverengi renktedir.

Kulakları ise orta boyutta düşük yapıdadır. Av köpekleri arasında en yeteneklilerden biridir.

Ağırlık: Erkeklerde 27 – 36 kg / Dişilerde 25 – 32 kg
Boy: Erkeklerde 56 – 61 cm / Dişilerde 51 – 56 cm
Yaşam Süresi: 10 – 12 yıl

Golden Retriever Karakteri

Golden Retriever Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

🔸 Halk arasında Golden olarak tanımlanan Golden Retriever köpekler oldukça sevgi dolu olan köpeklerdir.

🔸 Zeki olması ve eğitime yakınlığı nedeniyle çok kolay eğitilebilmektedirler. Çok fazla tercih edilmesinin en temel sebebi de budur.

🔸 Ailesine itaat eden süper bir aile köpeğidir.

🔸 Diğer köpeklerle arası oldukça iyidir.

🔸 Golden cinsi köpek koruma köpeği olarak alınmaması gerekir. Çünkü Köpeklerin içgüdüsel korumaları dışında herhangi bir koruma görevi yapmaz.

🔸 Saldırganlık durumları yoktur fakat yabancı kişiler geldiğinde havlayarak tepki gösterebilirler.

🔸 Bu tip köpeğin söz dinleme alışkanlıkları sizi şaşırtabilir. Gerçekten de söz dinleme konusunda efsane olmuş bir ırktır.

🔸 Her zaman mutlu bir dost olarak yanınızda duracaktır.

🔸 Golden Retriever köpekler yarışmalarda büyük başarılar kazanan bir ırktır. Çok hareketli olması ve komutları çok kolay kapması nedeniyle hemen hemen her yarışmada başarılı olurlar.

🔸 İz sürme ve avı getirme sadece bu köpeğin özelliklerinden birkaçıdır.

🔸 Tıpkı Labrador gibi Golden da yüzme konusunda oldukça heveslidir ve yüzmek ister.

Sağlıklı bir köpek için asla sorumsuz bir yetiştiricisi bulunan yavru üreticisinden veya evcil hayvan dükkanından bir köpek yavrusu satın almayın. Yavru köpeklere geçebilecek genetik hastalıklardan arınmış olduklarından ve sağlam mizaçlara sahip olduklarından emin olmak için üreme köpeklerini test eden saygın bir yetiştirici arayın .

Golden Retriever Bakımı

Golden Retriever Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Golden Retriever özellikleri ile uyumlu olarak ev ve bahçe için uygundur. Apartmanda beslemek isteyenler içinde oldukça uygun bir ırk olarak kendini gösterir. Apartmanda yaşayanlar için bu köpeğin tek sorunu çok fazla tüy dökmesidir.

Golden Retrieverların, özellikle ilkbahar ve sonbaharda bolca tüyleri dökülür. Günlük fırçalama, tüylerin bir kısmını  azaltacak olsada en fazla giysilerinize ve evinizin her yerine yerleşmesini kısa bir zaman önleyecektir. Ama bir Golden ile yaşıyorsanız, köpek tüylerine alışmanız gerekecek. (Köpeklerde Tüy Bakımı)

Golden Retriever ayda en az 2 kez yıkanmalıdır. Çok tüylü oldukları için kürkü oldukça kirlenecektir. Sık yakamalardan da kaçınmalısınız. Köpeğin derisinin ürettiği doğal yağları yıkamayla kaybettiğiniz için deri tahrişleri meydana gelebilir. (Köpek Yıkama Rehberi)

Egzersiz ihtiyacı olarak günlük olarak oldukça yüksek olacaktır. Toplarla oynama ve getir komutlarında çok başarılıdırlar. (Köpeklerde Komut Eğitimi)

Çok hızlı şekilde kilo alabilir. Bu yüzden de beslenmesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Golden Retriever bakımı söz konusu olduğunda en dikkat etmeniz gereken şey ağız sağlığını korumak olmalıdır. Sürekli aktif olan bu köpekler her şeyi ağızlarına alırlar. Bu nedenle dişleri günlük kontrol edilmeli ve fırçalanmalıdır. (Köpeklerde Diş Sağlığı)

Sosyalleşmeye oldukça meyilli ve enerjik olsalarda tek başına büyütülmüş yada çocuklarla hiç tanıştırılmamış bir köpeğiniz varsa sosyalleşme eğitimi aldırmanız yada kendiniz vermeniz gereklidir. (Köpeklerde Sosyalleşme Eğitimi)

Sürekli hareket eden ve her bulduğu deliğe burnunu sokan dostlarımızın en çok kirlenen ve yıpranan yerlerinden biride tabiki gözleri olacaktır. Gözlerini günlük kontrol etmeli, göz sağlığına ve bakımına önem vermelisiniz. (Köpeklerde Göz Temizliği)

Golden için tuvalet eğitimi oldukça kolay olacaktır. 2 aylık olana kadar evde tuvalet kazaları görülmesi mümkündür. (Köpek Tuvalet Eğitimi)

Kulaklarının da düzenli olarak temizlenmeye ihtiyacı vardır. (Köpeklerde Kulak Bakımı)

Zamanı geldikçe tırnak bakımı da yapılmalıdır. Genelde ayda 1 kez tırnakları kontrol edilmeli ve halılara ve koltuklara zarar vermemesi için uzun görünüyorlarsa kesilmelidir. (Köpek Pati Bakımı)

Golden Retriever Sağlığı

Golden Retriever Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Bu köpekler genellikle sağlıklı atalara sahiptir. Ancak yine de köpeğinizin anne ve babasını tanımanız faydalı olacaktır. Anne ve babasının taşıdığı genetik hastalıklar bilinmelidir.

Goldenlar genellikle sağlıklıdır, ancak tüm cinsler gibi belirli sağlık sorunlarına eğilimlidirler. Tüm Goldenlar bu hastalıklardan herhangi birini veya tamamına yakalanmayabilir, ancak bu cinsi beslemeyi düşünüyorsanız bunların farkında olmanız önemlidir.

Kalça Displazisi: Kalça displazisi, uyluk kemiğinin kalça eklemine tam oturmadığı kalıtsal bir durumdur. Bazı köpekler, bir veya iki arka ayağında ağrı ve topallık gösterir, ancak kalça displazisi olan bir köpekte herhangi bir rahatsızlık belirtisi fark etmeyebilirsiniz. Köpek yaşlandıkça gelişebilir.

Dirsek Displazisi: Büyük cins köpeklerde yaygın olan kalıtsal bir durumdur. Köpeğin dirseğini oluşturan ve eklem gevşekliğine neden olan üç kemiğin farklı büyüme oranlarından kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu acı verici topallığa yol açabilir.

Katarakt: İnsanlarda olduğu gibi, köpek kataraktları, göz merceğinde zamanla büyüyebilen bulanık noktalarla kendini gösterir. Her yaşta gelişebilirler ve bazı vakalar ciddi görme kaybına neden olsalar da genellikle görmeyi bozmazlar.

Progresif Retinal Atrofi (PRA): PRA, retinanın kademeli olarak bozulmasını içeren bir göz hastalıkları ailesidir. Hastalığın erken dönemlerinde köpekler gece kör olur. Hastalık ilerledikçe gündüz görüşlerini de kaybederler.

Subvalvüler Aort Darlığı: Bu kalp problemi, sol ventrikül (dışarı akış) ile aort arasındaki dar bir bağlantıdan kaynaklanır. Bayılmaya ve hatta ani ölüme neden olabilir. Veterineriniz bunu tespit edebilir ve uygun tedaviyi önerebilir.

Osteokondrozis Disekanları (OKB): Eklemlerdeki kıkırdağın uygunsuz büyümesinden kaynaklanan bu ortopedik durum genellikle dirseklerde meydana gelir, ancak omuzlarda da görülmüştür. Köpeğin dirseğini bükemeyeceği noktaya kadar eklemin ağrılı sertleşmesine neden olur.

Von Willebrand Hastalığı: Bu, kanın pıhtılaşma kabiliyetine müdahale eden kalıtsal bir kan hastalığıdır. Ana semptom, bir yaralanma veya ameliyattan sonra aşırı kanamadır. Diğer semptomlar arasında burun kanaması, diş eti kanaması, mide veya bağırsakta kanama olur.

Köpek sahipleri, herhangi bir hastalık belirtisi meydana geldiğini gözlemlediğinde bu durumunda ne yapılması gerektiği konusunda kendilerini eğitmelidir. En yakın veterinerden bilgi almalıdır. (Köpek Hastalıkları)

Golden Retriever Beslenmesi

Golden Retriever Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Önerilen günlük miktar: İki öğüne bölünmüş günde 2 – 3 fincan yüksek kaliteli kuru mamadır.

Yetişkin köpeğinizin ne kadar mama yemesi gerektiği büyüklüğüne, yaşına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Köpekler, tıpkı insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda yiyeceğe ihtiyacı yoktur.

Mamalarını her zaman dışarıda bırakmak yerine, yiyeceğini ölçerek ve günde iki kez vererek onları iyi bir formda tutun. Kilolu olup olmadığından emin değilseniz ona göz testi ve uygulamalı test yapın.

Altın bir köpek yavrusu yetiştiriyorsanız özel dikkat göstermeniz gereken konu dört ila yedi aylıkken çok hızlı büyürler ve bu da onları kemik bozukluklarına duyarlı hale getirir. Çok hızlı büyümelerini engelleyen yüksek kaliteli mamalarla, düşük kalorili bir diyette başarılı olurlar.

Golden Retriever Çocuklarla İlişkisi

Golden Retriever Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Sevimli Golden Retriever, çocukların gürültüsünden ve kargaşasından rahatsız olmaz ve hatta onunla büyür. Yine de büyük, güçlü bir köpektir ve yanlışlıkla küçük bir çocuğu kolayca devirebilir.

Her ırkta olduğu gibi, çocuklara her zaman köpeklere nasıl yaklaşacaklarını ve onlara nasıl dokunacaklarını öğretmeli ve her iki tarafın da herhangi bir ısırmayı, kulak veya kuyruk çekmesini önlemek için köpeklerle küçük çocuklar arasındaki her etkileşimi denetlemelisiniz.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
4.1

Özet

Golden Retriever ırkı genellikle zekasıyla bilinmektedir. Eğitilebilirliği en kolay köpeklerden bir tanesi olan Golden Retriever ırkı hakkında daha detaylı bilgi almak için yukarıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

327 Yorum

 1. Burada yorumlarla Golden sahiplenmek iyi bir yol değil bence… Hem yavru köpeklerin 7 haftalıkken sahiplenilmesi en doğrusu.Annesini tanımadan Golden alırsanız eğitiminde sıkıntı çekersiniz.(Tuvalet eğitimi gibi)Pet shoptan da köpek almak yanlıştır çünkü dar alanda köpekler davranış problemleri yaşar.(saldırganlık gibi)Ayrıca sahiplenirken yapılması gereken aşıları yapılmış mı sağlığı yerinde mi gibi konular da var…

 2. şuan elimde 4 aylık erkek ve 3,5 aylık dişi var Gaziantep’in İslahiye ilçesinde ikamet ediyorum.
  işlerimin yoğun olmasından dolayı ilgilenemiyorum gerçekten yeri ve durumu müsait olup sahiplenmek isteyen arkadaşlar irtibata geçin 0 505 693 56 66

  1. Merhaba benim golden köpeğim benimle büyüdü ve yaşı geldiği için vefat etti 🙁 yine golden istiyorum tam bir dost oluyorlar ama istanbulda oturuyorum . Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum

   1. Başın sağ olsun istanbul’da eminönünde bir hayvan pazarı var ordan alabilirsin veyada barınaktan al

   2. merhaba elimde 4 aylık erkek tüm aşıları yapılmış goldenim var ilgilenirseniz 0 541 264 14 64 istanbul

 3. 3.5 aylık dişi beyaz golden yavrusu işlerimden dolayı bakamıyorum. sahiplenmek isteyen olursa ankaradan iletişime gecebilir

  1. Merhaba. Farklı bir ilde oturuyorum. Eğer başkası sahiplenmemiş ise benimle iletişime geçer misiniz

   1. Bende anaparadaydım köpekleri çok severim bana verirsen sevinirim ilk defa köpek bekliycem ama erkek olsun ankara

   1. Bende bi tane yavru var bakmak istersen vere bilirim vatsap dan yazarsiniz 0537 920 61 81

  2. Köksal bey bende ankaradayım ve bir köpeğim olsun çok istiyorum ailemle yaşıyorum ona gözüm gibi bakarım lütfen dikkate alın beni…

  3. Golden köpeğim var 55 günlük uykusunda neden sürekli atılıyor acaba kardeşlerini ve annesini doğumda kaybettim

  4. Köksal bey eğer birine vermediyseniz ben alabilirim köpeğinizi 05419572251 numaram burdan ulaşabilirsiniz

  5. köksal bey ankara da ikamet etmekteyim, köpek sahiplenmemişse benimle iletişime geçebilirsiniz.

 4. ben yavru golden sahiplenmek istiyorum. evimizin bahçesinde bakıcam.eğer yavru golden köpeğiniz varsa bana ulaşırsanız sevinirim . haberlerinizi buradan bekliyorum.( mersin)

    1. Bende bi tane yavru var bakmak istersen vere bilirim vatsap dan yazarsiniz 0537 920 61 81

 5. BANA DA GOLDEN RETRİEVER OLURSA SAFKAN DİŞİ YADA ERKEK AMA DİŞİ OLSA DAHA İYİ OLUR BEDAVAYA VEREBİLİCEK VARMI ÖNCEDEN DEDEMLE BİRLİKTE 32 TANE KÖPEK BAKTIK AMA DEDEM HEPSİNİ SATTI 🙁 DALAMAN MUĞLADA OTURUYORUM BAHÇEDE BAKICAM ARA SIRA EVE ALIYORUM TABİ KİDE BU KONUDA GENEL ŞEYLERİ BİLİYORUM VE 200-250 TL BİRİKTİRDİM HESAPLARIMA GÖRE BÜTÜN AŞI VE İHTİYAÇLARINA YETİCEK facebook umdan bana ulaşın lütfen (((Serdar Kılıç) 12-13 yaşlarında bir çocuk profilim.

  1. şuan elimde 4 aylık erkek ve 3,5 aylık dişi var Gaziantep’in İslahiye ilçesinde ikamet ediyorum.
   işlerimin yoğun olmasından dolayı ilgilenemiyorum gerçekten yeri ve durumu müsait olup sahiplenmek isteyen arkadaşlar irtibata geçin 0 505 693 56 66

   1. banada 6 aylık bir golden lütfen daha önce bir kere baktım oda kangal dı şimdi apartmanda yaşadığım için bir golden ve rengi koyu sarı ile sarının ortası turuncu gibi

 6. Bende 1aylık golden beslemek istiyorum maddi durumum var yavrusu olan varsa bana youtube kanalından ulašabilir

 7. ben kaç yıldır anneme yalvarıyorum ‘Anne nooooooluuuur eve köpek alalım ‘ diye peki ya annem ne diyo ‘Ne köpeği evladım kardeşin varya onla oyna ‘ diyo ama bu sefer eminim bu köpek anneme göre hem bu seferde izin vermezse gizliden alıcam bakalım bu sevimlikte bi köpeği kapı dışarı edebiliyo mu

  1. dostum buna inanamıyorum seninle aynı şeyi düşünüyoruz bence bu sinsi planı uygulamaya geçirmeliyiz

  2. banada 6 aylık bir golden lütfen daha önce bir kere baktım oda kangal dı şimdi apartmanda yaşadığım için bir golden ve rengi koyu sarı ile sarının ortası turuncu gibi

 8. merhaba ben 12 yasindayim ve golden alicam ama biraz acemiyim sizce evde bakabilirmiyim apartmanda oturuyoruz

  1. uygun koşulları sağladığın sürece apartmanda da uyumlu olabilecek köpeklerdir ama alışmasına yardım etmelisin.

  2. ceyda bence deneme bile alıcaksan eğitilmiş ve asla havlamayan al yoksa köpeğin kapı dışarı edilebilir üzgünüm :

 9. Dediklerine gore ginde 1 balik yagi kapsulu dostumuzun tuylerinin dokulmemesini ve canli olmasini sagliyomus benimde 9 aylik bi kizim var cok tuy doktugu icin annem eve sokmuyor acaba bu kapsul olayi ise yararmi bi bilgisi olan varmin

  1. bence hiç doğru değil yani hayvanların bunyesi insanlar kadar çok guçlu olmadığından veteriner hekiminize başvurup kapsulu oyle vermeniz elbette daha doğru olacaktır 🙂

 10. 4,5 aylık golden sahiplendik, geldiği yerde çiftlik.. av köpeklerinin yanında bakılıyormuş ve hiç ilgilenilmemiş.. Çok kötü haldeyken alınıp veterinerde bazı tedavileri aşıları olmuş.. Piskolojisi ve vücudu yavaş yavaş toplayacak demiş veteriner..ben yine hafta sonu başka veterinere götüreceğim.. bize alıştı sosyalleşti fakat şuan 5.3 kilo.. Kilo farkı olmasını anlıyorum fakat 4,5 aylık goldenlardan en hafifi 10 kilo falan.. Tavsiyeleriniz neler?

 11. Golden Yavru. merhaba istanbulda oturuyorum 34 yasında evlıyım evde beslemek ıcın golden yavru erkek kopek arıyorum.Elinde fazla yavrusu olan varsa mutlu olurum.bana bu mailden ulasabılırsınız. [email protected]

  1. merhabalar ben afra, benim goldenım 1 hafta önce doğrurdu ve yavruya bakıcak birileri arıyoruz. Eğer hala köpek arıyorsanız isterseniz iletişime geçebiliriz.

   1. Merhaba, ailem ile ömürlük yol arkadaşımızı ailemize dahil etmek isterim. 3 aydır bilgi topladım, kitaplar okudum,tecrübeli insanlarla iletişim kurdum. sonunda bir golden ı evlat almak niyetindeyim. tesadüfen mesajını gördüm. mutlu bir yuvada olacağından emin olabilirsin, düşünürseniz mail adresim [email protected]

   2. Merhaba ben de cocuklugumdan beri hayvanlarla büyüdüm ve su an evlendi eşim korkusunu yendi ve bir yavruya yuva olmak istiyoruz.
    Yavru varsa hala ailesi biz olabiliriz ?

    1. 2 aylık olup aşıları devam etmekte olan enerjik,sevimli
     Doberman’ımıza ona iyi bakacak bir aile arıyoruz. Yaşı gereği tuvalet eğitimi henüz tamamlanmadı.(King Doberman)

    1. Bende istiyorum kopek goldin bana getirirseniz cok cok teşekkür ederim bizim şehir ankara mahalemiz demetewler 8inci cad e numaramız 5 nurten getirdiniz

   3. Biz İzmir’in sahil ilçelerinden birinde yaşıyoruz. Bizim kontrolümüzde kızımızın ilgilenebileceği bir köpek arıyoruz, hala duruyorsa annesinden ayrılma zamanı geldiğinde alabiliriz

   4. Merhaba ben golden yavrularından birine bakmayı çok istiyorum daha öncede 6 yıl bir golden à bakmıştım

   5. Merhaba , ilk defa evimde hayvan beslemeye başlayacağım önceden koşullarım uygun değildi, ben gerçek cins olan Golden Retriever istiyorum öncelikle yavrusu olup ev arayan varsa değerlendirmek istiyorum eğer bulamazsan Pet Shoptan alacağım

   6. Merhaba ben disi bir yavru varsa alabilirim bende de erkek bir yavru var ona es ve arkadas ariyorum iletisime gecelim

   7. arfa bana facebook tan ulaşabilirmisin Serdar Kılıç 12-13 yaşlarındayım acele edersen sevinirim.ve safkan mı ?

 12. Bana 1tane verirmisiniz lütfen cevap verin benim golden vardı yavru doğurdu dışarda gezmeye götiriyim dedim sokak köpeği geldi habersizce al götürdü elimden çok üzüldüm ailece annem diyor 1 tane daha alırmısın anneside zayıfladı iyice öldü neden olabilir acaba sizde hayvan severseniz bana 1 tane gönderirsiniz

  1. Hayvanseverse verir diye birşey yok. İki tane almışsınız ve ikisine de bakamamışsınız. Asıl hayvansever se size vermez ve eğer siz hayvanları seviyorsanız siz de almayın. Bakamamışsınız işte

 13. benim goldenim var yavru yaptı baya çok zayıfladı neyden olabilir
  Ama şu anda külo almaya başladı

   1. 05425570889 manisa turgutluda biz bir hayvan sever aileyiz bekliyorum evimizin neşesi bizim bir ailemizden biri olabilir egerki bana bir yavrusunu verirseniz ailece seviniriz haberinizi bekliyoruz

  1. bana önerirmısınız bebeklere zarar verirmi fıyatlar nedir . erkekler issırırrmı ? dışıler kaç yavru doğuruyordur?

   1. Goldenlar bebekleri çok severler ve hiç birşey yapmazlar aksine oyun bile oynarlar

  2. Mita eğer birine yavru verirsen köpek sütten kesilince yada biraz daha sonra yani 7 aylıkken ver

  1. Bizim yakışıklımız apartmanda bizle yaşıyor tuvalet eğitimine dışarıda alıştırdığımız için tuvaleti gelince belirtmek adına havlıyor eğer sözünüzü dinlerse havlamaz belli bir dönemde tüy dökmesi oluyor ama her gün taradığınızda bu hafife iniyor alıcaksanız kesinlikle tavsiye ederim :))

  2. Bende 10 aylık golden var 2 aylıkken aldım bende apartmanda besliyorum özellikle yıkadıktan sonra tüyleri çok fazla dökülüyor ve bazen havlıyor.

 14. Bende 4 gün önce golden yavru aldım 3 aylık ilk gün iyiydi ama 3 gündür yemiyor neşesi yok işgali var ne yapabilirim neden olmuştur bahcede bakıyorum üsütmüsmüdür yada bir şeye küsmüsmüdür öyle duygusal bir Köpek midir çocuklarım çok Üzgün ölçek diye lütfen birileri yardimci olsun

    1. evet ölümcül hastalık asılarını vurdurun özellkle iç dıs parazit asısı ve genclk asisi

  1. Üşütmüş olabiir senin dediğin gibi bi veterine götürün bakarlar yada küsmüştür bilmem çünkü benim köpekte öyle oldu yemedi 4,5 gün sonra öldü benden söylemesi veterine götürün…

  2. İlk eve geldiği günler öyle yaparlar çok üzülmene gerek yok sonuçta yeni bir yere yeni bir eve gelmiş ama istersen veterinere götür

  3. Bizde var 3 aylık bütün bakımları yapıldı ama oglumla anlasamıyolar o yüzden vericem ilgilenirseniz 05308605438

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
popup